Agentúra Xinhua: clá sú proti amerických farmárom
Keďže clá USA voči Číne nadobudli platnosť v piatok, americké podniky a poľnohospodári sa pripojili k zboru, aby odsúdili provokatívnu politiku, o ktorej sa obávali, že by sa obrátili proti americkej ekonomiku. Napísala v redakčnom komentári čínska agentúra Xinhua.
Čínska odpoveď, oznámená čínskym ministerstvom obchodu po rozhodnutí Washingtonu, má vplyv na množstvo amerických poľnohospodárskych výrobkov a priemyselných odvetví, od sójových bôbov po morské plody.
Potenciálna odvetná odpoveď poslala spoločnostiam v USA problémy, ktoré viedli mnohých ľudí k tomu, aby vyzvali tvorcov politík, aby zrušili škodlivé opatrenia.
Pre mnohých farmárov sójových bôbov v stredozápadnom USA, ktorí pravdepodobne znášajú hlavné odvetné tarify, rozhodnutia, ktoré urobil Biely dom, môžu mať vplyv na prosperitu alebo bankrot.
Stovky ľudí apelujú na administratívu na sociálnych médiách s hashtag #facesoftariffs, pripomínajúc politikom, že živobytie stráca, ak by sa obchodovalo s napätím medzi najväčšou a druhou najväčšou ekonomikou na svete.
Čína je najväčším vývozným trhom pre sójové bôby v USA, čo predstavuje takmer 14 miliárd amerických dolárov z predaja, teda približne tretinu celkovej produkcie sóje v USA v roku 2017.
Prezident americkej sójovej asociácie John Heisdorffer, výrobca sóje z Keoty v Iowe, zdôraznil dôležitosť čínskeho trhu a americkí poľnohospodári, ktorí investovali, pestovali sóju kvôli čínskemu trhu.
“Je nevyhnutné, aby sme udržali silný trh, na ktorom sme tak dlho pracovali už desaťročia s Čínou.Čína je naším špičkovým trhom a dovážala v minulom roku 31% našej plodiny.Majú značný krmivársky priemysel, ktorý je závislý od sójových bôbov, najväčšie stádo ošípaných vo svete, najväčší svetový priemysel a rýchlo modernizujú svoje odvetvie chovu hydiny, vajec, mliečnych výrobkov a hovädzieho mäsa, “povedal.
“Je to životne dôležitý obchodný partner a musíme pokračovať v obchodovaní s Čínou bez toho, aby sme tieto tarify zasiahli,” povedal.
Americký priemyselný automobilový gigant General Motors (GM) tiež očakáva straty tvárou v tvár obchodným vojnám, ktoré vedie Washington. Vedenie spoločnosti vydalo minulý týždeň naliehavú žiadosť amerických zákonodarcov, aby uplatnili prestávky odklad ciel. Podľa vyhlásenia veľká časť efektívnosti a konkurencieschopnosti spoločnosti GM pochádza z globalizácie a strata jej hranice proti jej konkurentom môže ohroziť mnohé zo svojich 110 000 pracovných miest v USA. Nielen korporátni giganti vystužujú za strmú stratu predaja, tak aj menšie rodinné podniky, ktoré sú zachytené v krížovom požiari, majú tiež strach.