ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Typy ekonomických teórií
Existuje 11 typov ekonomických teórií, ktoré by mali poznať ekonómovia.
Čo je ekonomická teória?
Ekonomická teória je súbor myšlienok a princípov, ktoré načrtávajú fungovanie rôznych ekonomík. V závislosti od ich konkrétnej úlohy môže ekonóm použiť teórie na rôzne účely. Cieľom niektorých teórií je napríklad opísať konkrétne ekonomické javy, ako je inflácia alebo ponuka a dopyt, a prečo k nim dochádza.
Iné ekonomické teórie môžu poskytnúť myšlienkový rámec, ktorý umožňuje ekonómom analyzovať, interpretovať a predpovedať správanie finančných trhov, priemyselných odvetví a vlád. Často však ekonómovia aplikujú teórie na problémy alebo udalosti, ktoré pozorujú, aby získali užitočné informácie, poskytli vysvetlenia a vytvorili potenciálne riešenia problémov.
Odborníci pri analýze ekonomickej aktivity majú k dispozícii rozsiahlu zbierku teórií. Tu je stručné vysvetlenie 11 základných teórií ekonómie:
1. Ponuka a dopyt
Ponuka a dopyt je teória v mikroekonómii, ktorá ponúka ekonomický model na určenie ceny. Táto teória tvrdí, že jednotková cena za tovar alebo službu sa môže meniť, kým sa neusadí v bode ekonomickej rovnováhy, alebo keď sa množstvo, v ktorom spotrebitelia požadujú tovar, rovná množstvu, v ktorom ho spotrebiteľ dodáva.
Napríklad, keď sa ponuka tovaru alebo služby zníži a spotrebiteľský dopyt pretrváva, ich cena môže raketovo vzrásť – v tomto prípade je dopyt väčší ako ponuka.
2. Klasická ekonómia
Klasická ekonómia je oblasť myslenia, ktorú založili raní ekonómovia a politickí myslitelia Adam Smith, John Stuart Mill a ďalší. Primárna teória klasickej ekonómie tvrdí, že trhové ekonomiky sú podľa definície samoregulačné systémy, ktoré sú riadené zákonmi výroby a výmeny.
S týmto základom Smith tiež predstavil neviditeľnú ruku, metaforický koncept a zdôvodnenie voľného trhu, ktorý znamená, že jednotlivci konajúci v rámci svojich vlastných záujmov vytvárajú sociálne výhody a verejné blaho.
3. Keynesiánska ekonómia
Keynesiánska ekonómia pozostáva z viacerých makroekonomických teórií a modelov, ktoré ponúkajú vysvetlenia toho, ako agregátny dopyt – všetky výdavky ekonomiky – ovplyvňuje javy, ako je ekonomický výstup a inflácia.
Ústrednou myšlienkou keynesiánskeho myslenia je, že agregátny dopyt sa vo svojej podstate nerovná výrobnej kapacite ekonomiky, ale že ho určuje množstvo faktorov, verejných aj súkromných. Keynesiánske ekonomické metódy tak podporujú systém, v ktorom kolísanie agregátneho dopytu môže viesť k zmenám v zamestnanosti a produkcii, ale nie k zmenám cien.
4. Malthusiánska ekonómia
Malthusiánska ekonómia sa odvoláva na myšlienku, že zatiaľ čo rast populácie môže byť exponenciálny, rast ponuky potravín a ponuky iných zdrojov je lineárny. Táto teória tvrdí, že keď populácia v priebehu času rastie a prevyšuje schopnosť spoločnosti produkovať zdroje, jej životná úroveň sa môže znížiť a spustiť veľkú depopulačnú udalosť.
Tým malthusiánska ekonómia podporuje úsilie o kontrolu populácie, aby sa zabránilo nekontrolovanému rastu. Rôzne myšlienkové smery do značnej miery zdiskreditovali malthusianizmus, pokiaľ ide o poľnohospodársku výrobu, ale diskusia o zhoršovaní životného prostredia, vyčerpaní zdrojov a nedostatku pretrváva.
5. Marxizmus
Marxizmus je typ sociálno-ekonomickej teórie, ktorá interpretuje dopady kapitalizmu na rozvoj ekonomiky, prácu a produktivitu. Táto teória predpokladá, že kapitalistická spoločnosť pozostáva z dvoch socioekonomických tried – buržoázie alebo vládnucej triedy a proletariátu alebo robotníckej triedy. V marxizme buržoázia kontroluje výrobné prostriedky a proletariát vlastní prácu, ktorá produkuje ekonomické statky s hodnotou.
