ABECEDA FINANCIÍ – asset stripping

Asset stripping – špekulatívna stratégia zahŕňajúca nákup akcií spoločnosti za nižšiu cenu, prevzatie kontroly nad ňou s úmyslom predať jej aktíva za vyššiu cenu.  

Špekulant predpokladá, že súčet hodnôt jednotlivých aktív je väčší ako  kapitalizácia spoločnosti. Podceňovanie v podobe podkapitalizácie je najčastejšie výsledkom zlého hospodárenia. Zisk možno realizovať rôznymi spôsobmi, vrátane spätného odkúpenia.

Kontroverzný jav, ktorý mnohí vnímajú ako negatívny, pretože likvidácia majetku neprináša ľahko viditeľnú pridanú hodnotu. Spoločnosti  sa často získavajú za požičané peniaze a získaná spoločnosť je neskôr zaťažená dlhom.

Príkladom je Manchest United a konflikt medzi fanúšikmi a rodinou Glazerovcov, čo môže mať za následok jej prevádzkové aktivity vrátane dodávateľov a pracovných miest. . V extrémnych prípadoch po odvodnení dôjde k likvidácii alebo úpadku , či už úmyselnému alebo nie, a zostanú nesplatené dlhy. Na druhej strane slabé firmy, ktoré sú už v problémoch a sú zle riadené, sú najčastejšie vystavené klasickému „útoku“, čo znižuje ich cenu a uľahčuje prevzatie. Správne rady takýchto spoločností môžu dlho plytvať kapitálom roztrieštených akcionárov bez toho, aby ich niekto obťažoval (pozri: Teória agentúr ), čo má za následok extrémne nízku cenu akcií na burze . Usporiadanie finančnej situácie – napríklad predaj nadbytočných, neproduktívnych aktív – môže v tejto situácii priniesť výhody zostávajúcim akcionárom preberanej spoločnosti.

Príkladom vysokoprofilového, nepriateľského prevzatia typu odstraňovania aktív bolo prevzatie spoločnosti Trans World Airlines Carlom Icahnom v roku 1985.