Pšenica zdražela, ceny potravín pôjdu hore

CHICAGO – Ceny mäkkej ozimnej pšenice vzrástli na rekordné maximá a podľa údajov Chicago Mercantile Exchange prvýkrát od roku 2012 prekonali 8 USD za bušel (0,027 tony). V dôsledku rastu cien obilia odborníci predpovedajú zvýšenie cien potravín na celom svete.

Ceny pšenice vykazujú najdlhší mesačný rast od roku 2007. Obilie zdražuje už šiesty mesiac po sebe, pričom len v októbri sa jeho hodnota zvýšila o 6,5 percenta. Dovozcovia rozširujú nákupy v čase zavedenia vývozných ciel zo strany Ruska a nepriaznivých poveternostných podmienok – sucha pri sejbe, píše Reuters.

Rastúce ceny hnojív navyše ohrozujú zníženie úrody v budúcom roku. „Špekulanti stále hovoria o inflácii a nakupovaní tovaru v rámci prípravy na inflačné obchodovanie,“ povedal pre Bloomberg Jack Scovill, viceprezident maklérskej spoločnosti Price Futures Group. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo začiatkom októbra uviedla, že svetové ceny potravín v septembri vzrástli na rekordnú úroveň za posledných desať rokov v dôsledku neúrody a narušenia dodávateľského reťazca.

Zvýšili sa aj náklady na ostatné druhy jednej z najznámejších obilovín. Ceny ozimnej pšenice tvrdej červenej na chicagskej burze vzrástli takmer o 3 percentá na 8,11 USD za bušel, čo je ich najvyššia úroveň od mája 2014. Futures na mletú odrodu na európskej burze Euronext sa nedávno priblížili k historickým maximám a cena jarnej na Minneapolis Grain Exchange prekonala rekord z apríla 2008.

Saudská Arábia a Egypt už uskutočnili veľké nákupy pšenice. Koncom novembra kúpila Saudská Arábia prostredníctvom tendra 1,3 milióna ton. Okrem toho jeden z najväčších dovozcov obilia, Egypt, len týždeň po predchádzajúcom nákupe dokúpil ďalších 180-tisíc ton ruskej pšenice, čo bolo v tejto sezóne pre krajinu najviac.

Financial Times informovali, že „Typical Breakfast Index“, tradične vypočítaný publikáciou, vzrástol na desaťročný rekord. Futures na kávu, mlieko, cukor, ovos, pšenicu a pomarančový džús vzrástli za dva roky v priemere o 63 percent. Náklady na základné potraviny budú podľa analytikov rásť minimálne nasledujúci rok.