Biden: Rusko hrozbou, Čína konkurentom USA

WASHINGTON – Rusko je pre USA hrozbou, ale  nemenej vážnejšou hrozbou pre USA je aj Trumpova politika, ktorá „víta každého diktátora,“ uviedol demokratický prezidentský kandidát Joe Biden v CBS. Peking považuje za najväčšieho rivala Washingtonu.

Rusko je v súčasnosti hlavnou hrozbou pre USA v medzinárodných záležitostiach. Tento názor vyjadril v rozhovore pre CBS demokratický prezidentský kandidát Joe Biden.

„Myslím si, že momentálne najväčšou hrozbou pre Ameriku, pokiaľ ide o zničenie našej bezpečnosti a spojenectiev, je Rusko,“ odpovedal na súvisiacu otázku novinára.

Biden označil Čínu za najväčšieho konkurenta USA. Podľa neho záleží na tom, aký prístup sa Washington bude držať, či budú krajiny naďalej konkurenciou, alebo sa situácia vyvinie do vážnejšej rivality.

Podľa Bidena nie sú pre USA nič menej nebezpečné kroky súčasného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý „víta každého diktátora“ a „strká prsty do očí“ spojencom Washingtonu. Ako príklad uviedol situáciu v KĽDR, kde je „viac smrtiacich rakiet a viac schopností ako doteraz“, a v Iráne, ktorý „je bližšie k vytváraniu jadrových zbraní“.

Fotografia: CBS