Bloomberg: spotreba kávy vo svete veľmi klesla

NEW YORK – Svetová spotreba kávy v tomto roku klesne prvýkrát od roku 2011 v dôsledku koronavírusu, predpovedá USDA. O tom píše Bloomberg.

Zatvorenie kaviarní a reštaurácií, ktoré tvoria asi 25 percent dopytu, spôsobilo vážnu ranu pre spotrebu kávy. Niektorí zákazníci však aj po zrušení obmedzení odmietajú navštíviť stravovacie zariadenia. Pomalé oživenie dopytu by mohlo nepriaznivo ovplyvniť finančnú situáciu 125 miliónov ľudí, ktorí sú závislí od kávy.

Brazílska Suplicy Cafes Especiais, jeden z najväčších kaviarenských reťazcov v krajine, bola nútený odložiť platby poľnohospodárom za už dodaný tovar. Citigroup Inc. predpovedá, že futures na bôby Arabica by mohli klesnúť v druhej polovici roka asi o 10 percent. Medzinárodná organizácia pre kávu medzitým varuje pred neprípustnosťou využívania detskej práce pri rastúcej chudobe poľnohospodárov.

Analytici špekulujú, že spotrebitelia prechádzajú na lacnejšiu instantnú kávu, pretože ich kríza zachránila.

V júni sa zistilo, že v dôsledku pandémie koronavírusov sa v roku 2020 mohla spotreba mäsa na obyvateľa znížiť o takmer 3 percentá. Toto bude najnižšie od roku 2011.