ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – WIPO
Svetová organizácia duševného vlastníctva alebo WIPO, World Intellectual Property Organization, je organizácia v sústave OSN na ochranu priemyselného vlastníctva a práv autorov literárnych a umeleckých diel.
Pozostáva aktuálne zo 188 členských štátov. WIPO bola založená 1967. Jej sídlo je v Ženeve.
Podľa Dohovoru o založení Svetovej organizácie duševného vlastníctva z roku 1967 bola WIPO vytvorená na podporu a ochranu duševného vlastníctva (IP) na celom svete prostredníctvom spolupráce s krajinami, ako aj medzinárodnými organizáciami. [ 5 ] Svoju činnosť začala 26. apríla 1970, keď dohovor nadobudol platnosť. Súčasným generálnym riaditeľom je Singapurčan Daren Tang, bývalý vedúci Úradu duševného vlastníctva v Singapure , ktorý začal svoje funkčné obdobie 1. októbra 2020.
Činnosti WIPO zahŕňajú: hosťovanie fór na diskusiu a formovanie medzinárodných pravidiel a politík duševného vlastníctva, poskytovanie globálnych služieb, ktoré registrujú a chránia duševné vlastníctvo v rôznych krajinách, riešenie cezhraničných sporov týkajúcich sa duševného vlastníctva, pomáha pri prepájaní systémov IP prostredníctvom jednotných štandardov a infraštruktúry a slúži ako všeobecná referenčná databáza. vo všetkých záležitostiach duševného vlastníctva; to zahŕňa poskytovanie správ a štatistík o stave ochrany duševného vlastníctva alebo inovácií tak na globálnej úrovni, ako aj v konkrétnych krajinách. WIPO tiež spolupracuje s vládami, mimovládnymi organizáciami (MVO) a jednotlivcami pri využívaní duševného vlastníctva na sociálno-ekonomický rozvoj.
WIPO spravuje 26 medzinárodných zmlúv, ktoré sa týkajú širokej škály otázok duševného vlastníctva, od ochrany audiovizuálnych diel až po zavedenie medzinárodnej patentovej klasifikácie. Riadi ho Valné zhromaždenie a Koordinačný výbor, ktoré spoločne stanovujú politiku a slúžia ako hlavné rozhodovacie orgány. Valné zhromaždenie volí aj hlavného administrátora WIPO, generálneho riaditeľa, v súčasnosti Darena Tanga zo Singapuru, ktorý sa úradu ujal 1. októbra 2020. WIPO spravuje sekretariát, ktorý pomáha vykonávať jej každodenné činnosti.
WIPO so sídlom v Ženeve vo Švajčiarsku má „externé kancelárie“ po celom svete, vrátane Alžíru (Alžírsko); Rio de Janeiro (Brazília); Peking (Čína), Tokio (Japonsko); Abuja (Nigéria); Moskva (Rusko); a Singapur (Singapur). Na rozdiel od väčšiny organizácií OSN sa WIPO vo veľkej miere nespolieha na posudzované alebo dobrovoľné príspevky členských štátov; 95 percent jej rozpočtu pochádza z poplatkov súvisiacich s jej globálnymi službami.
WIPO má v súčasnosti 193 vrátane 190 členských štátov OSN a Cookových ostrovov , Svätej stolice a Niue ; Palestína má štatút stáleho pozorovateľa. Jedinými nečlenmi medzi krajinami uznanými OSN sú Mikronézske federatívne štáty , Palau a Južný Sudán.