AZZZ: vláda úplne kašle na stav zdravotníctva

BRATISLAVA – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení, Asociácie dopravnej zdravotnej služby kritizujú postup vlády v súčasnej situácii. Organizácie vydali spoločné vyhlásenie k Progranovému vyhláseniu vlády Slovenskej republiky (PVV). Stretnutie s novinármi viedla hovorkyňa AZZZ Miriam Filová (na titulnej fotografii).

Vláda v PVV vôbec nereaguje na súčasný, kritický stav zdravotníctva aj s ohľadom na pandémiu COVID-19, zároveň obsahuje zásadné chyby, ktoré je potrebné zapracovať. Z tohto dôvodu máme k PVV za oblasť zdravotníctva  viaceré výhrady:

  • stála legislatívna úprava výšky odvodov za poistencov štátu na úrovni 5 % vymeriavacieho základu;
  • vyvážené intersektorálne členenie finančných zdrojov medzi ústavnými, resp. nemocničnými, ambulantnými  a ostatnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti;
  • odstránenie podfinancovania neštátneho ambulantného sektora v systéme zdravotníctva v kontexte pozitívneho dopadu ,jeho stabilizácia a rozvoj (personálny, odborný, materiálno-technický rozvoj ambulancií)
  • zabezpečenie rozbehu stav zdravotníctva po pandemickom stave 

Garancia operácie pacientov s podozrením na nádorové ochorenie do 14 dní po indikácií onkológom uvedená v PVV nie je realizovateľná. Veľmi stručne: operáciu neindikuje onkológ, ale chirurg (onkológ pacienta preberá až následne). Operujú sa pacienti, ktorý majú ochorenie veľmi dobre diagnostikované a nie vtedy ak je podozrenie. Aj pri ukončení diagnostiky je čas medzi indikáciou operácie a samotným výkonom 14 dní u všetkých pacientov nesplniteľný – existuje mnoho prekážok na strane pacienta a nie poskytovateľa.

Zámer umožniť rodičom s maloletými deťmi, ktorí pracujú v štátnych nemocniciach, zladenie ich pracovného a rodinného života nie je šťastne zadefinovaný, nakoľko definícia pojmu „maloleté dieťa“ je aj v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa, ktorý za dieťa považuje každú ľudskú bytosť mladšiu než osemnásť rokov, ak nie je dospelosť dosiahnutá skôr.

Nestotožňujeme sa so zámerom zvýšiť právomoci zdravotných sestier tak, aby mohli prevziať časť kompetencií lekárov a zrušiť premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry, keďže zmena prístupu ku zdravotníckym asistentom zvýšila záujem o štúdium o 20%, čo jednoznačne potvrdzuje, že išlo o krok správnym smerom. V dobe, keď sa konečne záujem po mnohých rokoch zvýšil o zdravotnícke povolanie a to vďaka vyššie uvedeným krokom  sa s týmto návrhom nestotožňujeme.

Riešenie zvýšia priemernej mzdy zdravotným sestrám tak, aby sa dostali na úroveň 110 % priemernej mzdy v hospodárstve nepovažujeme za správne, keďže len riešenie sa týka len jednej skupiny zdravotníckych pracovníkov a upozorňujeme na možný vznik nerovnováhy v súčasnom systéme.

Pravidlo návrhu, aby súčasťou štátnej skúšky absolventov lekárskych fakúlt boli dobrovoľné výberové konania na voľné miesta v štátnych nemocniciach, rezidentské a doktorandské miesta pokladáme za diskriminačné voči neštátnym nemocniciam

Zámer zaviesť plány obnovy zdravotníckej techniky a infraštruktúry na úrovni každej štátom riadenej nemocnice s definovaným zdrojom financovania a zabezpečia jasnej a štruktúrovanej vízie obnovy na úrovni každej nemocnice sú vo vzájomnom rozpore, keďže plány obnovy výhradne štátom riadených nemocníc neumožňujú obnovu na úrovni každej nemocnice.

 Je nerealizovateľné, aby sa ľudia objednávali k lekárom  cez jedno telefónne číslo ako sa uvádza v PVV. Telefonické, alebo emailové objednávanie sa dá realizovať, ale priamo cez poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a na to by im štát mal vytvoriť podmienky.

Vítame, že  PVV hovorí o motivačných zásluhových príplatkoch a zvýšení platov sestier, veríme, že to neskončí len pri sľuboch, alebo ďalšom zadlžovaní zdravotníctva. Už dnes niektoré zariadenia dávajú na mzdové prostriedky 80% a viac zo svojich príjmov. Nikde v PVV sa nehovorí o záväzku vlády dofinancovať rezort aj vzhľadom na vyhlásený núdzový stav.

Viacerým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti narástli pre pandémiu koronavírusu náklady v súvislosti s ochrannými pomôckami, ktoré si hradia z vlastných zdrojov. Zároveň  v súvislosti s prijatými opatreniami prišli aj o svoje výkony, čím im vznikol aj významný výpadok príjmov. Dlhodobo upozorňujeme, že zdravotníctvo sa nachádza vo vážnej situácii – rezort je zadĺžený, máme akútny nedostatok lekárov a sestier, zároveň viacerým zdravotníckym zariadeniam hrozí, že ak sa neprijmú nevyhnutné kroky skolabujú. Neriešenie financovania sa týka všetkých v zdravotníckom sektore (nemocníc, polikliník, lekárov v ambulanciách, dopravnej zdravotnej služby a pod.) a ide o sektor ktorý je v prvej línii v boji proti pandémii. Je preto potrebné bezodkladne zabezpečiť dofinancovanie kľúčových zdravotníckych inštitúcií, tak aby sa zabránilo kolapsu zdravotníctva v najbližších dňoch.