ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Abhijit Vinayak Banerjee

Abhijit Vinayak Banerjee ( vyslovuje sa [obʱidʒit bɛnardʒi] ; narodený 21. februára 1961)  je naturalizovaný  americký ekonóm indického pôvodu , ktorý je v súčasnosti medzinárodným profesorom ekonómie Fordovej nadácie na Massachusetts Institute of Technology .

Je spoluzakladateľom a spoluriaditeľom laboratória Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab (J-PAL) , globálneho výskumného centra založeného na MIT , ktoré podporuje využívanie vedeckých dôkazov na informovanie o stratégiách na zmiernenie chudoby. V roku 2019 sa Banerjee podelil o Nobelovu pamätnú cenu za ekonomické vedy s Esther Duflo a Michaelom Kremerom „za ich experimentálny prístup k zmierňovaniu globálnej chudoby“. On a Esther Duflo sú manželia a stali sa šiestym manželským párom , ktorý spoločne vyhral Nobelovu cenu alebo Nobelovu cenu za pamätnú cenu . 

Okrem svojich akademických funkcií je Banerjee členom Ekonomerickej spoločnosti, členom Národnej  akadémie  vied  a členom Americkej akadémie umení a vied . V roku 1994 získal štipendium Sloan Research Fellowship, ktoré sa každoročne udeľuje výskumníkom na začiatku kariéry s „potenciálom revolúcie vo svojich odboroch“. Podľa Research Papers in Economics patrí Banerjee medzi najproduktívnejších rozvojových ekonómov na svete a patrí medzi 75 najlepších výskumníkov podľa celkového objemu výskumu. 

Banerjee je v súčasnosti medzinárodným profesorom ekonómie Fordovej nadácie na Massachusetts Institute of Technology; vyučoval na Harvardskej univerzite a Princetonskej univerzite. Bol tiež členom tímom Guggenheima a členom Alfreda P. Sloana . 

Jeho práca sa zameriava na rozvojovú ekonomiku . Spolu s Esther Duflo diskutoval o terénnych experimentoch ako o dôležitej metodológii na objavovanie kauzálnych vzťahov v ekonómii. V roku 2004 bol zvolený za člena Americkej akadémie umení a vied.  V roku 2009 získal Cenu Infosys v kategórii spoločenských vied (ekonómia). Pôsobil v porote spoločenských vied pre cenu Infosys v roku 2018. V roku 2012 sa podelil o čestné uznanie Geralda Loeba za obchodnú knihu so spoluautorkou Esther Duflo za ich knihu Poor Economics . 

V roku 2013 ho generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun vymenoval do skupiny expertov poverených aktualizáciou Miléniových rozvojových cieľov po roku 2015 (dátum ich platnosti).

V roku 2014 získal Bernhard-Harms-Prize od Kiel Institute for the World Economy . V roku 2019 predniesol 34. výročnú prednášku Export-Import Bank of India o prepracovaní sociálnej politiky.

V roku 2019 mu bola spolu s Esther Duflo a Michaelom Kremerom udelená Nobelova cena za ekonómiu „za ich experimentálny prístup k zmierňovaniu globálnej chudoby“

(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)

Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD  0000-0002-8634-3295.