Veľká Británia: aplikácia Hopin sa stala technologickým hitom pandémie

LONDÝN – Britská firma Hopin, ktorá ponúka softvér slúžiaci pre rôzne podujatia patrí k podnikom, ktoré aj napriek korone úspešne znásobili svoje príjmy. Ako sa jej to podarilo?

Príjmy spoločnosti Hopin v roku 2020 boli 54 miliónov libier (74,5 milióna dolárov) a v tomto roku sa očakáva 2,5 -násobný nárast na 130 miliónov libier. Britská firma patrí k najúspešnejším technologickým „jednorožcom“ (označenie pre súkromné spoločnosti a začínajúce podniky s hodnotou, alebo trhovú kapitalizáciu viac ako miliarda dolárov), ktorá sa za niečo viac ako rok rozrástla 2 500 -krát. Zakladateľovi spoločnosti Johnnymu Bufarkhatovi pomohla s inšpiráciou pre úspešný biznis model vzácna autoimunitná choroba, kvôli ktorej sa ocitol v izolácii ešte pred pandémiou.

Napriek tomu, že v marci minulého roka bola aplikácia Hopin stále v testovacom režime, už ju zákazníci netrpezlivo očakávali. Bufarkhat plánoval prejsť na bežnú prevádzku na jeseň, ale koronavírus plány narušil. Potom boli veľké spoločnosti IDG a Wolves Summit kvôli výlukám nútené zrušiť akcie, na ktoré už predali lístky. Aby sa minimalizovali straty, rozhodli sa držať svoje akcie na diaľku – a obrátili sa o pomoc na Hopin.

„V noci z piatka na sobotu sme sa dohodli, že sa pustíme do práce,“ hovorí Johnny Bufarkhat, „a v pondelok dostali hotovú aplikáciu. Naše online podujatie malo veľký úspech.“ Potom Hopin začal byť atraktívny pre tých, ktorí chceli usporiadať videokonferencie. V priebehu niekoľkých týždňov sa počet zamestnancov zvýšil zo šesť na dvadsaťtri. Spoločnosť v súčasnosti zamestnáva viac ako osemsto ľudí.

“Cítil som sa v začiatkoch akoby ste sa sa rútili vpred rýchlym vlakom, pred ktorým už skoro neboli žiadne koľajnice,” krúti hlavou Bufarkhat. „Nielenže ideš závratnou rýchlosťou, ale musíš dopredu položiť aj koľajnice.“


So zavedením lockdownov sa aplikácie stala mimoriadne populárnou. Užívateľská základňa stúpla z päťtisíc na päť miliónov a počet firemných zákazníkov z tisícosemsto na osemdesiat tisíc. Medzi klientmi spoločnosti Bufarkhat je mnoho známych spoločností a organizácií: American Express, Hewlett-Packard, The Wall Street Journal a dokonca aj NATO.

Úspech aplikácie prilákal veľkých investorov. Renomované spoločnosti, ako sú Salesforce Ventures, Andreessen Horowitz a General Catalyst, vyjadrili túžbu investovať do Hopinu. Dynamika rastu startupového oceňovania Bufarkhat z jedného kola financovania do druhého je pôsobivá: 3,1 milióna dolárov, 43 miliónov dolárov, 350 miliónov dolárov, 2,1 miliardy dolárov, 5,7 miliardy dolárov a nakoniec 7,8 miliardy dolárov. Počas posledného kola, ktoré sa konalo v Augusta 2021 sa vyzbieralo 450 miliónov dolárov.

Samotný Johnny, ktorý sa zmenil z nezamestnaného absolventa univerzity na jedného z najlepších technologických magnátov v Európe, nemal na tieto metamorfózy žiadny viditeľný vplyv.