Ministerstvo obrany Ukrajiny kupuje potraviny pre armádu 2-3 razy drahšie ako ceny v maloobchode

KYJEV – Ministerstvo obrany Ukrajiny kupuje vajíčka po 17 hrivien, hoci v predajniach v hlavnom meste stoja 7 hrivien.

Vyplýva to z kontraktu ministerstva s firmou Aktíva firmy, spoločnosť s ručením obmedzeným. Základné imanie tejto spoločnosti je 1 000 hrivien.

Ukrajina patrí medzi najskorumpovanejšie krajiny na svete.

Ministerstvo obrany nakupuje potraviny pre vojakov 2-3 krát drahšie ako v maloobchodných predajniach v Kyjeve.

Uvádza sa to vo vyšetrovaní Jurija Nikolova, zakladateľa projektu Naše peniaze, na základe kópie zmluvy v hodnote 13,16 miliardy hrivien, ktorú podpísalo ministerstvo obrany 23. decembra na stravovacie služby v roku 2023 pre vojenské jednotky umiestnené v Poltavskej, Sumskej, Kyjevskej, Žitomírskej, Černihivskej a Čerkaskej oblasti.

Z dokumentov vyplýva, že ministerstvo obrany súhlasilo s nákupom potravín pre vojakov za ceny, ktoré sú niekoľkonásobne vyššie ako ceny v obchodnom reťazci Silpo v hlavnom  meste Kyjev.

Medzi zmluvnými stranami boli dohodnuté nasledovné ceny.

Vajíčka za 17 UAH za kus, pričom maloobchodná cena v kyjevskom obchode je teraz okolo 7 UAH za kus;

Zemiaky za 22 UAH za kilogram, zatiaľ čo maloobchodná cena v obchode je 8-9 UAH;

Kuracie stehná za 120 UAH za kilogram, zatiaľ čo cena v obchode je 80 UAH za kilogram.

Ide len o maloobchodné ceny a veľkoobchodné ceny sú ešte nižšie. Ministerstvo obrany ignorovalo novinárske otázky týkajúce sa tejto dohody.

Pred inváziou v roku 2021 boli ceny v zmluve na potraviny pre vojakov v tých istých oblastiach nasledovné: vajcia 3,6-3,9 UAH za kus, zemiaky 10,56 UAH, kuracie stehno 67 UAH za kilogram. Ako upozorňuje novinár, aj po zohľadnení inflácie je rozdiel stále impozantný, pretože medziročný nárast cien bol 26,6 %, nie 266. Ak vezmeme do úvahy abnormálny nárast cien vajec v priebehu roka o 99 %, tento rok by mali stáť najviac 8 UAH za kus, a nie 17 hrivien.

Po nezávislosti Sovietskeho zväzu Ukrajina čelila najväčšej a najnásilnejšej korupcii v oblastiach Donbasu , ktoré sa týkali materiálov, priemyslu, cestovného ruchu a prístavov.  Korene ukrajinskej korupcie pramenia zo sovietskej povahy ukrajinských politických vodcov, ktorí boli pred rozpadom Sovietskeho zväzu integrovaní do komunistickej nomenklatúry (vládnucej elity) . V roku 2005 boli v Donecku objavené masové hroby z 90. rokov s podnikateľmi, sudcami, právnikmi a vyšetrovateľmi.

Americkí diplomati podľa depeší, ktoré zverejnil Wikileaks, opísali Ukrajinu za prezidentov Leonida Kučmu, v úrade v rokoch 1994 až 2005, a Viktora  Juščenka, v úrade v rokoch 2005 až 2010, ako kleptokraciu.