ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – prosperita bez rastu

Prosperita bez rastu je kniha ekonóma Tima Jacksona.

Pôvodne bola vydaná ako správa Komisie pre trvalo udržateľný rozvoj . Štúdia sa rýchlo stala najsťahovanejšou správou v deväťročnej histórii Komisie, keď bola uverejnená v roku 2009. Správa bola neskôr toho roku prepracovaná a publikovaná ako kniha vydavateľstvom Earthscan . Prepracované a rozšírené vydanie ( Prosperity Without Growth: Foundations for the Economy of Tomorrow ) vyšlo v januári 2017.

Knihu si môžete stiahnuť tu.

Tvrdením, že „prosperita – v akomkoľvek zmysluplnom zmysle slova – presahuje hmotné záujmy“ , kniha sumarizuje dôkazy, ktoré ukazujú, že po určitom bode rast nezvyšuje blahobyt človeka. Prosperita bez rastu  analyzuje komplexné vzťahy medzi ekonomickým rastom , environmentálnymi krízami a sociálnou recesiou. Navrhuje cestu k udržateľnej ekonomike a argumentuje za predefinovanie „prosperity“ vo svetle dôkazov o tom, čo skutočne prispieva k blahobytu ľudí. 

Druhé vydanie rozširuje tieto myšlienky a stanovuje rámec pre to, čo nazýva „ekonomika zajtrajška“. Sledovaním podstaty podnikania ako formy sociálnej organizácie, zmyslu práce ako participácie v spoločnosti, funkcie investície ako záväzku do budúcnosti; a úlohu peňazí ako spoločenského statku, ukazuje, ako možno ekonomiku transformovať spôsobmi, ktoré chránia zamestnanosť, podporujú a uľahčujú sociálne investície, znižujú nerovnosť a podporujú ekologickú a finančnú stabilitu. 

Prvé vydanie opísal Le Monde ako „jeden z najvýznamnejších diel literatúry o environmentálnej ekonómii za posledné roky“. Sociológ Anthony Giddens o nej hovoril ako o „povinnom čítaní pre každého, kto sa zaujíma o otázky klimatických zmien a udržateľnosti – odvážne, originálne a komplexné“.

Druhé vydanie získalo podporu od Yanisa Varoufakisa , ktorý ho označil za „základné čítanie pre tých, ktorí odmietajú podľahnúť dystopickej budúcnosti“. Noam Chomsky to nazval „premyslenou a prenikavou kritikou“.

Herman Daly pochválil knihu slovami: “Je ťažké vylepšiť klasiku, ale Jackson to urobil… jasne napísané, no zároveň vedecké spojenie morálnej vízie so solídnou ekonomikou.” Rowan Williams to nazval „jednou z najdôležitejších esejí našej generácie: vizionársky aj realistický, založený na starostlivom výskume a vytýčení ťažkých, ale dosiahnuteľných cieľov, dáva to, čo tak veľmi potrebujeme – alternatívu k pasivite, krátke termín sebectvo a cynizmus“.