ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Hyman Minski
Pán Hyman Philip Minsky (23. september 1919 – 24. október 1996) bol americký ekonóm , profesor ekonómie na Washingtonskej univerzite v St. Louis a významný učenec na Levyho ekonomickom inštitúte na Bard College .
Jeho výskum sa pokúsil poskytnúť pochopenie a vysvetlenie charakteristík finančných kríz , ktoré pripisoval výkyvom v potenciálne krehkom finančnom systéme. Minsky je niekedy popisovaný ako postkeynesiánsky ekonóm , pretože v keynesiánskom jazyku tradíciou podporoval určité vládne zásahy na finančných trhoch, bol proti niektorým finančným dereguláciám z 80. rokov, zdôrazňoval dôležitosť Federálneho rezervného systému ako veriteľa poslednej inštancie a argumentoval proti nadmernej akumulácii súkromného dlhu na finančných trhoch.
Minského ekonomické teórie boli desaťročia zväčša ignorované, až kým kríza rizikových hypoték v roku 2008 nespôsobila opätovný záujem o ne.
Pán Hyman Minsky Minsky , rodák z Chicaga, Illinois , sa narodil v židovskej rodine menševických emigrantov z Bieloruska . Jeho matka Dora Zakon bola aktívna v rodiacom sa odborovom hnutí. Jeho otec, Sam Minsky , bol aktívny v židovskej sekcii Socialistickej strany v Chicagu . V roku 1937 Minsky promoval na strednej škole Georgea Washingtona v New Yorku . V roku 1941 Minsky získal titul bakalára z matematiky na Chicagskej univerzite a získal titul MPA. a Ph.D. z ekonómie na Harvardskej univerzite , kde študoval u Josepha Schumpetera a Wassilyho Leontiefa .
Minsky učil na Brownovej univerzite v rokoch 1949 až 1958 a v rokoch 1957 až 1965 bol docentom ekonómie na Kalifornskej univerzite v Berkeley . V roku 1965 sa stal profesorom ekonómie na Washingtonskej univerzite v St Louis av roku 1990 odtiaľ odišiel do dôchodku. V čase svojej smrti bol významným štipendistom na Levyho ekonomický inštitút Bard College . V Berkeley bol konzultantom Komisie pre peniaze a úver (1957 – 1961).
Minsky navrhol teórie spájajúce krehkosť finančného trhu v bežnom životnom cykle ekonomiky so špekulatívnymi investičnými bublinami endogénnymi pre finančné trhy.
Minsky uviedol, že v prosperujúcich časoch, keď podnikový cash flow (tok peňazí) vzrastie nad rámec toho, čo je potrebné na splatenie dlhu, sa rozvinie špekulatívna eufória a krátko nato dlhy presiahnu to, čo môžu dlžníci splatiť zo svojich prichádzajúcich príjmov, čo následne spôsobí finančnú krízu .
V dôsledku takýchto špekulatívnych pôžičiek bubliny, banky a veritelia sprísniť dostupnosť úverov aj pre spoločnosti, ktoré si úvery môžu dovoliť , a ekonomika sa následne zníži.
Tento pomalý pohyb finančného systému od stability k krehkosti, po ktorom nasleduje kríza, je niečo, čím je Minsky najznámejší a fráza „ Minského moment “ odkazuje na tento aspekt Minského akademickej práce.
“Ponúkol veľmi dobré poznatky v 60. a 70. rokoch, keď prepojenia medzi finančnými trhmi a ekonomikou neboli tak dobre pochopené ako teraz,” povedal Henry Kaufman , finančný manažér a ekonóm z Wall Street . “Ukázal nám, že finančné trhy sa môžu často preháňať. A zdôraznil dôležitosť Federálneho rezervného systému ako veriteľa poslednej inštancie .”
Minského model úverového systému , ktorý nazval „hypotéza finančnej nestability“(FIH), začlenil mnoho myšlienok, ktoré už rozposlali John Stuart Mill , Alfred Marshall , Knut Wicksell a Irving Fisher .
„Základnou charakteristikou našej ekonomiky,“ napísal Minsky v roku 1974, „je, že finančný systém kolíše medzi robustnosťou a krehkosťou a tieto výkyvy sú neoddeliteľnou súčasťou procesu, ktorý generuje obchodné cykly .
Nesúhlasil s mnohými vtedajšími hlavnými ekonómami a tvrdil, že tieto výkyvy a rozmachy a pády, ktoré ich môžu sprevádzať, sú nevyhnutné v takzvanej ekonomike voľného trhu – pokiaľ vláda nezasiahne, aby ich kontrolovala prostredníctvom regulácie , akcie centrálnej banky . a iné nástroje. Takéto mechanizmy v skutočnosti vznikli v reakcii na krízy, ako bola panika v roku 1907 a veľká hospodárska kríza . Minsky sa postavil proti deregulácii , ktorá charakterizovala 80. roky.
