Banánov bude menej kvôli výbušnej sopke

BANAMA CITY –  Svet môže začať s nedostatkom banánov v dôsledku výbuchu sopky Sangay v Ekvádore, predpovedá El Comercio. Vďaka sopečnej činnosti sa vývoz ovocia môže zrútiť o 25 – 30 percent – to je ekvivalent jedného a pol milióna krabíc.

Kvôli emisiám ťažkého popola bolo zasiahnutých najmenej 83 tisíc hektárov pôdy, medzi nimi aj provincia, kde sa pestujú banány. S najväčšou pravdepodobnosťou poľnohospodári v tejto sezóne prídu až o štvrtinu úrody, o niečo viac šťastia pre tých, ktorí používajú špeciálne kryty na ochranu pred hmyzom. Ekvádor je najväčším vývozcom banánov na svete, krajina dodáva ovocie do Ruska, Európy a na Blízky východ.

Sopka Sangay začala byť aktívnejšia v nedeľu 20. septembra. Kúdol dymu z neho stúpal do výšky 10 kilometrov. Obytné budovy a plodiny v provinciách Bolívar, Guayas, Los Rios a Chimborazo boli pokryté popolom. V niektorých oblastiach to môže mať za následok vážne škody na poľnohospodárstve, ale konečné škody ešte neboli stanovené. Medzinárodné letisko v Guayaquile muselo byť zatvorené.