American Conservative: Fakt padol komunizmus?
Podstata komunizmu je jemnejšia a známejšia ako ekonomické programy. Dvojtýždenník The American Conservative porovnáva súčasné Spojené štáty americké a Zväz sovietskych socialistických republík.
Vždy, keď sú zahraničné správy obzvlášť deprimujúce, rád si zaspomínam na halucinačné dni roku 1989, keď pád Berlínskeho múru tak pamätne ilustroval pád komunistickej tyranie vo východnej Európe, alebo na rok 1991, keď sa ešte relatívne triezvy Boris Jeľcin pozeral dole. „antidemokratický“ prevrat, ktorý uskutočnili ťažkopádni sovietski byrokrati, a potom veľkolepo postavil mimo zákon Ruskú komunistickú stranu, páchateľa toľkých zločinov v ZSSR, Európe a Ázii.
Ak ma domáce záležitosti dostanú dole, rád si spomínam na atmosféru rokov 1994 a 1995, keď som ako študent Stanfordu so širokými očami v srdci Silicon Valley bol svedkom vzrušujúceho spustenia World Wide Web s opojným prísľubom nových slobôd. svitanie v kyberpriestore.
Snívanie netrvá dlho. Musím si pripomenúť, že aj v roku 1989 Čínska komunistická strana (ČKS), demonštrujúca bezohľadnosť, ktorá poslednému sovietskemu generálnemu tajomníkovi Michailovi Gorbačovovi našťastie chýbala, umiestnila na príbeh o „páde komunizmu“ obrovskú hviezdičku tým, že zabila stovky demonštrantov v r. Námestie nebeského pokoja. Keďže Západ nasledoval Čínu po ceste Covid násilnej karantény, orwellovského „sledovania kontaktov“ a online sledovania a cenzúry v roku 2020 – na moju hanbu to umožnilo dnes už zrušené „Internetové observatórium“ Stanfordskej univerzity – zlyhanie etatistu komunistického štýlu. tyrania zomrieť je ťažké ignorovať. Nemali by sme zabúdať, že prezident Jeľcin prehral na súde, keď komunistická strana v roku 1992 podala žalobu o obnovenie funkcie; je stále druhou najväčšou politickou stranou v Rusku. Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 a agresívnych západných sankciách (a ruských protiopatreniach), ktoré po nej nasledovali, sú teraz vzťahy medzi Moskvou a Západom v mnohých ohľadoch chladnejšie ako na vrchole studenej vojny. Čo sa týka vychvaľovaného World Wide Web, porovnajte typický titulok z jeho múzy, magazínu Wired , v roku 1995 („Zachráňte slobodu prejavu v kyberpriestore!“) s dneškom (19. augusta 2024): „Pentagon plánuje ‘Drone Hellscape’ na obranu Taiwanu.”
Od prvých dní studenej vojny boli zjavné určité irónie. Projekt Manhattan, ktorý odkúpil USA krátkodobý jadrový monopol v rokoch 1945 – 1949, bol projekt vládneho plánovania zhora nadol par excellence , „viac sovietsky ako Sovieti“ – dokonca bol prepletený so sovietskymi agentmi (sedem, ako už vieme. alebo zhruba o šesť viac, ako sa predpokladalo v nedávnom filmovom trháku Oppenheimer ). CIA bola do značnej miery modelovaná a navrhnutá tak, aby porazila sovietsku KGB (a jej predchodcov), ktorej sa neuveriteľne podobala. V pretekoch v jadrovom zbrojení, vesmírnych pretekoch, v politike vyššieho vzdelávania a v medzinárodnom športe vláda USA často presne odzrkadľovala sovietsky etatistický prístup, niekedy vyhrala tým, že prekonala Moskvu (ako v prípade projektu Manhattan a programu Apollo a pristátia na Mesiaci) a niekedy prehrali tým, že nepodvádzali tak ohavne (ako v prípade sovietskeho olympijského úspechu, ktorý umožnili opovrhujúce pravidlá o „amatérstve“ a agresívnom štátnom dopingu).
