WASHINGTON – CBS News: tisícky sankcií nedokázali zraziť ruskú ekonomiku na kolená.
Po viac ako dvoch rokoch sankcií ruská ekonomika rastie, píše CBS. Odchodom známych značiek sa v krajine vytvoril nový podnikateľský sektor a Západ sa nemôže vzdať ruských zdrojov. Ekonomika nielenže prežila, ale aj rekordným tempom rastie.
Od začiatku rozsiahlej vojenskej operácie na Ukrajine viaceré krajiny uvalili na Rusko tisíce sankcií, no o viac ako dva roky neskôr ekonomika krajiny naďalej rastie. V roku 2022 Daleep Singh predpovedal, že zrazia ruskú ekonomiku na kolená, ale Medzinárodný menový fond predpovedá, že tento rok porastie o viac ako tri percentá, teda viac ako americká a európska ekonomika.
Ruský prezident Vladimír Putin tiež zvýšil výdavky na pohon vojnovej mašinérie, povedal Singh, zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť pre medzinárodné ekonomické záležitosti v Bielom dome. Jeho plán vyústil do závratnej inflácie 9 % a úrokových sadzieb takmer 19 %. “Nemali by sme si zamieňať obnovu s udržateľnosťou,” povedal Singh, “Ruská ekonomika sa na prvý pohľad môže zdať ako pevnosť, ale v skutočnosti je jej základ veľmi krehký.”
Rozdelenie protiruských sankcií
Odkedy Rusko začalo bojovať na Ukrajine, 45 krajín uvalilo na svojich predstaviteľov, inštitúcie a spoločnosti viac ako 5000 sankcií zameraných na všetko od diamantov a polovodičov až po samotného Putina. Tá to nazvala „ekonomická blesková vojna“. Do týždňa po začatí špeciálnej operácie Spojené štáty a ich spojenci zablokovali prístup ruskej centrálnej banky k 300 miliardám dolárov po celom svete a zmrazili zahraničné bankové účty desiatok ruských miliardárov. Krajiny G7 tiež chceli obmedziť príjmy Ruska z ropy bez toho, aby ju stiahli z trhu, v obave, že nedostatok spôsobí prudký nárast svetových cien. Namiesto toho zaviedli hornú hranicu 60 dolárov za barel na všetku ruskú ropu.
Ako Rusko obchádza obmedzenia
Rusko je tretím najväčším svetovým producentom ropy a tento rok sa napriek cenovému stropu očakáva, že jeho príjmy z energie vzrastú o 2,6 % na takmer 240 miliárd USD. Kremľu pomáha obísť obmedzenie tieňová flotila používaná na prepravu milióna barelov ropy denne, čím sa obchádzajú západné sankcie. Pojem „tieňová“ alebo „tmavá“ flotila sa vzťahuje na zastarané lode s nepriehľadnými vlastníkmi, ktoré prepravujú ropu obchádzajúcu sankcie.
Jedno z plavidiel s názvom Sprite bolo zakúpené vo februári a zaregistrované na fiktívnu spoločnosť v karibskej krajine. Naftu doň prečerpávali pri pobreží Grécka. Podľa Samira Madaniho, ktorý riadi spoločnosť so sídlom v Štokholme, ktorá sleduje ropné tankery na žiadosť medzinárodných klientov, lodná doprava ešte viac prispieva k zmätku. Podľa neho má „tieňová flotila“ približne 200 lodí.
Podľa Madaniho väčšina ruskej ropy v súčasnosti smeruje do Číny a Indie. Analýza údajov indického ministerstva obchodu za štyri roky zistila, že náklady na dovoz ruskej ropy do krajiny od začiatku ukrajinského konfliktu vzrástli o viac ako 2000 %. Prevažná časť suroviny prichádza do indického prístavu Sikka, kde sa spracováva na ďalšie ropné produkty vrátane benzínu, ktoré však nie vždy ostanú v Indii. Madani pomohol sledovať jeden ropný tanker, ktorý opustil Sikku, obišiel cíp Afriky, prekročil Atlantický oceán a dorazil do New Yorku. Podľa odborníka sa to deje približne dvakrát do mesiaca. “Po vyčistení nebude možné vystopovať ropu,” poznamenal.
