ETHOS: volebné programy zo stránky sekularizmu

BRATISLAVA – Občianske združenie ETHOS zverejnilo analýzu programov politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Zámerom združenia, ktoré sa dlhodobo zasadzuje za dodržiavanie prvého článku Ústavy SR, ktorý našu republiku definuje ako štát sekulárny, teda nepreviazaný so žiadnym náboženstvom alebo ideológiou, je informovať voličov o postojoch politických strán k o otázke sekularizmu, teda odluke cirkví od štátu, ale aj k ľudskoprávnym otázkam. Pritom nielen zhodnotili programy politických strán, ale vzali v úvahu aj hlasovanie ich poslancov v parlamente za uplynulé obdobie.

Strana Známka Link na analýzu
Smer 4 https://sekularisti.sk/je-smer-sekularna-strana/
Hlas 3 https://sekularisti.sk/je-hlas-sekularna-strana/
PS 1 https://sekularisti.sk/je-progresivne-slovensko-sekularna-strana/
Republika 5 https://sekularisti.sk/je-republika-sekularna-strana/
OĽaNO 5 https://sekularisti.sk/je-olano-sekularna-strana/
SaS 1 https://sekularisti.sk/je-sas-sekularna-strana/
Sme rodina 5 https://sekularisti.sk/je-sme-rodina-sekularna-strana/
Demokrati 3 https://sekularisti.sk/su-demokrati-sekularna-strana/
SNS 5 https://sekularisti.sk/je-sns-sekularna-strana/
Modrí 3 https://sekularisti.sk/su-modri-most-hid-sekularna-strana/
KDH 5 https://sekularisti.sk/je-kdh-sekularna-strana/

 Ako najsekulárnejšie politické strany vyhodnotili Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita.

Vyzdvihli pritom najmä prínos jednotlivých kandidátov ako sú Miroslav Žiak alebo Beáta Jurík. V stranách ako Smer, Hlas či Demokrati vidia veľkú názorovú nejednotnosť v tejto otázke. Za hrozbu sekulárnemu štátu považujú najmä strany SNS a Republika ale ani vnímanie KDH či Sme rodina ako umiernených nepovažujú za zaslúžené.

ETHOS varuje pred klamlivou kampaňou, v ktorej sa prakticky žiadny politický subjekt nehlási napríklad k sprísneniu interrupcií. A to napriek tomu, že v minulom období len poslanci vládneho OĽaNO podali mnoho návrhov zákonov s týmto cieľom. Maskovali ich pritom eufemizmami ako „pomoc tehotným ženám“ a nemenej sa maskujú aj počas kampane, kedy ich prekladatelia bezostyšne popierajú skutočný zámer týchto návrhov.

Ako je krehký sekularizmus na Slovensku je podľa sekularistov vidno aj z toho, že sa do kampane zapojila aj Konferencia biskupov Slovenska. ETHOS síce neupiera biskupom a kňazom právo na politické postoje, avšak podobné prejavy, indikujúce chuť presadzovať náboženské normy formou zákonov, považuje za veľmi nešťastné. Cirkvi by nemali usilovať o polarizáciu spoločnosti, ale o pravý opak, aj vzhľadom na to, že ich činnosť je u nás financovaná zo štátneho rozpočtu.

Andrej Lúčny predseda rady o.z. ETHOS, ethos@sekularisti.sk