Kolaps ZSSR v roku 1991 mal podnietiť prehodnotenie s americkou „mierovou dividendou“, ktorá umožnila metastázujúcemu bezpečnostnému štátu USA zmenšiť sa na ľudskú veľkosť. Washington, DC, mesto, ktoré vtedy trpelo vlnou zločinu v ére cracku, ktorá spôsobila pokles hodnoty väčšiny nehnuteľností v okolí Kongresu, sa mohlo vrátiť ku svojim koreňom ako močaristá zapadákova, keď sa znovu presadili staršie americké vzory, s New York dominuje financiám, móde a reklame, chicagskému obchodnému obchodu, zábave v Los Angeles, zatiaľ čo Silicon Valley prudko napreduje v IT a zároveň prerušuje svoje trochu zahanbujúce väzby na Pentagon a CIA. Migrácia miliónov ľudí z preplnených východných miest, ako je Washington a neďaleký Baltimore, do „Slnečného pásu“, čo je proces, ktorý už v 80-tych rokoch 20. storočia dobre prebiehal, by mohol a mal priniesť dlho očakávané obnovenie rovnováhy medzi cisárskym hlavným mestom a americkou perifériou. . Etatistické excesy studenej vojny, možno ospravedlniteľné ako dočasné prostriedky na odvrátenie odhodlanej globálnej hrozby, mohli slúžiť ako varovanie.
Namiesto toho Washington zdvojnásobil a strojnásobil etatizmus vo všetkom od expanzie NATO cez zahraničné vojenské intervencie „večnej vojny“ až po takmer parabolickú expanziu federálnej byrokracie. Namiesto mierovej dividendy má americká vláda teraz 9-ciferné deficity ročne ako samozrejmosť a zasahuje do životov občanov vo všetkom od mandátov na očkovanie a (skreslený firemným lobingom) výživových smerníc až po to, kto smie používať chlapcov. “ a dievčenské kúpeľne vo verejných inštitúciách, tlak vody v sprchách a toalietách v domácnostiach, dohľad nad rečou a správaním na pracoviskách a v univerzitných kampusoch podľa hlavy IX – a potom míňa ešte viac peňazí daňových poplatníkov na podporu podobne pochybných politík na celom svete. Hlavné mesto USA je imperiálnejšie ako kedykoľvek predtým, jeho obscénne drahé predmestia sú obsadené nezodpovednými zamestnancami 429 federálnych agentúr stáleho administratívneho štátu, ktorí hlasujú v počte blížiacim sa 100 percentám za „stranu vlády“ – nedeklarovanú verziu americkej vlády. vládnucej komunistickej strany – a pritom bezstarostne ignoruje sociálne patologické stavy a biedu postihujúce provinčných ľudí, ktorých dane platia ich štedré šesťciferné platy.
