Chystá sa urán zopakovať nedávnu históriu lítia?

LONDÝN – Urán minulý týždeň zlacnel, pričom predtým dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 16 rokov.
Lítium, najľahší kov, sa viac ako päťnásobne zdražilo za menej ako rok po tom, čo skupina CME spustila svoj futures kontrakt na rok 2021. Potom ceny lítia skolabovali a teraz sú nižšie ako na začiatku.Urán, jeden z najťažších kovov, sa od leta zdvojnásobil na nedávnych 106 dolárov za libru a klesol tesne pod 100 dolárov. Dva špecializované fondy obchodované na burze, Global X Uranium a Sprott Uranium Miners, spolu prilákali za posledný rok viac ako 1 miliardu dolárov nových investorských peňazí, keďže spravované aktíva vzrástli na 5 miliárd dolárov.

Urán bol objavený v roku 1789, osem rokov po planéte, po ktorej je pomenovaný.

Býci tvrdia, že trh s uránom bude v nasledujúcich desaťročiach nedostatočne zásobený. Nie je veľa medveďov.

Cameco, hlavný producent uránu v Kanade, je verejne obchodovateľný a má pokrytie 13 analytikov, podľa údajov FactSet. Jedenásť povie „kúpiť“ a zvyšní dvaja „podržať“. Kazašský priemyselný gigant, National Atomic Company Kazatomprom, má päť odporúčaní „kúpiť“ a jedno „držať“.

Superveľmocou uránu je, že na svoju veľkosť dokáže vyprodukovať veľa energie – 20 000-krát viac ako uhlie. Je tiež 500-krát bohatší ako zlato. Viac ako 99% prirodzene sa vyskytujúceho uránu je U-238, ktorý nemá príliš čaro. U-238 je štiepny materiál, nie štiepny – môžete rozdeliť atómy, aby sa uvoľnila energia, ale zvyčajne nenastane reťazová reakcia. Na to potrebujete U-235, čo je o tri neutróny menej ako U-238. Ale tvorí len 0,72 % prírodného uránu.

Žiadny problém: stačí premeniť kov na plyn, roztočiť ho a získať vyššiu koncentráciu izotopu zapaľovača. Na výrobu elektriny stačí U-235 „obohatiť“ o menej ako 5 %.

Vyššie úrovne sú pre jadrové ponorky, alebo jadrové zbrane, alebo jadrové ponorky s jadrovými zbraňami. Tiež by som mal poznamenať, že Kanada so svojimi reaktormi Candu môže vytvárať reťazové reakcie s bežným U-238, čím sa znižujú náklady na palivo, ale moderátorom je takzvaná ťažká voda, ktorá je drahšia ako bežná voda používaná v typických reaktoroch.

Dve kľúčové udalosti spôsobili prudký nárast cien uránu. V marci 2011 zasiahla tsunami jadrovú elektráreň v japonskej Fukušime a vyradila systém chladenia paliva. Výsledné uvoľnenie žiarenia sa odhaduje na desatinu toho, čo sa stalo pri černobyľskej katastrofe v roku 1986, bez žiadnych úmrtí a minimálnych zdravotných účinkov. Verejnosť však na jadrovú energiu reagovala negatívne a žiadala skoré zatvorenie elektrární. Od roku 2011 do roku 2016 klesla cena uránu z viac ako 60 dolárov za libru na menej ako 20 dolárov.

„Takmer žiadna baňa na svete nemôže fungovať so ziskom,“ hovorí John Ciampaglia, generálny riaditeľ Sprott Asset Management. „Bane boli prevedené na konzerváciu a údržbu. Keď sa to stane, v podstate žijete z inventára.“

Ešte v roku 2021 sa urán predával za 30 dolárov za libru. Potom sa začal ukrajinský konflikt.

„V roku 2022 sme sa všetci dozvedeli, čo sa stane, keď vypnete zemný plyn,“ hovorí Ciampaglia. “Buď nemáte plyn, alebo zaň platíte 10-krát viac.”

Výsledok: oživenie jadrovej energie.

“Vidíme predlžovanie životnosti, renováciu reaktorov a potrebu nových zariadení,” povedal minulý štvrtok investorom generálny riaditeľ Cameco Timothy Gitzel. “A tiež máme na obzore technologický vývoj s SMRS.”

de o malé modulárne reaktory. Na svete je v prevádzke 434 jadrových reaktorov, z ktorých 59 je vo výstavbe, vrátane 23 v Číne. Pôjde o tradičné veľkoplošné inštalácie. Na trhoch, ako sú Spojené štáty americké, kde platia súkromné ​​osoby a nová výstavba sa zastavila, spoločnosti experimentujú s malými reaktormi, ktoré využívajú továrenské komponenty.

Je v tom viac ako len prechod na jadrovú energiu. Kazachstan má kritický nedostatok kyseliny sírovej, ktorá sa používa na lúhovanie uránu z podzemných ložísk. Kazatomprom tvrdí, že tento rok zvýši produkciu len mierne, a to aj napriek vysokým predajným cenám.

Na druhej strane spoločnosť Cameco, ktorá minulý týždeň vykázala zdvojnásobenie ziskov, tvrdí, že tento rok vyrobí v dvoch kľúčových závodoch 36 miliónov libier uránu, z 28,6 milióna v minulom roku. Deň po správe jej akcie klesli o 7 %. Minulý rok Cameco a Brookfield Asset Management kúpili Westinghouse Electric, ktorá vyrába komponenty pre jadrové elektrárne.

Ďalej prídu investori. V roku 2018 sa spoločnosť Yellow Cake, ktorej hlavnou činnosťou je skladovanie uránu, stala verejnou (mala IPO).

V roku 2021 Sprott kúpil investičný nástroj s názvom Uranium Participation Corp. Dnes je vo vlastníctve Sprott Physical Uranium Trust a je najväčším držiteľom ETF spoločnosti. Minulý rok na jeseň spoločnosť TD Securities odhadla, že tieto dve spoločnosti spoločne nakúpili 63 miliónov libier uránu od prvej verejnej ponuky spoločnosti Yellow Cake, čo výrazne posilnilo trh.

Populárne „raketové“ emotikony a mémy „Na Mesiac“ môžu popisovať vyhliadky dopytu po uráne, ale skôr ako sa pustíme do práce, zvážte znova príklad lítia.

Jeho veľmocou je nízka hmotnosť – vznášal by sa, nebyť toho, že prudko reaguje s vodou. To jej dáva najnižší pomer nabitia k hmotnosti zo všetkých kovových batérií a udrží sa pri dlhodobom prechode od benzínových áut k autám poháňaným batériou a možno aj k akumulátorom solárnej energie. Ale Sprott Lithium Miners ETF, ktorý bol uvedený na trh pred rokom za 20 dolárov, má teraz hodnotu niečo viac ako 9 dolárov. Analytici JP Morgan minulý týždeň napísali, že trh s lítiom zostane pravdepodobne prebytočný až do roku 2028.

Podľa článku Jacka Hougha v Barron’s.