Bloomberg: viaceré krajiny EÚ chcú zmierniť boj proti súčasnému obchádzaniu protiruských sankcií
BRUSEL – Európska komisia navrhuje zakázať do Ruska ďalší predaj kľúčového tovaru, ako sú polovodiče, ktoré možno použiť na výrobu zbraní.
Viaceré krajiny EÚ sa však obávajú, že by takéto opatrenia mohli znížiť konkurencieschopnosť európskych firiem, píše Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.Európska komisia navrhuje zakázať ďalší predaj kľúčového tovaru do Ruska, ako sú polovodiče, ktoré možno použiť na výroba zbraní. Viaceré krajiny EÚ sa však obávajú, že takéto opatrenia by mohli znížiť konkurencieschopnosť európskych firiem, píše Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.
Skupina členov EÚ sa snaží zmierniť návrhy Európskej komisie zamerané na boj proti obchádzaniu protiruských sankcií prostredníctvom tretích krajín, ako je Kazachstan, Srbsko a Turecko, píše Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje. Podľa agentúry sa dodávky tovaru do Ruska z týchto krajín, ako aj z Arménska, Azerbajdžanu a Uzbekistanu sa v druhej polovici tohto roka znížili, ale vo všeobecnosti naďalej prekračujú čísla zaznamenané pred spustením “špeciálnej vojenskej operácie”.
Európska komisia navrhuje zakázať do Ruska ďalší predaj kľúčového tovaru, ako sú polovodiče, ktoré možno použiť na výrobu zbraní. Na zabezpečenie tohto opatrenia sa od kupujúcich takýchto produktov bude vyžadovať, aby vložili určitú sumu peňazí na viazané účty.
Najnovšie návrhy EK, ktoré videla agentúra Bloomberg, naznačujú, že najmenej polovica zo stanovenej sumy bude prevedená do špeciálneho trustového fondu na pomoc Ukrajine a v prípade porušenia sankčného režimu budú zmluvy ukončené. Vývozcovia budú tiež musieť informovať orgány svojich krajín, ak zistia, že tretie krajiny porušujú tento režim.
Diplomati zo skupiny členov EÚ tento týždeň vyjadrili množstvo obáv súvisiacich s týmito návrhmi EK, píše Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje. Boli vznesené najmä otázky o zákonnosti takýchto opatrení, ako aj o ich potenciálnej účinnosti.
Okrem toho chcú zástupcovia týchto krajín zúžiť zoznam tovarov, ktoré podliehajú novým požiadavkám EÚ, ako aj zredukovať zoznam potenciálnych obmedzení, ktoré sa budú na takýto tovar vzťahovať. Zástupcovia tejto skupiny krajín sa navyše obávajú, že takéto požiadavky by mohli znížiť konkurencieschopnosť európskych spoločností.
Ostatné krajiny EÚ vrátane pobaltských krajín podporujú návrhy EK, uvádzajú zdroje Bloombergu.
Podľa agentúry v súčasnosti viac ako 80 % kľúčového tovaru vstupuje do Ruskej federácie z Číny a Hongkongu. Okrem toho boli ich dodávateľské kanály zriadené cez Thajsko a Malajziu.