Bill Gross. Ako „kráľ dlhopisov“ zmenil trh a zarobil pre investorov svojimi stratégiami miliardy USD

Bill Gross je jedným z najznámejších investičných manažérov na svete.

Bol priekopníkom investičného trhu s pevným výnosom, vďaka čomu sa stal ziskovou a sľubnou investíciou. Gross pracoval v tejto oblasti viac ako 40 rokov a stal sa miliardárom s majetkom 1,6 miliardy dolárov.Investorom svojej spoločnosti Pimco však priniesol oveľa viac peňazí.

Vzdelanie a prvé kroky v kariére

Bill Gross sa narodil v roku 1944 v Ohiu v USA. Jeho otec pracoval ako obchodný manažér v hutníckej firme a matka bola v domácnosti. V roku 1954 sa rodina presťahovala do San Francisca, kde chlapec vyštudoval strednú školu a v roku 1966 získal bakalársky titul v odbore psychológia na Duke University. Neskôr v rozhovore Gross uviedol, že titul z psychológie mu v investovaní nepomohol, pre úspešné transakcie je podľa neho oveľa dôležitejšie poznať svoje slabé a silné stránky. Budúci miliardár si počas štúdia prečítal knihu Edwarda Thorpea Beat the Dealer, ktorá hovorila o víťaznej stratégii pri hraní blackjacku. Táto kniha ho inšpirovala k ceste do kasína v Las Vegas. Gross tam za týždeň zarobil 10-tisíc dolárov, ale čo je najdôležitejšie, naučil sa „zmysel pre riziko“, čo mu v budúcnosti pomohlo rozvíjať investičné stratégie. „Aj keď v mnohých prípadoch boli šance v môj prospech, ak použijete príliš veľa pákového efektu, skončíte s množstvom dlhov a domček z karát sa zrúti,“ opísal Gross svoj prístup k hazardu a investovaniu.

V rokoch 1966 až 1969 slúžil Bill Gross v námorníctve Spojených štátov amerických ako asistent hlavného inžiniera na lietadlovej lodi USS Diachenko počas vojny vo Vietname. V roku 1970 odišiel z armády a študoval obchodnú administratívu na Kalifornskej univerzite.

V roku 1971 začal Gross pracovať ako investičný analytik pre Pacific Mutual Life.

Vznik a úspech Pimco

Obyčajná pozícia nespĺňala ambície Billa Grossa, a tak v tom istom roku 1971 on a jeho kolegovia Bill Podlich a Jim Muzzy presvedčili spoločnosť, aby založila samostatný dlhopisový fond Pimco (Pacific Investment Management Company) s počiatočným kapitálom 12 miliónov dolárov. , ktorá sa stala dcérskou spoločnosťou hlavného podnikania. Na akciovom trhu už bola veľká konkurencia, no na dlhopisovom trhu bolo všetko pokojné. A tak Gross začal aktívne obchodovať s dlhopismi, investoval veľké sumy a po určitom čase z nich odišiel. To viedlo k tomu, že na kratších dlhopisových transakciách sa zúčastňovali aj ďalší investori a vznikali vysoko výnosné a rizikové dlhopisy.

V roku 2000 dosiahli aktíva Pimca 32 miliárd USD a fond ukončil dekádu s 200 miliardami USD, čím sa stal najväčším svetovým fondom špecializovaným na dlhopisy. Počas tejto doby priniesol Bill Gross investorom svojho fondu viac peňazí ako ktorýkoľvek iný manažér – 47 miliárd dolárov.Tajomstvom úspechu jeho investičnej stratégie bolo robiť správne rozhodnutia v správnom čase. Napríklad počas bytovej krízy v roku 2008 sa hypotekárne záložné listy kryté úvermi, do ktorých Gross investoval, ukázali byť jedným z najväčších zdrojov príjmov fondu. Médiá ho nazvali „kráľom dlhopisov“ a jedným z najziskovejších investorov súčasnosti. Pri rozhodovaní sa riadil fundamentálnou analýzou, dokázal vidieť rôzne príležitosti na trhu a nebál sa riskovať.

Škandál s prepúšťaním a Janus Capital Group

Bill Gross pracoval pre fond, ktorý vytvoril 43 rokov, kým ho v roku 2014 pre škandál vyhodili. V roku 2011 sa legendárny investor dopustil chyby, keď stavil na pád amerických štátnych dlhopisov, po ktorom investori začali fond opúšťať a tieto straty sa mu nepodarilo kompenzovať počas troch rokov. Potom sa správna rada snažila Grossa presvedčiť, aby rozšíril pole pôsobnosti fondu a investoval nielen do rôznych dlhopisov, ale aj akcií. Gross bol však proti tomuto rozhodnutiu a z firmy, ktorú vytvoril, odišiel.

Po odchode z Pimca začal Gross pracovať pre investičnú spoločnosť Janus Capital, kde riadil medzinárodný makrobondový fond. Ani tam však neuspel. Počas Grossovho piatich rokov na čele bol jeho fond z hľadiska ziskovosti predposledný v spoločnosti. Pre manažéra, ktorý bol zvyknutý byť víťazom na trhu a prinášať investorom obrovské peniaze, to bola ťažká skúška. To viedlo k tomu, že Gross v roku 2019 opustil Janus Capital, aby sa zameral na svoje filantropické projekty a osobné aktíva.

Napriek neúspechom posledných rokov zostáva Gross v investičnom svete legendou a mnohí stále čakajú na jeho odborné prognózy na trhu, ktoré miliardár naďalej zverejňuje na rôznych platformách vrátane finančných médií.

Dokonca aj profesionáli ako Gross niekedy čelia neúspechom a pre začínajúcich investorov môže byť výber ziskových aktív skutočnou výzvou.