Bloomberg o zatvorení projektu Hyperloop One
NEW YORK – Spoločnosť nikdy nedokázala dostať objednávku na skutočne fungujúci systém ultrarýchlej prepravy cestujúcich cez tunely.
Spoločnosť Hyperloop One, ktorá vyvinula technológiu pre vysokorýchlostný pohyb osobných vákuových vlakov cez tunely, je blízko uzavretia, informuje agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje informované o tom, čo sa deje.
Agentúra poznamenáva, že spoločnosť nikdy nemohla dostať objednávku na skutočne fungujúci systém.
Podľa jedného z nich spoločnosť prepustila takmer všetkých zamestnancov a snaží sa predať svoj zostávajúci majetok vrátane testovacieho tunela a vybavenia. Začiatkom roka 2022 firma zamestnávala viac ako 200 ľudí, pripomína agentúra. Kancelária spoločnosti v Los Angeles je zatvorená. Zvyšným zamestnancom spoločnosti oznámili, že budú prepustení k 31. decembru.
Zostávajúce práva duševného vlastníctva Hyperloopu pripadnú väčšinovému akcionárovi a investorovi spoločnosti, nadnárodnej logistickej spoločnosti DP World so sídlom v Dubaji, uviedol jeden z partnerov agentúry.
V apríli 2023 sa Hyperloop One zlúčil s fiktívnou spoločnosťou, účtovná hodnota väčšiny tried akcií Hyperloop bola znížená na nulu a akcionári fiktívnej spoločnosti sa stali jedinými vlastníkmi Hyperloopu, uvádza sa v dokumente, ktorý získala agentúra Bloomberg. Na stretnutí všetkých zamestnancov bolo zamestnancom povedané, že za obchodom stojí DP World, uviedol jeden zo zdrojov agentúry.
DP World odmietol komentovať. Generálny riaditeľ Hyperloop One Raja Narayanan neodpovedal na žiadosť o komentár.
Podľa Bloombergu od svojho vzniku Hyperloop One vyzbieral viac ako 450 miliónov dolárov.Medzi investormi spoločnosti bol aj Richard Branson, nejaký čas sa firma volala Virgin Hyperloop One. Virgin prevzal svoju značku od spoločnosti po tom, čo sa projekt rozhodol preorientovať na prepravu nákladu a nie cestujúcich. Medzi investormi Hyperloop One boli aj bratia Ziyavudin a Magomed Magomedov.
Projekt Hyperloop predstavil Elon Musk v roku 2013, dopravný systém bol vytvorený podľa jednej z Muskových predstáv, na vývoji technológie sa podieľala jeho spoločnosť SpaceX. Predpokladalo sa, že transportný systém presunie malé kapsuly pre cestujúcich vo vnútri tubusu, kde sa udržiaval tlak tisíciny atmosférického tlaku. Vzhľadom na extrémne nízky aerodynamický odpor vnútri Hyperloopu môže byť rýchlosť vlaku teoreticky až 1,2 tisíc km/h.