Centrálne banky na celom svete nakupujú zlato

LONDÝN – Podľa predbežných údajov Svetovej rady pre zlato (WGC) nakúpili centrálne banky na celom svete v novembri 2022 do devízových rezerv 49,7 tony zlata.

Najväčším odberateľom bola Čína, ktorá zvýšila svoje zásoby o 32 ton. Čínska ľudová banka predtým tri roky neoznámila žiadne zmeny v zlatých rezervách a v decembri podľa Štátnej správy pre devízovú kontrolu (SAFE) nakúpila ďalších 0,97 milióna uncí, teda približne 30 ton.

Turecko v novembri pridalo do rezerv 19,3 tony zlata, čím sa stalo najväčším oficiálnym nákupcom v roku 2022 (122,8 tony za 11 mesiacov), zatiaľ čo Kirgizsko pridalo 3,3 tony.

Hlavnými predajcami zlata v novembri boli Kazachstan (3,7 tony) a Uzbekistan (1,6 tony).

WGC vypočítava mesačné nákupy zlata centrálnymi bankami na základe údajov Medzinárodného menového fondu a štvrťročné údaje vychádzajú najmä z odhadov spoločnosti Metals Focus, pričom tieto údaje sa výrazne líšia. Predtým WGC odhadovala celkové nákupy v 1. – 3. štvrťroku na 673 ton, čo je nárast oproti ročným údajom za mnoho rokov (naposledy to bolo viac v roku 1967). Zároveň je mesačný súčet za január až september 2-3 krát nižší. WGC to pripisuje významným nákupom, ktoré nie sú oficiálne nahlásené.

World Gold Council je organizácia pre rozvoj trhu pre zlatý priemysel. Funguje vo všetkých častiach priemyslu, od ťažby zlata až po investície, s cieľom stimulovať a udržiavať dopyt po zlate. Často publikujú výskum, ktorý demonštruje silu zlata ako uchovávateľa bohatstva – pre investorov aj krajiny.