Bitcoin prehupol psychologickú hranicu 8000 USD
Po prvý raz od mája cena bitkoinu prekonala psychologicky dôležitú hranicu 8000 dolárov. Kurz kryptomien sa zotavuje: počas uplynulého týždňa sa zvýšila miera poplatkov. To je všeobecný trend: hodnota ostatných kryptomien ako Ethereum, Litecoin a Ripple, si tiež polepšili.
Analytici pripisujú nárast výnosov zvýšenému záujmu popredných spoločností o krytpo meny. Posledným príkladom je investičná spoločnosť Blackrock, ktorá je jednou z najväčších na svete. Má v úmysle vytvoriť samostatnú pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať témou oddelenia. Kryptomena je digitálne platidlo (“mena“) založená na kryptografii s cieľom zvýšiť bezpečnosť tohto platidla.
Pri porovnaní kryptomeny s klasickými menami ako napríklad. USD, EUR, CZK a tak ďalej, je základný rozdiel v tom, že žiadna skupina alebo indivíduum nemôže zvýšiť množsto kryptomeny v obehu (pri súčasných klasických menách naopak zvyšuje počet peňazí v obehu centrálna banka a komerčné banky podľa vlastného uváženia). V prípade Bitcoinu je počet daný na pevných 21 miliónov Bitcoinov (presne je to 20 999 999,9769).
Ak by sa chcel zvýšiť počet Bitcoinov, tak je to možné jedine vytvorením novej samostatnej vetvy („forknutie“ Bitcoinu) a musela by ju (nový Bitcoin protokol, napr. Bitcoin 2.0) začať akceptovať väčšina používateľov. V tomto prípade by už ale pravdepodobne išlo o novú “menu”. Záleží samozrejme na uhle pohľadu a kritériách pri posudzovaní a ani experti na Bitcoin a kryptomeny sa v tejto otázke celkom nezhodujú. Pokojne by sa mohlo stať, že by určitá skupina ľudí používala terajší Bitcoin a ďalšia Bitcoin 2.0. Kryptomeny okrem toho nepoznajú hranice a regulácie klasických fiat peňazí.
Fiat money, do slovenčiny zvyčajne prekladané ako fiat peniaze, k ostatným prekladom pozri nižšie) alebo – ak ide o mince alebo papierové peniaze aj – fiat currency alebo skrátene fiat je anglický výraz, ktorý má v literatúre viacero podobných ale odlišných definícií, najmä: a) peniaze (alebo len papierové peniaze) s núteným obehom;b) peniaze s nízkou alebo žiadnou vnútornou hodnotou a nevymeniteľné za drahé kovy; c) peniaze bez krytia drahými kovmi (t.j centrálna banka nemá drahé kovy na ich krytie); d) kombinácie predchádzajúcich definícií (t.j. napr. v “extrémnom” ponímaní: peniaze s núteným obehom vydávané štátom, s nízkou alebo žiadnou vnútornou hodnotou, nekonvertibilné a nekryté)
Uvedený zoznam definícií nie je úplný. Vnútornou hodnotou, anglicky intrinsic value, sa myslí hodnota látky, z ktorej sú peniaze vyrobené, pri nepeňažnom použití (napr. vnútorná hodnota zlatých peňazí je vysoká, vnútorná hodnota papierových peňazí je veľmi nízka, vnútorná hodnota peňazí na bežnom účte je prakticky nulová).
Termín pochádza z anglického “fiat” + “money”. Fiat (slovo z latinčiny) je podľa Oxford English Dictionary v angličtine buď samotné latinské “nech sa stane” alebo nariadenie, príkaz, autorizácia, tu konkrétne od vlády, že sa peniaze stávajú zákonným platidlom (teda nariadenie o nútenom obehu peňazí). Money sú peniaze. Do slovenčiny sa “fiat money” zvykne prekladať aj ako peniaze s núteným obehom alebo nekryté peniaze alebo zriedkavo fiduciárne peniaze. Všetky tieto preklady sú však nepresné: prvé dva totiž zodpovedajú iba niektorým z možných definícií “fiat money” a tretí existuje aj v angličtine ako samostatný termín fiduciary money, ktorý je len v jednej z jeho viacerých možných definícií zhodný s fiat money. Preklad výrazu fiat currency ako fiat mena je nesprávny z toho dôvodu, že “currency” tu neznamená “menu”, ale obežné peniaze, teda mince a papierové peniaze.