Čína a Austrália schválili lieky na koronovírus

PEKING – Čína schválila klinické skúšky svojej prvej vakcíny vyvinutej na boj proti novému koronavírusu. Napísal o tom denník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny. Žen-min ž’-pao (人民日报 – Rénmín Rìbào) alebo Ľudový denník. Cituje ho aj 17. marca 2020 agentúra Reuters.

Vedcov vedie Chen Wei z Čínskej akadémie vojenských lekárskych vied.  Chen sa narodila v Lanxi, Zhejiang vo februári 1966. Navštevovala Univerzitu Zhejiang, kde v roku 1988 získala bakalársky titul. Po ukončení magisterského štúdia na Univerzite Tsinghua sa v roku 1998 zúčastnila Akadémie vojenských lekárskych vied, kde v roku 1998 získala doktorát. po ukončení štúdia sa stal členom fakulty. Dňa 10. júla 2015 jej prezident Xi Jinping udelil vojenskú hodnosť generálmajora (shaojiang).

Včera 16. marca 2020 portál Newswek priniesol informáciu o lieku z Austrálie.  Profesor David Paterson, riaditeľ Centra klinického výskumu v Queenslandskej univerzite, pre austrálsku webovú stránku News.com.au povedal, že jeho tím použil dva existujúce lieky na deaktiváciu nového koronavírusu s názvom SARS-CoV-2 (aby sa nezamieňal s vírusom, ktorý je spôsobuje SARS) v skúmavkách. Jeden liek sa používa proti HIV a druhý, nazývaný chlórchín, lieči maláriu.

Paterson uviedol, že liek proti HIV podali niektorým z prvých pacientov, ktorým bola diagnostikovaná COVID-19 v Austrálii, a spôsobil „vymiznutie vírusu“. Pacienti sa odvtedy zotavili, povedal.