Bez ruských energií dlhodobé riziko stagflácie

STANFORD / WASHINGTON – Diverzifikovať globálnu výrobu energie mimo Ruska bude trvať roky, hovorí generálny riaditeľ Svetovej banky David Malpass.

„So súčasnou politikou bude globálna produkcia energie trvať roky, kým sa diverzifikuje (dodávka) mimo Ruska,“ povedal počas prejavu na konferencii na Stanfordskej univerzite. Vysielanie sa uskutočnilo na webovej stránke Svetovej banky.

Podľa šéfa medzinárodnej organizácie sa to stane faktorom „dlhšieho rizika stagflácie“, čo  je stav, keď ekonomický pokles a vysokú nezamestnanosť sprevádza rast cien.

Po začatí ruskej špeciálnej operácie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny Západ vystupňoval sankčný tlak na Moskvu. Mnohé krajiny oznámili zmrazenie ruských aktív a začali hľadať spôsoby, ako opustiť energiu z Ruska. Tieto opatrenia sa ukázali byť problémom pre Európu a Spojené štáty, čo vyvolalo zvýšenie cien potravín a palív.

Kremeľ označil tieto opatrenia za ekonomickú vojnu. Ako poznamenal Vladimir Putin, politika zadržiavania a oslabovania Ruska je pre Západ dlhodobá stratégia, no sankcie zasadili vážnu ranu celej globálnej ekonomike. Obyvateľstvo európskych krajín už čelilo výraznému zdražovaniu potravín, palív a elektriny a úrady sú nútené zaviesť úsporné opatrenia v dôsledku energetickej krízy.