Ceny benzínu rastú po celom svete a to môže viesť k ďalšiemu nárastu inflácie

NEW YORK – Ceny benzínu začínajú všade rásť, čo je inflačným znamením pre centrálne banky a vlády po celom svete.

Futures na benzín vzrástli v New Yorku na deväťmesačné maximum deň predtým, čo vyvolalo otrasy trhom, keďže ceny rástli aj v Ázii. Trhy s motorovými palivami na celom svete sa sprísnili v dôsledku kombinácie neočakávaných odstávok rafinérií a nižších zásob v kľúčových skladovacích centrách na pobreží Mexického zálivu a Singapure, než je obvyklé.

Na globálnych trhoch s energiou to naznačuje, že zatiaľ čo futures na ropu od začiatku roka prakticky stagnujú, kontrakty na benzín v USA vzrástli o viac ako 20 %. Prudký nárast cien benzínu je potenciálne bolesťou hlavy centrálnym bankám vrátane americkej centrálnej banky, keďže tvorcovia politiky zápasia s otázkou, do akej miery je potrebné ďalšie sprísnenie menovej politiky, ak vôbec nejaké, na obmedzenie inflácie.

Ceny benzínu sú často predmetom sporov, pretože pre mnohých môžu byť tieto náklady významným denným výdavkom spolu s jedlom a nájomným. Ceny energií sú jedným z mnohých faktorov, ktoré prispeli k prudkému nárastu inflácie na celom svete. V USA bude obmedzenie cien čerpacích staníc kľúčovou otázkou aj pre prezidenta Joea Bidena, pričom do ďalších volieb zostáva niečo vyše roka, najmä po tom, čo vlani v lete nariadil predaj obrovskej časti strategických zásob ropy v krajine.

Globálny tlak

Nízke zásoby a silný dopyt v kľúčových regiónoch tlačia ceny nahor po celom svete. V Európe ceny benzínu rastú rýchlejšie ako ropa, hoci tento trend ešte úplne neviedol k vyšším nákladom na plnenie. Medzitým sa trhové podmienky v Singapure, kľúčovom ázijskom uzle, tiež sprísnili kvôli nižšiemu čínskemu vývozu, než sa očakávalo. Na mnohých rozvíjajúcich sa trhoch sa to premieta do väčšej záťaže pre vlády, keďže v mnohých krajinách sú zavedené dotácie na pohonné hmoty na pokrytie nákladov chudobnejších občanov.

Globálne dodávky benzínu sa nedokázali podstatne zotaviť z historicky nízkych úrovní napriek zvýšenej kapacite rafinácie na Blízkom východe a v Číne. Dokonca aj USA zaznamenali najväčší nárast za viac ako desaťročie, a to pred tým, než ďalšia rafinéria, kvôli zatvoreniu do konca roka, nečakane predĺžila prevádzku.

Tieto rozšírenia kapacity nestačili na kompenzáciu množstva neplánovaných odstávok vrátane odstávok Exxon Mobil Corp. v Baton Rouge v USA, závod Shell Plc Pernice v Rotterdame a ENEOS Holdings Inc. v Mizušime v Japonsku. Tieto prerušenia znížili dodávky v čase, keď sú zásoby stále nízke.

V Číne, ktorá je najväčším dovozcom ropy, viaceré ukazovatele poukazujú na rastúci dopyt. Podľa údajov spoločnosti Baidu Inc. sledovaných agentúrou BloombergNEF sa úroveň premávky v 15 mestách s najvyšším počtom registrovaných áut v porovnaní s januárom 2021 zvýšila približne o štvrtinu. Zásoby komerčných benzínov sa zároveň odhadujú na najnižšiu úroveň od roku 2019.

Rystad Energy odhaduje čínsky dopyt po benzíne v júli na približne 3,3 milióna barelov denne. To je o 14 % viac ako v rovnakom mesiaci roku 2019, posledný rok predtým, ako obmedzenia Covid znížili spotrebu.

Európa v ťažkej siutácii

V Európe sa spotreba benzínu tiež zotavuje, pričom Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko medziročne vzrástli. Región zároveň stále pociťuje nedostatok dodávok pre sankcie voči Rusku, ktoré pripravili miestne rafinérie o ropu a ďalšie suroviny na výrobu benzínu.

Napríklad strata ťažkého benzínu z Ruska viedla k nedostatku suroviny pre jednotky na výrobu benzínu známe ako reformátory. Podľa Sparta Commodities to viedlo k zníženiu komponentov zvyšujúcich oktánové číslo benzínu, čo v konečnom dôsledku viedlo k zníženiu dodávok benzínu vhodného pre európske autá.

Prechod z vlajkovej lode ruskej kvality Ural na ľahšiu americkú ropu viedol k prebytku ľahkej nafty, ktorú možno miešať s benzínom, ale vyžaduje si ďalšie zložky, ako je reformát. Táto dynamika ešte viac zvýšila náklady na prémiový benzín.

Podľa Wood Mackenzie Ltd boli dodávky benzínu obmedzené aj nedávnym sezónnym zvýšením cien nafty. To podnietilo rafinérie k zvýšeniu výroby paliva na úkor benzínu.