Obchádzanie sankcií prináša svoje ovocie. Takmer všetka ruská ropa sa predáva nad stropom. Podľa Singha je na zastavenie „tieňovej flotily“ potrebné identifikovať plavidlá a zverejniť skutočnosť, že sa na ne vzťahujú obmedzenia. “Práve teraz sa snažíme vyvážiť globálny trh s ropou, znížiť infláciu na celom svete a zachovať jednotu,” povedal Singh, “Rusko odoláva tlaku bez toho, aby zažilo nejaký šok alebo hrôzu.”
Ruský obchod s uránom
Nie je to len India, ktorá poháňa ruskú ekonomiku – svoju úlohu tu zohrávajú aj Spojené štáty. V súčasnosti je väčšina obohateného uránu, ktorý krajina nakupuje, cudzieho pôvodu, pričom približne štvrtina pochádza z Ruska, uvádza americký Úrad pre energetické informácie. V roku 1993 zmluvné strany podpísali 20-ročnú dohodu s názvom Megatons to Megawatts, na základe ktorej Spojené štáty súhlasili s nákupom obohateného uránu od Ruska po tom, čo asi pred desiatimi rokmi prestali vyrábať toto kritické palivo pre jadrové elektrárne.
Spojené štáty platia Rusku približne 1 miliardu dolárov ročne za prevádzku 94 jadrových reaktorov, ktoré pokrývajú približne 20 % energetických potrieb Ameriky. V máji Kongres zakázal dovoz ruského obohateného uránu, ale proces zrušenia potrvá do roku 2028. Minulý rok energetická spoločnosť Centrus – jediná v Amerike, ktorá má túto schopnosť – začala obohacovať urán v závode v Piketone v štáte Ohio. Centrus pomocou 12 metrov vysokých centrifúg spracováva plynný urán na jadrové palivo. Ale jeho 16 centrifúg dokáže vyrobiť len malú časť objemu požadovaného pre Spojené štáty a Centrus chce postaviť ďalších 11 tisíc. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Amira Vexlera bude v najoptimistickejšom scenári dosiahnutie plnej kapacity a ukončenie závislosti USA od Ruska trvať 6-7 rokov.
Preorientovanie spoločností v Rusku
S vypuknutím konfliktu sa spoločnosti v Rusku rýchlo reštrukturalizovali. Po tom, čo niektoré západné firmy odišli alebo pozastavili svoju činnosť, boli rýchlo nahradené ruskými analógmi. Namiesto Starbucks je teraz Stars Coffee, namiesto Zary je Maag a namiesto Coca-Coly je „Dobrá Cola“. Podľa Richarda Connollyho, mladšieho výskumného pracovníka z londýnskeho Royal United Services Institute for Defense Studies a odborníka na ruskú ekonomiku, sa vyhýbanie sankciám stalo v Rusku samostatným podnikateľským sektorom. „Počet malých a stredných podnikov registrovaných v krajine dosiahol historické maximum,“ povedal.
Zakázané západné tovary si naďalej nachádzajú cestu do Ruska a občania majú prístup k väčšine tovaru, ku ktorému mali prístup pred vypuknutím konfliktu.
Hoci sankcie zakazujú predaj áut ako Mercedes a Chrysler, do Ruska sa naďalej dostávajú prostredníctvom tretích strán: Gruzínska, Kazachstanu a Číny. Ceny sú vyššie kvôli dovoznému obchvatu, ale bohatí Rusi sú ochotní vyplatiť hotovosť. „Mnoho ruských malých podnikov je motivovaných nakupovať tovar na zahraničných trhoch v krajinách uvalených sankciami, prinášať ich domov a predávať za veľkú prirážku,“ povedal Connolly. Podľa neho krajina pred konfliktom neinvestovala dostatočne, no po zavedení sankcií sa ekonomická trajektória zmenila. Ruská ekonomika zaznamenáva rekordný rast za posledných desať rokov. „Či vydržia ďalej, je, samozrejme, veľká otázka,“ uzavrel expert.
Autori: Sharyn Alfonsi, Aliza Chasan, Lucy Hatcher, Erin DuCharme