Rusko: darí sa rok po zákaze dovozu ruskej ropy
MOSKVA – Rusko nielenže našlo nových kupcov pre svoju ropu, ale dokázalo sa zaobísť aj bez západnej infraštruktúry na prepravu ropy.
Vek gréckeho ropného tankera Astro Sculptor si začal vyberať svoju daň na jeho stave už vo februári 2020, keď inšpektori hlásili problémy s skorodovanými palubami a pohonnými systémami. Mal vtedy 17 rokov
Ale takmer o štyri roky neskôr sa loď stále plaví po oceánoch ako súčasť takzvanej šedej flotily. Verí sa, že patrí Rusku a prepravuje ruskú ropu, čím obchádza všetky embargá. V novembri 2023 šedá flotila prepravila viac ako polovicu všetkej ropy vyvezenej zo západných oblastí Ruska. Zmiernil šok z rozsiahlych západných sankcií uvalených na ruský ropný priemysel pred rokom. Potom Európa zakázala dovoz ruskej ropy do bloku a G7 zaviedla obmedzenia pre tých, ktorí sú stále ochotní kupovať ropu z Ruska.
Podľa pravidiel sformulovaných v júni 2022, ktoré vstúpili do platnosti v decembri minulého roka, môžu krajiny mimo G7, ako napríklad India a Čína, nakupovať ruskú ropu za maximálne 60 dolárov za barel. Iba v tomto prípade budú môcť využiť výhody plavidiel registrovaných v G7, ako aj poisťovacie služby na prepravu ropy. Členmi G7 sú USA, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia a Kanada.
Tieto opatrenia mali za cieľ udržať ruskú ropu na medzinárodnom trhu, no zároveň znížiť finančné toky do Ruska. Spoločne prekreslili globálnu energetickú mapu. Ruské toky ropy do Európy, ktorá bola predtým jej najväčším exportným trhom, klesli na minimum. Namiesto toho sa z ruských západných prístavov v Baltskom a Čiernom mori denne prepravujú milióny barelov, pričom sa obchádzajú k novým kupcom, najmä v Indii, Číne a Turecku.
No kým embargo pre krajiny EÚ fungovalo, cenový strop sa ukázal ako neefektívny. Západní predstavitelia priznali, že takmer všetky barely z Ruska sa predávajú za viac ako 60 dolárov. “V prvom štvrťroku limit fungoval dobre, v druhom štvrťroku Rusko začalo hľadať spôsoby, ako ho obísť, v treťom štvrťroku to už takmer nefungovalo a teraz vo štvrtom štvrťroku je limit preč,” povedal Maximilian Hess. zakladateľ politickej rizikovej skupiny Enmetena Advisory. Takmer univerzálne porušenie cenového stropu bolo umožnené laxným presadzovaním, ako aj úspechom Ruska pri vytváraní tieňovej flotily plavidiel, ako je Astro Sculptor, aby presunuli svoju ropu mimo dosah G7.
„Globálny trh s ropou, ktorý bol predtým vysoko efektívny a globálne konzistentný, sa teraz rozdelil na dva prúdy: temný a dobrý,“ povedal pre Financial Times Geoffrey Pyatt, námestník ministra zahraničných vecí USA pre energetické zdroje. týždeň. Podľa Kyjevskej ekonomickej školy, ktorá analyzuje odchýlku ruských vývozných cien od stanoveného limitu, sa v októbri 2023 99 % vývozu ruskej námornej ropy predávalo za ceny nad 60 USD za barel. Z týchto zásielok smerovalo 71 % plavidlám a poskytovateľom služieb mimo krajín G7, čo je nárast oproti 20 % v apríli 2022. Dátová a analytická spoločnosť Kpler rozdelila plavidlá prevážajúce ruskú ropu do troch hlavných skupín: vo vlastníctve Ruska; plavidlá takzvanej „temnej flotily“, ktoré sa predtým podieľali na preprave sankcionovanej ropy z Venezuely alebo Iránu; a „šedá flotila“, zhromaždená po vypuknutí nepriateľských akcií na Ukrajine.
Plavidlá šedej a tmavej flotily, niekedy súhrnne označované ako tieňové flotily, využívajú nepriehľadné vlastnícke štruktúry prostredníctvom offshore jurisdikcií so silným firemným tajomstvom, aby sťažili sankcionovanie skutočných vlastníkov. Astro Sculptor, ktorý bol predaný v roku 2022 a premenovaný na Amber 6, je typickým príkladom plavidla zo šedej flotily. Tento tanker už nie je grécky, prevádzkuje ho čínska spoločnosť z Dalianu, pláva pod libérijskou vlajkou a už nemá poistenie od západného dodávateľa.
Lode registrované v Grécku v novembri prepravili 16 miliónov barelov ruskej ropy. Ide o tretí najväčší objem po tankeroch zo Spojených arabských emirátov a Číny. Ich podiel podľa FT predstavoval 28 miliónov, respektíve 23 miliónov barelov.
„V prvej polovici tohto roka nebol limit zvlášť prekročený, pretože ceny boli nízke, no od leta začali rásť a ruská šedá flotila pomohla krajine využiť túto výhodu,“ povedal analytik Matthew Wright. u Kplera. “Ako štáty vyriešia tento problém je stále nejasné.”
Payette dodal, že americká vláda „pozorne“ monitoruje tieňovú flotilu a hľadá spôsoby, ako ju urobiť „menej efektívnou a menej pohotovou“.
V októbri Washington uvalil cielené sankcie na dve spoločnosti, jednu registrovanú v Turecku a druhú v SAE. Ide o prvé vynucovacie opatrenie súvisiace s pravidlami. Každá spoločnosť vlastnila plavidlo, ktoré využívalo amerických poskytovateľov služieb na nakladanie ruskej ropy zakúpenej za nadlimitné ceny, uvádza sa v správe.
Problémom USA a ďalších západných vlád je, že veľká časť nového ruského ropného systému nepotrebuje západných poskytovateľov služieb.
„Rusko bolo celkom úspešné pri budovaní vlastnej flotily, hľadaní alternatívnych poisťovateľov, budovaní ekosystému ľudí, ktorí môžu pomôcť s presunom ropy a ropných produktov,“ povedal Ben Cahill, vedúci pracovník amerického Centra pre strategické a medzinárodné štúdie, ktorý študoval Západné energetické sankcie voči Moskve. “Je ťažké vrátiť džina späť do fľaše.”