Práve na Kalifornskej univerzite v Berkeley mu semináre, na ktorých sa zúčastnili vedúci pracovníci Bank of America , pomohli rozvinúť jeho teórie o poskytovaní úverov a ekonomickej činnosti, názory, ktoré uviedol v dvoch knihách, John Maynard Keynes (1975), a klasická štúdia ekonóma a jeho príspevky a Stabilizácia nestabilnej ekonomiky (1986) a viac ako sto odborných článkov.
Minského teórie sa tešili určitej obľube, ale mali malý vplyv v hlavnom prúde ekonómie alebo v politike centrálnej banky .
Minsky uviedol svoje teórie verbálne a nestaval na nich matematické modely. Minsky na modelovanie ekonomík uprednostňoval používanie vzájomne prepojených súvah, a nie matematických rovníc: „Alternatívou k začatiu teoretizovania o kapitalistických ekonomikách umiestňovaním úžitkových funkcií pred reálnymi a produkčnými funkciami s niečím označeným K (nazývaným kapitál) je začať s prepojenou rovnováhou. hárky hospodárstva“. V dôsledku toho jeho teórie neboli začlenené do bežných ekonomických modelov, ktoré nezahŕňajú súkromný dlh ako faktor.
Minského teórie, ktoré zdôrazňujú makroekonomické nebezpečenstvo špekulatívnych bublín v cenách aktív, tiež neboli zapracované do politiky centrálnej banky. Po finančnej kríze v rokoch 2007 – 2010 sa však zvýšil záujem o politické dôsledky jeho teórií, pričom niektorí centrálni bankári obhajovali, že politika centrálnej banky zahŕňa Minského faktor.
Minského hypotéza finančnej nestability
Teóriám Hymana Minského o akumulácii dlhu sa počas krízy rizikových hypoték v prvom desaťročí tohto storočia v médiách opäť dostalo pozornosti . The New Yorker to označil za „Minského moment“.
Minsky tvrdil, že kľúčovým mechanizmom, ktorý tlačí ekonomiku ku kríze, je akumulácia dlhu mimovládnym sektorom. Identifikoval tri typy dlžníkov, ktorí prispievajú k akumulácii insolventných dlhov : hedžových dlžníkov, špekulatívnych dlžníkov a Ponziho dlžníkov.
„Hedgový dlžník“ môže splácať dlh (pokrývajúci úrok a istinu) z bežných peňažných tokov z investícií. Pre „špekulatívneho dlžníka“ môže peňažný tok z investícií obsluhovať dlh, tj pokryť splatný úrok, ale dlžník musí pravidelne predlžovať alebo znovu požičiavať istinu. „Ponziho dlžník“ (pomenovaný po Charlesovi Ponzi , pozri tiež Ponziho schéma ) si požičiava na základe presvedčenia, že zhodnotenie hodnoty aktíva bude postačujúce na refinancovanie dlhu, ale nemohol uskutočniť dostatočné platby na úrokoch alebo istine s hotovosťou. tok z investícií; len zhodnocujúca sa hodnota aktív môže udržať Ponziho dlžníka nad vodou.
Tieto 3 typy dlžníkov sa prejavujú v 3-fázovom systéme:
Fáza zaistenia: Táto fáza nastáva hneď po finančnej kríze a po zotavení, v čase, keď sú banky a dlžníci príliš opatrní. To spôsobuje, že pôžičky sú minimálne, čo zabezpečuje, že dlžník si môže dovoliť splatiť počiatočnú istinu aj úrok. Ekonomika teda s najväčšou pravdepodobnosťou hľadá rovnováhu a je prakticky sebestačná. Toto je „nie príliš horúca, nie príliš studená“ fáza akumulácie dlhu Zlatovlásky.
Fáza špekulácií: Obdobie špekulácií nastáva, keď sa dôvera v bankový systém pomaly obnovuje. Táto dôvera prináša uspokojenie, že dobré trhové podmienky budú pokračovať. Namiesto poskytovania pôžičiek dlžníkom, ktorí môžu zaplatiť istinu aj úrok, sa pôžičky vydávajú tam, kde si dlžník môže dovoliť zaplatiť len úrok; istina bude splatená refinancovaním. Tým sa začína úpadok k nestabilite.
Ponziho fáza: Keďže dôvera v bankový systém neustále rastie a banky sú naďalej presvedčené, že ceny aktív budú naďalej rásť, začína sa tretia fáza cyklu, Ponziho fáza. V tejto fáze si dlžník nemôže dovoliť splácať istinu ani úroky z úverov poskytnutých bankami, čo vedie k exekúciám a rozsiahlym zlyhaniam dlhov.