Motivácia buržoázie spočíva v tom, že od proletariátu bude odvádzať čo najviac práce a zároveň bude platiť čo najmenej miezd, čím sa vytvorí vykorisťovateľská ekonomická rovnováha. Marxistickí ekonómovia tvrdia, že táto nerovnosť môže viesť k revolúcii.
6. Laissez-faire
Laissez-faire je teória kapitalizmu voľného trhu, ktorý je priamo v protiklade k vládnym zásahom, akými sú regulácia, dotácie, minimálne mzdy, obchodné obmedzenia a korporátne dane. Táto teória tvrdí, že ekonomickú prosperitu možno lepšie dosiahnuť v systémoch, ktoré vlády „nechajú na pokoji“ – priamy preklad francúzskeho výrazu laissez-faire.
Ekonómovia, ktorí sa držia tejto teórie, tvrdia, že hospodárska súťaž vštepuje samoreguláciu, ktorá si nevyžaduje federálnu účasť. Laissez-faire kapitalisti propagujú túto teóriu ako cestu k dosiahnutiu ekonomickej prosperity, ale neposkytuje žiadnu prirodzenú ochranu pre zraniteľné obyvateľstvo.
7. Trhový socializmus
Trhový socializmus, často nazývaný liberálny socializmus, je teória, ktorá navrhuje vytvorenie ekonomického systému, ktorý zahŕňa prvky socialistického plánovania a slobodného podnikania. V trhovom socialistickom systéme je kapitál vlastnený kooperatívne, ale trhové sily definujú skôr výrobu a výmenu ako vládny dohľad. Rôzne trhovo-socialistické modely smerujú zisk generovaný firmami v spoločenskom vlastníctve do rôznych kanálov, ako je odmeňovanie zamestnancov, verejné financovanie alebo sociálna dividenda.
8. Monetarizmus
Monetarizmus je makroekonomická teória, ktorá podporuje myšlienku, že vlády môžu dosiahnuť ekonomickú stabilitu riadením menovej ponuky. Kľúčovým princípom monetarizmu je, že celkové množstvo peňazí obiehajúcich v ekonomike je hlavným faktorom, ktorý určuje jej rast.
Monetarizmus sa vo veľkej miere opiera o kvantitatívnu teóriu peňazí, koncept, ktorý existuje aj ako súčasť keynesiánskej ekonómie, ktorá predpokladá, že peňažná zásoba (M) vynásobená rýchlosťou (V) – mierou, ktorou si ekonomika vymieňa peniaze každý rok – sa rovná jej nominálne výdavky. Peňažná zásoba je preto determinantom zamestnanosti, inflácie a miery produkcie.
9. Tragédia spoločného majetku
Tragédia spoločného majetku je teória, ktorá vysvetľuje ekonomický problém súvisiaci so spotrebou zdrojov a nadmerným využívaním zdrojov neregulovaných formálnymi riadiacimi orgánmi. Táto teória tvrdí, že jednotlivci, ktorí majú neobmedzený prístup k zdroju, budú pravdepodobne konať v rámci svojho vlastného záujmu a prostredníctvom kolektívnej akcie môžu zdroj vyčerpať ako celok.
Aby k takémuto problému došlo, zdroj musí byť od prírody vzácny. Táto teória prispela k diskusiám o praktikách trvalo udržateľného rozvoja, ochrane životného prostredia a regulácii zdrojov s otvoreným prístupom, ako sú rybolov a lesy.
10. Nová teória rastu
Nová teória rastu tvrdí, že ľudská túžba poháňa neustále rastúce miery produktivity a pokračujúci ekonomický rast. Kľúčovou myšlienkou novej teórie rastu je predpoklad, že konkurencia vyrovnáva zisk a núti ľudí hľadať lepšie a efektívnejšie spôsoby, ako maximalizovať svoj potenciál zarábať. Preto sa táto teória sústreďuje na podnikanie, znalosti, inovácie a technologický pokrok ako impulzy ekonomického rastu.
11. Teória morálneho hazardu
Morálny hazard je ekonomický jav pozorovaný v systémoch v histórii, v ktorých strany uzatvárajú zmluvy so zlým úmyslom. Morálne riziká sa často vyskytujú vtedy, keď účtovná jednotka, napríklad korporácia, zvyšuje svoje vystavenie riziku počas transakcie, aby maximalizovala zisk, pretože účtovná jednotka nemusí znášať dôsledky prevzatia tohto rizika.
V takejto situácii zvyčajne znáša náklady tohto rizika druhá strana transakcie. Pojem morálny hazard pochádza z myšlienky, že strana urobí vyššie opísané rozhodnutie, aby požívala najvyššiu úroveň prospechu bez morálnych úvah.