Afganistan a Zimbabwe nad priepasťou
Niektoré meny riskujú zmiznutie spolu so štátom, či už v prípade vytvorenia nového ekonomického priestoru, alebo je ich kolaps možný v dôsledku kríz a hyperinflácie.
Hyperinflácia je extrémny prípad inflácie. Je to inflácia vyjadrená štvor- a viacciferným číslom (viac ako 1000%). Pre ekonomiku to znamená rozpad peňažného systému a zrútenie hospodárskych väzieb. Peniaze sú znehodnotené, prestávajú plniť svoje funkcie – nie sú uchovávateľom hodnoty, z výmenných procesov sú vytláčané tovarovou výmenou.
Touto menou bol zimbabwský dolár, ktorý skolaboval. V roku 2019 ho znovu uviedli do obehu, ale problémy s infláciou ho môžu vrátiť späť do histórie – v roku 2020 jeho cena klesla o viac ako 600 percent. Hyperinflácia v Zimbabwe v roku 2008 dosiahla hladinu 80 000 000 000 %.
Navyše je takýto scenár možný aj v Afganistane. Na pozadí zmeny moci v krajine národná mena afganského obyvateľstva zdražila, rast cien nadobúda cválajúce tempo, krajina je na pokraji hospodárskeho kolapsu. Expert sa domnieva, že ak zostane situácia rovnaká, potom sa afganská mena môže čoskoro zmeniť na obal od sladkostí.
hospodárska kríza sa môže stať jedným z dôvodov zlyhania mien. Rastie inflácia a zahraničný dlh, čo ohrozuje meny niektorých rozvojových krajín. Niektoré z nich môžu vypadnúť z obehu alebo sa stať nominálnymi, ak sú zjednotené v nových ekonomických zónach.
Experti už skôr predpovedali, že rýchle dobytie Afganistanu radikálnym islamským hnutím Taliban priviedlo ekonomiku republiky bližšie k zrúteniu. Bez podpory medzinárodného spoločenstva v najbližších týždňoch sa začne hlboká kríza.