Aký vážny je zákaz vývozu pohonných hmôt z Ruska
MOSKVA – Zákaz dodávok nafty a benzínu môže podľa odborníkov trvať dva týždne do konca októbra až do konca poľnohospodárskej žatvy. Globálna logistika sa bude musieť prebudovať
Rusko 21. septembra uviedlo, že dočasne zakázalo vývoz benzínu a nafty do všetkých krajín bývalého Sovietskeho zväzu okrem štyroch v reakcii na domáci nedostatok, čo je krok, ktorý by narušil globálny obchod, ktorý sa už musel prispôsobiť západným sankciám na ruský vývoz palív.
Rusko 25. septembra uvoľnilo niektoré obmedzenia s tým, že povolí vývoz paliva do zásobníkov pre niektoré lode a motorovej nafty s vysokým obsahom síry.
Analytici však tvrdia, že dovozcovia budú musieť nájsť alternatívnych predajcov, kým Rusko nedoplní svoje vlastné zásoby.
Čo spôsobilo problém?
Obchodníci uviedli, že trh s palivami v Rusku, jednom z najväčších svetových producentov ropy, zasiahla kombinácia faktorov vrátane údržby rafinérií, úzkych miest železníc a slabého rubľa, čo zvyšuje export palív.
Rusko sa v posledných mesiacoch snažilo vyrovnať s nedostatkom nafty a benzínu, ale pristúpilo k obmedzeniu exportu, aby predišlo palivovej kríze, ktorá by sa mohla stať nepríjemnou pre Kremeľ, keď sa v marci blížia prezidentské voľby.
Aký veľký je tento problém pre globálne trhy s palivami?
Zákaz nafty by mal významný vplyv, pretože Rusko je najväčším námorným vývozcom paliva na svete, tesne pred Spojenými štátmi.
Podľa spoločnosti Vortexa, ktorá sa zaoberá analýzou ropy, prepravila od 25. septembra v priemere 1,07 milióna barelov nafty denne, čo predstavuje viac ako 13,1 % celkového obchodu s naftou po mori.
Krajina je oveľa menším exportérom benzínu a prepravuje v priemere 110 000 barelov denne do 25. septembra, uviedol Vortexa.
Ako dlho bude zákaz trvať?
Rusko uviedlo, že export sa obnoví, keď stabilizuje svoj domáci trh, ale neuviedlo presný časový rámec.
Analytici, ako napríklad poradenská spoločnosť FGE Energy, uviedli, že zákaz nafty môže trvať až dva týždne, kým Rusko doplní svoje zásoby a obnoví vývoz.
Očakávania, ako dlho bude zákaz benzínu trvať, sa líšia. JP Morgan uviedla, že to môže trvať niekoľko týždňov, kým sa v októbri skončí zberová sezóna, zatiaľ čo FGE Energy uviedla, že doplnenie ruských zásob benzínu môže trvať až dva mesiace.
Kto bude trpieť najviac?
Po tom, čo Európska únia pre konflikt na Ukrajine zakázala dovoz ruského paliva, Rusko presmerovalo vývoz nafty a iných palív do Brazílie, Turecka, niekoľkých krajín severnej a západnej Afriky a štátov Perzského zálivu na Blízkom východe. Štáty Perzského zálivu, ktoré majú svoje veľké ropné rafinérie, palivo reexportujú. Ruský zákaz tieto toky opäť zmení. Dodávky nafty z ruských prístavov do Brazílie dosiahli k 25. septembru približne 4 milióny metrických ton ročne, čo je nárast zo 74 000 ton za celý rok 2022, ukazujú údaje LSEG. Ruské palivo nahradilo brazílsky dovoz nafty zo Spojených štátov.
Zdĺhavý ruský zákaz vývozu nafty by mohol Brazíliu prinútiť nahradiť až 400 000 ton paliva mesačne, uviedli zdroje z trhu. Turecko je od embarga EÚ hlavnou destináciou pre dodávky nafty z ruských prístavov v objeme približne 7 miliónov ton od začiatku tohto roka, ale stále bude môcť nakupovať ruský plynový olej s vysokým obsahom síry, dodali obchodníci.
Odkiaľ budú pochádzať alternatívne zdroje dodávok?
Očakáva sa, že africké štáty sa obrátia na dodávky plynového oleja a nafty z Blízkeho východu, Indie a Turecka, uviedli obchodné a lodné zdroje.
Najmenej 132 000 ton nafty pre septembrovú zásielku poputuje do Afriky z novej ománskej rafinérie Duqm, podľa Kplera a dvoch lodných maklérskych firiem.
Latinskoamerickí dovozcovia sa pravdepodobne obrátia na americké pobrežie Mexického zálivu a na Blízky východ, uviedli obchodníci.
Vývoz nafty z Blízkeho východu do Latinskej Ameriky dosiahol osemmesačné maximum 315 000 ton, ukázali údaje o sledovaní lodí od spoločnosti Kpler a zdroja lodného makléra.
Európa by tiež mohla čiastočne vyplniť medzeru, ktorú zanechal ruský zákaz benzínu. Dodávatelia v severozápadnej Európe, ktorí tento rok stratili podiel na trhu v západnej Afrike v dôsledku dodávok z Ruska, môžu zasiahnuť, uviedla FGE.
Čo budú pre Európu znamenať meniace sa obchodné toky s palivami?
Po zákaze dovozu ruského paliva začala Európa hľadať dodávateľov v iných krajinách vrátane krajín Blízkeho východu. Konkurencia o tieto dodávky teraz vzrastie kvôli ruskému zákazu, čo bude mať negatívny dopad na Európu.
V dôsledku toho obchodníci uviedli, že očakávajú, že severovýchodné ázijské rafinérie v Číne a Južnej Kórei zvýšia export nafty do Európy.
Čína v septembri vyviezla do Európy približne 190 000 ton nafty, pričom 45 000 ton naplánovaných na odoslanie v októbri smeruje aj do západných krajín, ukázali údaje o sledovaní lodí od spoločnosti Kpler a údaje z jedného zdroja medzi lodnými maklérmi.
(Na základe materiálov od Thomson Reuters)