Ako sa bohatí ľudia pohybujú a zvyšujú kapitál
V modernom svete je stále viac superbohatých ľudí.
Ich majetok, ak je spravovaný správne, rastie ako snehová guľa. Navyše, aby sa vyhli plateniu obrovských daní, mnohí z bohatých hľadajú miesta s pre nich priaznivejšou legislatívou a sťahujú sa tam. To zabezpečuje odliv kapitálu z niektorých prosperujúcich krajín do iných, ktoré sa rýchlo rozvíjajú vďaka peniazom cudzincov.
Abú Dabí je novým hlavným mestom miliardárov
Najobľúbenejšie regióny medzi miliardármi sú Kajmanské ostrovy, Švajčiarsko a Britské Panenské ostrovy. V posledných rokoch však vzniklo nové centrum globálneho bohatstva – emirát Abú Zabí. Podľa agentúry Bloomberg sa tam presťahovali najbohatší kryptomiliardár Changpeng Zhao, indická rodina Adani, americký miliardár Ray Dalio a ruský oceliarsky magnát Vladimir Lisin.
Vládnuca rodina Al Nahyan v Spojených arabských emirátoch sa snaží opustiť závislosť štátnych príjmov od ropy, preto robí všetko pre to, aby do ekonomiky krajiny prúdili nové peniaze z celého sveta. Blízkovýchodné obchodné centrum je atraktívne vďaka zárukám ochrany aktív, ktoré poskytuje od zahraničných jurisdikcií, ako aj výnimke SAE z dvojitého zdanenia, čo umožňuje obyvateľom vykonávať medzinárodný obchod bez preplatenia daní.
Navyše SAE voči nikomu neuvaľujú sankcie, a tak sa sem po obmedzeniach zo západných krajín začali sťahovať ruskí miliardári. V roku 2023 pôsobí v krajine viac ako 5 tisíc správcovských spoločností. Ray Dalio sa obzvlášť vyznamenal, keď presťahoval svoju rodinnú kanceláriu do Abú Zabí. Egyptský miliardár Nassef Sawiris urobil to isté, ako aj mnohí ďalší superbohatí ľudia. Odborníci poznamenávajú, že voľná finančná zóna v Abú Zabí sa stala pre mnohých oveľa atraktívnejším miestom vďaka „zlatým“ vízam a pasom, ktoré umožňujú miliardárom cítiť sa v krajine ako doma a presúvať sem svoje aktíva.
Najbohatšie rodiny sveta naďalej zvyšujú svoje bohatstvo
Bloomberg zverejnil zoznam najbohatších rodín roku 2023. Od posledného hodnotenia zbohatli o 1,5 bilióna dolárov. Čo mení obraz, je v prvom rade bohatstvo zarobené z ropy. Vládnuca rodina Al Nahyan v Abú Zabí sa tak dostala na vrchol zoznamu s majetkom 305 miliárd dolárov, pred ďalšími Waltonmi v poradí o 45 miliárd dolárov. Rodina Al Nahyan vládla oblasti, v ktorej sú teraz Spojené arabské emiráty, desaťročia, ešte predtým, ako ropa transformovala región. ekonomika a financie. Vládca Abú Zabí, šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, je zároveň prezidentom krajiny.
Na druhom mieste je americká rodina Waltonovcov s majetkom 259 miliárd dolárov, ktorá vlastní reťazec Walmart, najväčší maloobchodný predajca na svete podľa tržieb, ktorý len tento rok zarobil 611,3 miliardy dolárov.
Tretím bol francúzsky klan Hermes, ktorý už v šiestej generácii vlastní rodinnú luxusnú značku Hermès a zarobil majetok 150 miliárd dolárov.
Štvrtou bola americká rodina Mars, ktorá začala predávať melasové cukríky v roku 1902 a je známa najmä svojimi čokoládovými tyčinkami Mars, Milky Way a Snickers. Majetok Marsu sa odhaduje na 141 miliárd dolárov.
Prvú päťku uzatvára vládnuci klan Al Thani, ktorý Kataru vládne od polovice XIX. storočia. Rodinní príslušníci zastávajú početné politické funkcie a dominujú miestnej ekonomike, pričom vlastnia podniky od hotelov po poisťovateľov a dodávateľov. Majetok rodiny Al Thani sa odhaduje na 133 miliárd dolárov.
V USA je viac milionárov
Jedno zo svetových centier bohatstva, americká metropola New York, z pandémie len profitovalo. Štátne injekcie do ekonomiky USA, platby občanom a rast akciového trhu počas pandémie zvýšili počet milionárov v meste. Ak v rokoch 2020 – 2022 odišlo z mesta 2,4 tisíca milionárov, tak v roku 2023 sa podľa agentúry Bloomberg počet milionárskych rodín v New Yorku zvýšil na 17,5 tisíc. zarábanie viac ako 1 milión dolárov ročne vzrástlo medziročne o 40 % na 407,5 miliardy dolárov.
Američania so stredným príjmom počas pandémie zbohatli o 30 %. Podľa CNBC s odvolaním sa na štúdiu Pew Research bola v roku 2021 priemerná rodina v Spojených štátoch takmer o 40-tisíc dolárov bohatšia ako v roku 2019. Ak bol priemerný čistý majetok amerických domácností v roku 2019 128,2 tisíc dolárov, potom v roku 2021 vzrástol na 166,9 tisíc dolárov. V rokoch 2019 až 2021 sa čistý majetok rodín všetkých úrovní bohatstva zvýšil, ale pre tých, ktorí mali pred pandémiou, bolo len málo peňazí, nerástli tak rýchlo ako u bohatších skupín. Medián čistého majetku rodín v spodných 25 % príjmov vzrástol z 0 dolárov v roku 2019 na 500 dolárov v roku 2021, tvrdí Pew. Spoločnosť poznamenáva, že vládne stimulačné opatrenia pomohli najchudobnejším segmentom spoločnosti a znížili ich dlhy.