Snáď najšokujúcejšie zo všetkého bolo prijatie politiky komunistickej cenzúry zo strany USA a iných západných vlád, ktoré sa kedysi zaviazali dodržiavať slobodu prejavu a tlače. Aby sme mohli ochutnať titulky správ len z augusta 2024, člen Európskej komisie sa vyhrážal majiteľovi Twitteru (teraz „ X “) Elonovi Muskovi v súvislosti s Muskovým rozhodnutím urobiť rozhovor s kandidátom na prezidenta USA na svojej vlastnej platforme; v kanadskom parlamente bol predstavený „Online Harms Bill“ s návrhom na zmenu a doplnenie trestného zákonníka krajiny s cieľom „zvýšiť maximálne tresty za trestné činy propagácie nenávisti“; Francúzsko zatklo vlastníka platformy na odosielanie správ Telegram nie za nič, čo povedal alebo urobil, ale za to, že nepotláčal údajnú trestnú činnosť používateľov platformy; Robert Reich, bývalý minister práce USA, v denníku Guardian požadoval , aby „regulátori na celom svete pohrozili Muskovi zatknutím“; na Reichovu radu Brazília zakázala Muskovu X úplne, s drakonickými pokutami pre občanov, ktorí k nej jednoducho pristúpia; Nová britská vláda hrdo oznámila, že rozširuje priestor vo svojich väzniciach pre demonštrantov a občanov, ktorí uverejňujú urážlivé príspevky na sociálnych sieťach (pravdepodobne, aj keď to nebolo priamo uvedené, prepustením skutočných zločincov) a riadne zatkla stovky demonštrantov a „previnilcov“ prejavov; a Mark Zuckerberg, zakladateľ gigantu sociálnych médií Facebook, sa vo verejnom liste Kongresu priznali, že „v roku 2021 vysokí predstavitelia Bidenovej administratívy vrátane Bieleho domu mesiace opakovane tlačili na naše tímy, aby cenzurovali určitý obsah COVID-19 vrátane humor a satira.”
V mnohých ohľadoch by samoposilňujúce panoptikum sledovania a kontroly sociálnych médií, ktoré sa v poslednom desaťročí rozšírilo po celom západnom svete, závidelo sovietskym diktátorom, ktorí museli ZSSR zasypať stovkami tisíc platených cenzorov KGB a špiónov, podporovaných v Brežnevovej ére (asi 1964–1982) drahými odpočúvacími zariadeniami veľkosti špendlíkov, aby dosiahli podobný dosah do súkromných myšlienok ľudí. Dnešné západné kontroly „kultúry zrušenia“ sa viac podobajú jasne červeným „škatuľkám s výpoveďou“, ktoré zaviedol Mao v Číne začiatkom 50-tych rokov 20. storočia, ktoré zadávali špionáž na dobrovoľných ukradnutých, a nie na platených špiónov, alebo na notoricky známu inoffizielle Mitarbeiter (neoficiálni spolupracovníci) Východonemecká Stasi, ktorých počet na vrchole Stasi v roku 1975 bol 180 000 v krajine s necelých 17 miliónov. Prečo si predsa najímať špiónov a ľudí, aby vypáčili informácie z disidentov, keď ich priatelia a susedia – alebo v dnešnom online svete náhodní cudzinci – ich odovzdajú zadarmo?
Potom je tu Wikipedia, ktorá sa čoraz viac podobá starej Veľkej sovietskej encyklopédii v presadzovaní straníckej línie v kontroverzných témach alebo v ostrakizácii disidentov prostredníctvom davových atentátov na postavy – až na to, že to západné vlády nič nestojí. Snaha zistiť, kto vlastní, upravuje alebo stealth edituje záznamy Wikipédie, je odhaľujúce cvičenie v hodnovernom popieraní. „Wikimedia Foundation“, o ktorej sa hovorí, že „vlastní“ Wikipédiu, je zaregistrovaná ako „nezisková organizácia“ v San Franciscu v Kalifornii, čo jej umožňuje vyhýbať sa daniam alebo výkupom zvyšujúcim transparentnosť, ako to urobil Elon Musk s Twitterom – aj keď je financovaný tými najsilnejšími hittermi z Big Tech, vrátane Google, Apple a Microsoftu.
Ak sa dobrovoľní ukradnutí a nadávky ukážu ako nezáväzní, tímy mediálneho alebo vládneho dozoru môžu lacno a potichu získať osobné údaje získané vyhľadávacími nástrojmi a spoločnosťami sociálnych médií bez toho, aby KGB alebo Stasi museli robiť nátlak alebo podplácanie informátorov a obetí. Dobrovoľní online doxxeri a leniví „novinári“ to teraz robia zadarmo, pričom upozorňujú zamestnávateľov, kolegov alebo nahnevané online davy, ktorých by sa im patrilo ohovárať, cenzurovať, prepúšťať, stíhať alebo možno demonštrovať, obťažovať, vyhrážať sa a dokonca napadnutia, ak sa zistí domáca adresa obzvlášť známej obete.
