AZZZ je proti zavedeniu príspevku na stravovanie

BRATISLAVA – Asociácia zamestnávateľských zväzov (AZZZ) SR nesúhlasí so zavedením finančného príspevku na stravovanie, nakoľko významne zvýši byrokraciu spojenú s personálnou agendou vo firmách. AZZZ SR nepovažuje rozšírenie foriem príspevku a zavedenie možnosti voľby zamestnancom, za avizované zjednodušenie podnikania, ale presný opak. Informovala o tom tlačová tajomníčka Miriam Filová.

 „V prípade prijatia novely Zákonníka práce by sa totiž firmy museli nastaviť na štyri formy zabezpečenia príspevku na stravovanie pre svojich zamestnancov. V praxi si to vyžiada nielen úpravu účtovných softvérov, ale aj procesov vo firme. V každej firme totiž môže vzniknúť situácia, keď si časť zamestnancov vyberie hotovosť, časť platenie finančného príspevku na účet, časť papierové stravné lístky, časť elektronickú formu a niektorí zamestnanci dovoz teplého jedla do firmy. Toto je síce extrémny prípad, ale nie nemožný, a v mierne obmedzenom rozsahu budú vo firme paralelne fungovať viaceré podoby stravného,“ vysvetľuje Oto Nevický, generálny sekretár AZZZ SR.

To, že ministerstvo navrhuje obmedziť možnosť voľby zamestnancom na maximálne raz za dva roky podľa AZZZ SR veľmi nepomôže. Firmy totiž prijímajú a prepúšťajú ľudí častejšie. „Reálne to nevyrieši jednorazový obežník raz za dva roky. Zároveň bude musieť zamestnávateľ viesť evidenciu k akému dátumu si daný zamestnanec naposledy zvolil svoju preferenciu. Aby náhodou zamestnávateľ odmietnutím zmeny preferovanej formy neporušil Zákonník práce a nebol vystavený pokutám,“ upozorňuje generálny sekretár AZZZ SR Oto Nevický.

Systém stravného na Slovensku by sa mal zjednodušovať a odbyrokratizovať. Cestou k tomu môže byť povinná elektronizácia príspevku, teda plošné ukončenie používania papierových stravných lístkov a ich nahradenia kartami, či mobilnými aplikáciami. „V Belgicku riešili rovnakú dilemu a hotovosť zamietli. Naopak išli cestou moderných technológií, ktoré znížili byrokraciu na strane zamestnávateľov, ale aj reštaurácií. Zároveň tým zabezpečili účelnosť využitia stravného, na ktoré prispieva zamestnávateľ viac ako polovicu hodnoty,“ dodáva Nevický.

AZZZ SR zároveň upozorňuje, že navrhované zavedenie hotovosti bude mať vplyv na podnikateľské prostredie a pracovné miesta. Už dnes Slováci z pohraničných regiónov chodia nakupovať potraviny do okolitých krajín, keďže sú tam aj vďaka nižšej DPH lepšie ceny. Ak namiesto účelového nosiča dostanú hotovosť, jednoducho pôjdu minúť stravné na potraviny tam. To jednoznačne ohrozuje pracovné miesta v maloobchode, ale aj reštauračnom sektore, ktorý čaká vzhľadom na druhú vlnu koronavírusu asi opäť nie veľmi jednoduché obdobie. Hovoríme o tisíckach pracovných miest.  Napriek tomu doložka vplyvov priložená k návrhu zákona toto riziko ani nespomína, je teda zrejmé, že MPSVaR SR sa v dostatočnej miere nezaoberalo ekonomickými a sociálnymi dopadmi návrhu.

Zároveň AZZZ SR s obavami vníma navrhovanú zmenu ako prvý krok k možnému narušeniu fungujúceho systému stravovania v kantínach. Predseda poslaneckého klubu SaS Marián Viskupič totiž avizoval, že v budúcnosti by rovnakú možnosť výberu hotovosti chceli dať aj zamestnancom, ktorí sa dnes stravujú vo firemných kantínach. AZZZ SR preto vyzýva vládu, aby ešte návrh zmien v oblasti stravného prehodnotila. „Očakávali by sme, že na stôl príde návrh, ktorý pomôže zamestnancom, zamestnávateľom a aj štátu, ktorý stravné dotuje oslobodením od daní a odvodov. Z nášho pohľadu je touto cestou belgický model, kde rozhodnutiu pre plnú digitalizáciu predchádzala detailná ekonomická analýza,“ uzatvára Nevický.