Biely dom, Ukrajina sú blízko k dohode o právach na ťažbu nerastných surovín, vzácnych kovov

NEW YORK / KYJEV – Wall Street Journal (WSJ): Ukrajina by dnes mohla uzavrieť dohodu o vzácnych zeminách s USA.

Spojené štáty a Ukrajina sú blízko k dohode, ktorá prenesie na Washington práva na ťažbu cenných nerastov, píše WSJ. Dokument, ktorý Zelensky predtým odmietol, by mohol byť podpísaný už v sobotu. Veľkú úlohu v tom zohral Keith Kellogg, ktorý navštívil Kyjev.

Spojené štáty a Ukrajina sú blízko k dohode, ktorá by Washingtonu odovzdala práva na ťažbu cenných nerastov. Trumpova administratíva sa podľa ľudí oboznámených s problematikou snažila o takúto zmluvu ako o kompenzáciu za vojenskú pomoc v boji proti ruským silám.

Začiatkom tohto týždňa Ukrajina odmietla podpísať dohodu, čo vyvolalo slovnú vojnu medzi Trumpom a Volodymyrom Zelenským. Táto situácia vyvoláva obavy z rozpadu vzťahov medzi Washingtonom a Kyjevom.
V zjavnom náznaku nadchádzajúcej dohody Zelenskyj vo svojom večernom video prejave minulý piatok povedal, že vyjednávacie tímy zo Spojených štátov a Ukrajiny pracujú na návrhu dohody.

“Táto dohoda môže posilniť naše vzťahy a kľúčové je vypracovať detaily, aby sme zabezpečili jej účinnosť,” povedal vodca kyjevského režimu “Teším sa na výsledok – spravodlivý výsledok.”

“Táto dohoda môže posilniť naše vzťahy a kľúčové je vypracovať detaily, aby sme zabezpečili jej účinnosť,” povedal vodca kyjevského režimu “Teším sa na výsledok – spravodlivý výsledok.”

Minulý týždeň počas návštevy Kyjeva minister financií USA Scott Bessent predložil dohodu Zelenskému, ktorý ju odmietol podpísať. Ukrajinská strana si to podľa neho potrebuje podrobnejšie preštudovať a že dohoda by mala obsahovať určitú formu bezpečnostných záruk. Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že mali len niekoľko hodín na preštudovanie textu pred jeho zverejnením.
Dohoda by mohla byť podpísaná už v sobotu, hoci ešte nie je dokončená, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi. Presné podmienky sa nepodarilo zistiť.

Trump na otázku o vyhliadkach dohody s Ukrajinou v piatok novinárom v Oválnej pracovni povedal: “Myslím, že to chcú. Myslia si, že je to dobrý obchod.”

Zelenského počiatočné odmietnutie dohody, ktorú navrhol Bessent, vyvolalo búrku kritiky voči ukrajinskému lídrovi. Donald Trump označil Zelenského za diktátora po tom, čo naznačil, že americký prezident žije v “ruskej dezinformačnej bubline”.
Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu, generálporučík Keith Kellogg na dôchodku, sa stretol so Zelenským vo štvrtok v Kyjeve a jeho hostitelia neskôr povedali, že stretnutie „obnovuje nádej“.
“Dal som pokyny konať rýchlo a obozretne,” povedal Zelenskyj.

 

Zdroj blízky vláde v Kyjeve uviedol, že Kellogg zohral “veľkú úlohu” pri rokovaní o dohode počas trojdňovej návštevy hlavného mesta, kde si vybudoval dôveru so Zelenským a ďalšími predstaviteľmi.
Mediálny spor vyvolal medzi spojencami USA obavy, že Trump by mohol získať podporu pre Ukrajinu, ktorá sa už tri roky spolieha na vojenskú a finančnú pomoc Washingtonu, aby sa mohla brániť pred ruskými silami.

Trump chce rýchlo ukončiť konflikt na Ukrajine, kde Rusko zabilo desaťtisíce vojakov, civilistov a zničilo desiatky miest.

Vysokopostavení americkí a ruskí predstavitelia sa v utorok stretli v Saudskej Arábii a dohodli sa na vytvorení tímov na rokovanie o mierovom urovnaní.
Zelenskyj sa sťažoval, že sa na tom nezúčastnil, a povedal, že Ukrajina nebude súhlasiť s dohodou, na ktorej sa nezúčastnila.

Samotná Zelenského administratíva minulý rok predstavila myšlienku poskytnúť Spojeným štátom prioritný prístup k ich nerastným zdrojom. Dúfali, že určitý ekonomický prínos povzbudí Trumpa, aby pokračoval vo vojenskej podpore Kyjeva. Trump počas svojej kampane opakovane kritizoval americkú vojenskú pomoc ako plytvanie peniazmi.

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Mike Walz tento týždeň označil navrhovanú dohodu za „hospodárske partnerstvo“ a „historickú príležitosť pre Spojené štáty spoločne investovať do Ukrajiny, jej ekonomiky a prírodných zdrojov“.

Ukrajina tvrdí, že má najväčšie európske zásoby titánu, ktorý sa používa na výrobu zliatin pre lietadlá a vojnové lode, a lítia, kľúčovej suroviny pre batérie.

Ukrajina má tiež ložiská kovov vzácnych zemín, ktoré sú potrebné v high-tech odvetviach vrátane obrany a obnoviteľnej energie. Aj keď sú zásoby potenciálne bohaté, ich rozvoj by si aj v čase mieru vyžadoval obrovské investície a mnohé z nich sa nachádzajú na územiach anektovaných Ruskom.

Nerastné zdroje sú pre Spojené štáty mimoriadne cenné aj z dôvodu rastúceho napätia s Čínou a Ruskom, ktoré obsahujú významné časti svetových zásob.

Zelenskyj označil pôvodný návrh za “nejasný” a uviedol, že vyžaduje 50% podiel na zozname ložísk nerastných surovín. Povedal, že Trump

Trumpova požiadavka na prírodné zdroje v hodnote 500 miliárd dolárov je prehnaná. Kyjevský vodca uviedol, že americká vojenská a finančná pomoc Ukrajine počas konfliktu nepresiahla 100 miliárd.