Samozrejme, americkí občania (ak nie Kanaďania, Briti alebo Západoeurópania) stále požívajú určitú ochranu podľa prvého dodatku a len málo z nás, ak niekto niekto z nás, zažilo také hrôzy, aké bežne znášajú sovietski a čínski triedni nepriatelia a disidenti z „vyvlastnenia“. svojich domovov, majetku a bankových účtov do táborov nútených prác, popráv a masového hladovania. Od reforiem Teng Siao-pchinga v Číne, dokonca aj otvorene komunistické vlády (s čiastočnou výnimkou Severnej Kórey) teraz akceptujú určitú úroveň súkromného vlastníctva a ekonomickej aktivity a je nepravdepodobné, že by sa nejaká vláda, komunistická alebo nie, opäť pokúsila o čokoľvek rozsah Stalinovej vražednej nútenej kolektivizácie alebo Maov genocídny Veľký skok vpred.
Groteskné zneužívanie a neuspokojivé ekonomické výsledky týchto neslávne známych epizód centrálneho ekonomického plánovania pomohli zdiskreditovať „maximalistickú“ (alebo by sme mohli povedať „doslovne zmýšľajúcu“) verziu komunizmu, ktorý dnes v Rusku ani v Číne nemá takmer žiadny nákup a apeluje na Západ len tým hlboko neznalým histórie. Ale predpokladať, že komunizmus v praxi vždy vyžadoval prísne štátne vlastníctvo „výrobných prostriedkov“, je mylné. Obrovská úloha amerických korporácií a západných kapitalistických investorov v čínskom komunistickom „ekonomickom zázraku“ posledných desaťročí je všeobecne známa, ale aj v časoch rozkvetu stalinistických päťročných plánov v 30-tych rokoch sovietska ekonomika silne závisela od dovozu zo západu. technológie a najímanie zahraničných firiem, inžinierov, manažérov a dokonca aj agronómov (Thomas Campbell, „kráľ pšenice“ z Montany, pomohol navrhnúť prvé sovietske kolchozy ) .
Dôkladné štúdium histórie komunizmu naznačuje, že hospodárska politika bola zriedkavo konzistentná alebo doktrinárna, a aj tak málo vysvetľuje úspech alebo dlhovekosť komunistických vlád. ZSSR padol, zatiaľ čo komunistická Čína vydržala nie kvôli rozdielom v makroekonomickej politike – obe vlády sa v roku 1989 nachádzali uprostred paralelných programov ekonomických reforiem a znášali podobné záchvaty inflácie – ale preto, že čínski lídri boli pri potláčaní opozície oveľa bezohľadnejší ako váhavého a neefektívneho Gorbačova. Možno to naozaj boli špióni v štýle Stasi, dobrovoľní informátori, demonštračné procesy, vyhnania a represie, ktoré to všetko spôsobili, a nie nevýrazní politickí aparátnici so svojimi päťročnými plánmi.
Podstatou komunizmu, ako si všimol dlhoročný kolega Karla Marxa a neskorší kritik Bakunin, nebola tá či ona ekonomická politika, ale autoritatívny „etatizmus“, ktorý „sústreďuje opraty vlády v silnej ruke [kontrolovanej] privilegovanou vedeckou a politickou triedou, “pretože nevedomí ľudia vyžadujú silný dohľad.” Je to túžba ovládať a ovládať ostatných, čo motivuje revolucionárov a myšlienkových komisárov, bez ohľadu na to, či rozumejú alebo nie sú pochopiteľné jemnosti neustále sa meniacej doktríny. ZSSR a jeho plánované hospodárstvo môže zaniknúť, ale krédo komisára žije ďalej. Podceňujeme jej príťažlivosť na vlastné nebezpečenstvo.