Cyprus plánuje stopnúť daňové plány G 7

NIKÓZIA – Cyprus sa odvážil plávať proti prúdu nálady daňových plánov skupiny G7.  

Cyprus mal kedysi daň pre firmy registrované vo vlastnom daňovom raji približne 5%. Po vstupe do Európskej únie v roku 2004 zvýšil dane na 12,5 %. Na Cypre mimochodom sídli jedna z firiem skupiny Penta Investment, ktorá si v daňových rajoch optimalizuje dane. Cyprus patrí k obľúbeným miestom pobytu ruských podnikateľov, ktorí tam majú aj sídla firiem. Sami Cyprus nazývajú stredomorským, alebo južným Ruskom. Druhé najväčšie mesto krajiny Limassol nazývajú Limassolograd (ЛИМАССОЛГРАД). Podobné pomenovanie ruskí podnikatelia používajú pre Londýn. Nazývajú ho Londongrad.

Ako napísal denník The Guardian, “Cyprus riskuje blokovaním návrhu viac ako stratu pár stoviek miliónov eur na príjmoch z daní, ak by bola podpísaná dohoda. Mohol by si proti seba poštvať členov G7”

Nemalo by byť nemysliteľné, aby sa zo stredomorského ostrova stal neposlušný štát, ktorý je obviňovaný z toho, že zmaril jednu z mála šancí, ktoré musí EÚ podniknúť kolektívne na podporu globálneho daňového systému.

Cyperský minister financií Constantinos Petrides uviedol, že daňové sadzby by mali byť „národnou kompetenciou“ a „vhodné pre udržateľný rozvoj ekonomiky a investícií“. Proti plánom G 7 na globálu daň je Maďarsko a Írsko.

 

Cyprus je rozdeleným ostrovom od roku 1974, keď Turecko zasiahlo na podporu severu v reakcii na vojenský puč na ostrove, ktorý podporila grécka vláda. Odvtedy ovládla medzinárodne uznaná Cyperská republika južné dve tretiny a severnú časť Turecká republika, ktorú medzinárodne uznáva iba Turecko. Vláda Cyperskej republiky pokračovala ako jediný medzinárodne uznávaný orgán na ostrove, aj keď v praxi sa jej právomoci rozširujú iba na oblasť kontrolovanú vládou.

Cyprus funguje v systéme viacerých strán. Dôležitým politickým hráčom je komunistický AKEL a pravicová Demokratická rally. Centristické DIKO a menšie strany často vytvárajú koalíciu s prezidentskou stranou a sú im pridelené viaceré ministerstvá.