BBC čakajú zmeny v programe, riaditeľ odíde

LONDÝN – Škrty zamestnancov, reštrukturalizácia, plánovaná rezignácia generálneho riaditeľa a ukončenie jedného z významných programov sú len niektoré z vecí, ktorým BBC čelila v posledných mesiacoch. Meniace sa politické prostredie v Británii diktuje – niekedy nekompromisnou formou – stále tvrdšie podmienky a vytvára ďalšie problémy najväčšej mediálnej spoločnosti v krajine. Informuje o tom portál BBC .

V decembri, v predčasných parlamentných voľbách, konzervatívna strana vedená Borisom Johnsonom porazila svojich hlavných rivalov, Labouristickú stranu, a získala väčšinu kresiel v Dolnej snemovni. K moci sa teda dostali aktívni priaznivci Brexitu, ktorí v posledných rokoch obvinili BBC z podpory odvetných činiteľov – tých, ktorí obhajovali udržanie členstva v EÚ.

Vzťah spoločnosti s vládou bol vždy zložitý, ale ako poznamenávajú britskí publicisti, otázka prežitia BBC v súčasnej podobe nebola nikdy tak akútna. Úrady sa snažia diktovať pravidlá hry, izolovať sa od novinárov a nastoliť otázku revízie systému financovania. Publikum sa medzitým čoraz viac sťahuje z televízie.

V priemere britská rodina vynakladá na dopravu viac ako 80 libier týždenne – to je viac ako 320 libier mesačne a viac ako 4 000 libier ročne.

Licenčný poplatok za prehliadanie BBC stojí rodiny 154,5 libier za rok (menej ako tri libry za týždeň). Tieto peniaze sú hlavným zdrojom príjmu pre spoločnosť, čo jej umožňuje zostať nezávislými od jednotlivcov i štátu.

Spoločnosť Google poskytuje viac ako 1,5 miliardy výsledkov v odpovedi na vyhľadávací dopyt „Musím zaplatiť licenčný poplatok?“ Na rôznych platformách ľudia diskutujú: je pravda, že mať doma televízor vás automaticky zaväzuje platiť peniaze? Odpoveď znie nie