ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – typy ekonomického rastu
Existujú dva typy ekonomického rastu – extenzívny a intenzívny.
Rozsiahly ekonomický rast sa dosiahuje prostredníctvom prevyšujúceho rastu objemu zdrojov použitých v materiálovej výrobe v porovnaní s rastom konečného produktu. Vychádza z nárastu využívania práce, nárastu objemu kapitálových investícií a zvýšenia objemu prírodných zdrojov použitých vo výrobe (napríklad nárast výmery ornej pôdy v poľnohospodárstve). Medzi znaky rozsiahleho rastu tiež patria: prebytok tempa rastu medziproduktu nad konečným výrobkom, zvýšenie podielu úhrady súčasných nákladov na súhrnnom sociálnom produkte a zvýšenie podielu investícií do produktívneho kapitálu v národný príjem.
Intenzívny ekonomický rast sa dosahuje zvýšením ekonomickej efektívnosti. Vyskytuje sa v dôsledku zvýšenia produktivity práce, návratnosti fixných aktív a zlepšenia používania surovín a materiálov. S rozvojom a asimiláciou moderných výdobytkov vedy a techniky prevláda intenzívny typ ekonomického rastu, ktorý sa s vyčerpaním zdrojov surovín a vyčerpaním pracovných zdrojov stáva jediným možným. V reálnom živote rozsiahle a intenzívne typy ekonomického rastu neexistujú v čistej forme, sú navzájom prepojené a interagujú v rôznych pomeroch.
V modernej teórii rastu sa zvyčajne rozlišujú štyri typy ekonomického rastu: rovnomerný rast štátov alebo vedúcich krajín (pozorovaný v USA, Európe), zázraky rastu (Japonsko, Južná Kórea, Hongkong), tragédie rastu (niektoré krajiny Stredná Afrika) a nedostatočný hospodársky rast (napríklad Zimbabwe).