Ak Orbán vetuje rozšírenie sankcií proti Rusku, Belgicko hrozí, že sa zapojí proti nemu kráľ

BRUSEL – Vojnový kráľovský dekrét sa považuje za záložnú možnosť, ako udržať zmrazených 190 miliárd eur Ruska v EÚ, ak Maďarsko vetuje predĺženie sankčného režimu.

Predstavitelia Európskej únie pracujú na alternatívnych opatreniach vrátane využitia 81 rokov starého zákona, na ktorom sa podieľal belgický kráľ, na ochranu sankcií bloku voči Rusku po tom, ako Maďarsko pohrozilo vetovaním ich predĺženia.

Maďarský premiér Viktor Orbán v decembri lídrom bloku povedal, že by tento mesiac mohol zablokovať predĺženie sankcií EÚ voči Rusku, ktoré by si vyžadovalo jednomyseľný súhlas. To by viedlo k tomu, že platnosť opatrení by sa skončila 31. januára.

Orbán povedal, že sa teší na pondelkovú inauguráciu Donalda Trumpa za prezidenta USA. Ak Trump zmierni sankcie USA voči Moskve, Orbán povedal, že bude presadzovať, aby EÚ nasledovala jeho príklad.

“Teraz dochádza k významným zmenám v administratíve USA … sú potrebné dôležité diskusie predtým, ako sa rozhodneme predĺžiť sankčný režim o ďalších šesť mesiacov,” povedal vo štvrtok novinárom maďarský minister pre záležitosti EÚ Janos Boka. “Chceme odložiť rozhodnutie, kým nebudeme vedieť, ako administratíva USA vidí budúcnosť sankčného režimu.”

Bidenova administratíva v stredu zaradila približne 100 subjektov z finančného, energetického a obranného sektora späť na zoznam na základe iného zákona, na ktorom sa podieľa Kongres, v snahe skomplikovať akýkoľvek Trumpov pokus o ich vyňatie zo zoznamu sankcií voči Rusku.

Predstavitelia EÚ tvrdia, že ich hlavným cieľom je presvedčiť Orbána, aby zachoval sankčný režim voči spoločnostiam a ruským štátnym aktívam v EÚ, pracujú však na opatreniach, ktoré by mohli ochrániť aspoň niektoré z nich.

Tieto opatrenia zahŕňajú ruské štátne aktíva v hodnote približne 190 miliárd eur v centrálnom depozitári cenných papierov Euroclear so sídlom v Belgicku. Výnosy z týchto aktív by išli na splatenie 50-miliardovej pôžičky Ukrajine a úradníci ich považujú za dôležitú súčasť potenciálnej dohody o prímerí.

Ak by sa sankcie skončili, povedal úradník, “peniaze by boli v Rusku na druhý deň”, pretože finanční sprostredkovatelia by nemali právny základ na ich zadržiavanie. Obchodné obmedzenia a sektorové sankcie, ako napríklad zákaz dovozu ropy, by tiež zanikli.

“Som tým naozaj veľmi znepokojený a mali by byť aj ostatní,” povedal vysokopostavený diplomat EÚ, ktorý pravidelne rokuje s maďarskými predstaviteľmi. “Existuje veľká pravdepodobnosť, že Orbán dosiahne svoje.”

Podľa štyroch úradníkov zapojených do diskusií, keďže štátne aktíva sú fyzicky uložené v belgickom subjekte, jednou z náhradných možností je využiť vojnový dekrét prijatý v roku 1944, ktorý umožňuje kráľovi Filipovi zablokovať prevod aktív z krajiny.

Kráľovský palác odmietol uviesť, či bol kráľ oslovený s takýmto návrhom, a dodal, že za takýto dekrét je zodpovedná vláda, hoci by ho musel podpísať panovník.

Spoločnosť Euroclear sa odmietla vyjadriť.

“Belgicko spolu s ostatnými členskými štátmi EÚ robí všetko pre to, aby dosiahlo dohodu o predĺžení sankcií voči Rusku. V minulosti sa nám podarilo dosiahnuť dohodu a budeme naďalej pracovať na tom, aby sa tak stalo aj tentoraz,” uviedol hovorca belgického ministerstva zahraničných vecí.

Belgicko sa dlho bránilo zavedeniu vnútroštátnych opatrení týkajúcich sa imobilizovaných aktív, pretože sa obávalo, že by sa tým vystavilo právnym námietkam zo strany Ruska. Jeden z belgických predstaviteľov uviedol, že použitie mimoriadnych právomocí by porušilo bilaterálnu investičnú zmluvu medzi Belgickom a Ruskom.

“Ak Orbán neustúpi, jediným riešením bude vnútroštátne riešenie,” povedal vysoký úradník Komisie zapojený do príprav.

Niekoľko členských štátov navrhlo zbaviť Maďarsko hlasovacích práv s cieľom presadiť predĺženie sankčného režimu, ale takýto radikálny krok pravdepodobne nezíska potrebnú jednomyseľnú podporu všetkých ostatných štátov.

Hovorkyňa EÚ pre zahraničné veci Anitta Hipperová uviedla, že “pokračujú práce na zabezpečení hladkej a včasnej dohody” medzi členskými štátmi o predĺžení sankcií.

(Spracované na základe materiálov denníka The Financial Times)

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.