Audi: polovica globálneho trhu budú elektromobily

BERLÍN – Audi predpovedalo, že elektrické vozidlá do roku 2030 ovládnu polovicu globálneho trhu. Toto vyhlásenie riaditeľa nemeckého automobilového závodu Markusa Düsmanna vychádza z trendu zrýchleného prechodu od palivových áut na elektroautá.

Podľa šéfa Audi už elektromobily výrazne prevládajú v dopyte a vedú k ohľaduplnosti k životnému prostrediu nad automobilmi so spaľovacím motorom a hybridnými automobilmi, ktoré kombinujú konvenčnú a batériovú energiu.

„Z technického hľadiska nemá zmysel inštalovať obidva disky do automobilu. Nevidíme dôvod, prečo by sa budúci zákazníci vzdali akumulátorových elektrických vozidiel, ak je k dispozícii infraštruktúra,“ uviedol Düsmann.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Audi si spoločnosť Volkswagen AG (materská spoločnosť spoločnosti Audi) už dala za cieľ predbehnúť lídra elektrických vozidiel Tesla do roku 2025. Používanie rovnakých komponentov v automobiloch 12 značiek Volkswagen, vrátane Porsche, je hlavnou stratégiou obáv o konkurenciu.

Düsmann dodal, že do konca desaťročia plánuje spoločnosť Volkswagen AG predať sedem miliónov luxusných a prémiových elektrických vozidiel, ako aj niekoľko miliónov kompaktných a stredne veľkých elektrických vozidiel vrátane modelu Q4 e-tron. Podľa nemeckej automobilky bude mať do roku 2030 technológiu pre svoje motory implementovanú okolo deväťnásť miliónov vozidiel od európskych výrobcov automobilov.

Z európskych krajín je na prvom mieste z hľadiska dopytu po elektromobiloch Nemecko – v roku 2020 to je viac ako 394-tisíc. Celkový počet elektrických vozidiel na svete sa odhaduje na 10 miliónov kusov. Podľa globálneho indexu elektrickej mobility je najväčší počet ekologických automobilov v Číne (4,2 milióna), Európe (3,2 milióna) a USA (1,7 milióna).