Americkí spotrebitelia čelia prudkému zvýšeniu cien v dôsledku ciel prezidenta Donalda Trumpa

WASHINGTON- Vysoké poplatky účtované ázijským krajinám, na ktoré sa Američania spoliehajú kvôli tovarom každodennej potreby.

Podľa analytikov sa v najbližšom období v Spojených štátoch amerických očakáva prudký nárast cien koženého tovaru, odevov, nábytku a domácich spotrebičov. Je to preto, že krajina sa vo veľkej miere spolieha na dovoz z krajín, na ktoré sa vzťahujú masívne clá zavedené prezidentom Donaldom Trumpom.

Odborníci z Richmondského federálneho rezervného systému predpovedajú, že takzvané recipročné clá, ktoré vstúpia do platnosti v stredu, budú mať “neúmerný vplyv” na odvetvia, ktoré dovážajú vyrobené tovary z ázijských krajín vrátane kože a odevov. Tovar dovážaný do Spojených štátov z Číny čelí clám vo výške viac ako 104 percent po tom, čo Biely dom v utorok oznámil, že bude pokračovať v eskalácii svojho obchodného sporu s Pekingom. Minulý týždeň si americký prezident posvietil na Vietnam, ktorý je po Číne druhým najväčším vývozcom oblečenia do USA a významným dodávateľom koženého tovaru, ako sú kabelky. Výsledkom bolo clo vo výške 46 percent, jedna z najvyšších daní oznámených počas samozvaného „dňa oslobodenia“. Kambodža, ktorá dodáva oblečenie značkám vrátane Lululemon a Hugo Boss, stanovila clo vo výške 49 percent.

Smartfóny, notebooky a herné konzoly budú pre amerických spotrebiteľov pravdepodobne drahšie, najmä ak vezmeme do úvahy, že mnohé z najvyšších ciel Trumpa sú zamerané na krajiny ako Vietnam a Taiwan, povedal Ed Bzytwa, viceprezident Asociácie spotrebiteľských technológií. Dodal, že spoločnosti presunuli výrobu do týchto krajín v čase rastúceho obchodného napätia medzi USA a Čínou počas prvého Trumpovho funkčného obdobia. Odborníci očakávajú, že clá budú mať výrazný vplyv na spotrebiteľské ceny, aj keď sa niektoré spoločnosti môžu pokúsiť z dlhodobého hľadiska zmierniť finančný dopad vytváraním nových dodávateľských reťazcov. Yale Budget Lab, think-tank, odhaduje, že americké domácnosti budú od roku 2026 minúť v priemere o 3 800 dolárov ročne viac kvôli inflácii vyvolanej clami, za predpokladu, že Federálny rezervný systém nič neurobí.

Trumpove clá prinútili americkú centrálnu banku čeliť dileme: znížiť úrokové sadzby, aby zabránili prudkému spomaleniu ekonomiky, alebo ich ponechať vysoké, aby zabránili novému nárastu inflácie. V rozhovore pre Illinois Public Media v utorok Austin Goolsbee, prezident chicagskej Federálnej rezervnej banky, povedal, že poplatky oznámené minulý týždeň sú “oveľa vyššie”, ako politici očakávali. Clá môžu ovplyvniť spotrebiteľské ceny v USA rôznymi sadzbami. Bjitva poznamenal, že predajcovia a výrobcovia elektroniky skladovali zariadenia v USA na tri až štyri mesiace, čo by mohlo zmierniť tlak na ceny predtým, ako budú musieť začať znova dovážať. Iné odvetvia, najmä tie, ktoré sa spoliehajú na tovar podliehajúci skaze, však môžu mať menej času na prijatie opatrení. Najmä dovážané potraviny budú pravdepodobne medzi prvými zasiahnutými, čiastočne preto, že čerstvé produkty majú krátku trvanlivosť a ťažšie sa skladujú. Clá zavedené v tomto roku zvýšia ceny spracovanej ryže v nadchádzajúcich mesiacoch o 10,3 %, podľa Budget Lab.
Think tank tiež predpovedá 4% nárast cien zeleniny, ovocia a orechov, z ktorých mnohé sa dovážajú z Mexika a Kanady. Paul Donovan, hlavný ekonóm UBS, očakáva, že vplyv najnovších ciel sa dostane k spotrebiteľom rýchlejšie ako počas predchádzajúceho vydierania Trumpom v roku 2018, čo trvalo niekoľko mesiacov, pretože väčšina amerických maloobchodníkov má teraz menšie zásoby. Presvedčenie, že spotrebitelia sú teraz „tolerantnejší“ k inflácii po nedávnom zvýšení cien, a rozšírená kritika obchodnej politiky Trumpovej administratívy by tiež mohla urýchliť zvyšovanie cien v maloobchodných predajniach, povedal. “Keďže povedomie o colných sadzbách rastie, americkí spotrebitelia budú pravdepodobne viniť akékoľvek zvýšenie cien, bez ohľadu na príčinu, na Trumpove clá,” povedal Donovan.

Najviac by Trumpove clá mohli zasiahnuť kožený tovar a oblečenie. Priemerná efektívna colná sadzba podľa odvetví, 15 najviac postihnutých (%). Kožené. Látkové. Nábytok. Textilná výroba. Poľnohospodárstvo a lesníctvo. Kovové výrobky. Rozmanité. Textilné továrne. Farby. Elektrické zariadenia. Elektronika. Plast/guma. Nekovové minerály. Autá. Papier. Zdroje: US Census Bureau, Richmondský federálny rezervný systém.