Ceny ocele na svetovom trhu stúpli za rok o 60 %

NEW YORK / SOUL – Ceny ocele prudko stúpajú od Ázie po Severnú Ameriku. Cena železnej rudy rastie ešte viac, pretože kalkulácia na oživenie globálneho hospodárstva poháňajú dopyt. Informuje o tom Bloomberg. Ceny ocele stúpli o takmer 60 %.

Minister financií a podpredseda vlády Igor Matovič tvrdí, že výrobcovia ocele sú pod tlakom. Nie je to tak.

Podľa Bloomberg situácia na trhu vedie k silnej vlne nákupov, ktoré výroba nie je schopná uspokojiť.. “Odvetvia, ako je výroba a stavebníctvo, sa rozrastajú a vlády sa zaviazali, že sa budú usilovať o infraštruktúru, keď budú mapovať svoju cestu po pandémii späť k rastu,” tvrdí Bloomberg.

Po takmer dvoch rokoch znižovania cien ocele v posledných mesiacoch prudkého vzrastu. Pozeráme-li sa na index cien ocele, zistíme, že cenová úroveň bola už vo februári 2021 o 40% vyššia, ako tomu bolo pred rokom. Dnes je to takmer 60 %.Hlavné dôvody môžu nájsť na jednej strane v obmedzenom raste produkcie a na druhej strane v súčasnom čínskom dopyte. Rast cien ocele je tiež podporovaný zvýšením cien železných rúd.

Objednávky pre oceliarne sa plnia, keď sa kupujúci po roku výroby obrubníkov a voľnobežných prevádzok snažia zapadnúť do ocele. Okrem toho najväčších ťažbárov železnej rudy brzdili prevádzkové problémy, ktoré sprísnili trh, ktorý sa pred viac ako dvoma rokmi úplne nezotavil z dodávateľského šoku.

Ceny zvitkov valcovaných za tepla, štandardných oceľových výrobkov, sú v Severnej Amerike trojnásobné z minima pandémie a prudko stúpajú aj v Európe. V Číne, ktorá sa už tešila roku silného dopytu, je oceľ najdrahšia od roku 2008.

Ceny ocele sa na všetkých hlavných trhoch zvyšujú na niekoľkoročné maximá. To je požehnaním pre oceliarov, ktorí si po nešťastnom roku zrazu užívajú zdravé marže – a optimizmus. Juhokórejský Posco, jeden z najlepších dodávateľov mimo Čínu, práve dosiahol svoj najlepší štvrťročný zisk od roku 2011 a očakáva, že oživenie bude v druhej polovici pokračovať na základe stimulov a zavádzania vakcín proti koronavírusu.

 

Celosvetový dopyt po oceli tento rok stúpne o 5,8%, aby prekročil predpandemické úrovne, tvrdí Svetová asociácia ocele. Čínska spotreba, zhruba polovica globálneho súčtu, bude naďalej rásť z rekordných úrovní, na čo nadviaže zvyšok trhu.

Ceny surovín používaných na výrobu takmer všetkého prudko stúpajú a zdá sa, že stúpajúca trajektória bude pokračovať, keď sa svetová ekonomika bude rútiť späť k životu. Od ocele a medi až po kukuricu a rezivo začali komodity rok 2021 prudko rásť a vystúpili na úrovne, ktoré roky nevideli. Hrozí, že zhromaždenie zvýši náklady na tovar z obedového sendviča na nablýskané mrakodrapy. Rozsvietila sa aj poistka masívneho obchodu, pod vplyvom reflácie, ktorý tento rok ovládol trhy a zvýšil inflačné očakávania. Pretože americká ekonomika napumpuje na fiškálne stimuly a európska ekonomika sa začne znovu otvárať, keď sa rýchlosť očkovania dostane do rýchlostných stupňov, nie je veľa dôvodov očakávať zmenu smeru.  Reflácia je označenie pre “kontrolovanú infláciu”, ktorá smeruje k oživeniu ekonomiky, najmä postupným miernym zvyšovaním množstva peňazí a následným postupným miernym znižovaním cien na pôvodnú úroveň.