Ak je používanie Ponziho financií vo finančnom systéme dostatočne všeobecné, potom nevyhnutná dezilúzia Ponziho dlžníka môže spôsobiť, že sa systém zmocní: keď bublina praskne, tj keď ceny aktív prestanú rásť, špekulatívny dlžník už nebude môcť refinancovať. (prevrátiť) istinu, aj keď je schopná pokryť úrokové platby. Rovnako ako pri sérii domino , kolaps špekulatívnych dlžníkov môže následne zraziť aj hedžových dlžníkov, ktorí nie sú schopní nájsť pôžičky napriek zjavnej spoľahlivosti základných investícií.
Aplikácia na krízu rizikových hypoték
Ekonóm Paul McCulley opísal, ako sa Minského hypotéza premieta do krízy rizikových hypoték . McCulley ilustroval tri typy kategórií pôžičiek pomocou analógie z hypotekárneho trhu: dlžník hedžového úveru by mal tradičný hypotekárny úver a spláca istinu aj úrok; špekulatívny dlžník by mal pôžičku len s úrokom , čo znamená, že spláca len úrok a musí neskôr refinancovať, aby splatil istinu; a ponziho dlžník by mal zápornú amortizáciu úveru, čo znamená, že splátky nepokryjú výšku úrokov a istina sa v skutočnosti zvyšuje. Veritelia poskytovali finančné prostriedky len dlžníkom Ponziho z dôvodu presvedčenia, že hodnoty bývania budú naďalej rásť.
Paul McCulley píše, že postup cez tri fázy Minského pôžičiek bol evidentný, keď sa úverové bubliny a bubliny na trhu s nehnuteľnosťami vytvárali približne v auguste 2007. Dopyt po bývaní bol príčinou aj dôsledkom rýchlo sa rozširujúceho systému tieňového bankovníctva, ktorý pomohol financovať prechod na viac pôžičiek . špekulatívneho a ponziho typu, prostredníctvom čoraz rizikovejších hypotekárnych úverov s vyššou úrovňou pákového efektu . Pomohlo to poháňať bublinu na trhu nehnuteľností, keďže dostupnosť úverov podporila vyššie ceny domov. Od prasknutia bubliny vidíme opačný vývoj, keďže podniky znižujú pákový efekt, zvyšujú sa štandardy poskytovania úverov a podiel dlžníkov v troch fázach sa posúva späť smerom k dlžníkovi, ktorý sa zaisťuje.
Paul McCulley tiež poukazuje na to, že ľudská povaha je vo svojej podstate procyklická, čo znamená, podľa slov Minského, že “kapitalistické ekonomiky z času na čas vykazujú infláciu a defláciu dlhu, ktoré majú potenciál sa vymknúť spod kontroly. V takýchto procesoch sa Reakcie ekonomického systému na pohyb ekonomiky tento pohyb zosilňujú – inflácia sa živí infláciou a dlhová deflácia sa živí dlhovou defláciou.” Inými slovami, ľudia sú svojou povahou hybní investori , nie hodnotoví investori. Ľudia prirodzene robia kroky, ktoré rozširujú vysoké a nízke body cyklov. Jedným z dôsledkov pre tvorcov politík a regulačné orgány je implementácia proticyklických politík, ako sú podmienené kapitálové požiadavky pre banky, ktoré sa zvyšujú počas období rozmachu a znižujú sa počas krachov.
Minského obdobia kapitalizmu
Hoci Minskyho výskum v 80. rokoch 20. storočia závisel od keynesiánskej analýzy, myslel si, že zmeny v štruktúre americkej ekonomiky si dovtedy vyžadujú novú analýzu, a preto sa obrátil na Schumpetera.
Joseph Schumpeter, ale aj John Maynard Keynes, tvrdil Minsky, verili, že financie sú motorom investícií v kapitalistických ekonomikách, takže vývoj finančných systémov, motivovaný snahou o zisk, by mohol vysvetliť meniacu sa povahu kapitalizmu v čase. Z toho Minsky rozdelil kapitalizmus do štyroch etáp: komerčný, finančný, manažérsky a peňažný manažér. Každý je charakterizovaný tým, čo sa financuje a kto to financuje.
Komerčný kapitalizmus
Minského prvé obdobie korelovalo s obchodným kapitalizmom . V tomto období banky využívajú svoje privilegované znalosti vzdialených bánk a miestnych obchodníkov na získanie zisku. Vydávali účty za komodity, čím v podstate vytvárali úver pre obchodníkov a zodpovedajúcu zodpovednosť voči sebe, takže v prípade neočakávaných strát sa zaručili, že zaplatia. Po splnení úverovej zmluvy bol úver zničený. Banky financovali zásoby obchodných, ale nie kapitálových zásob – to znamená, že primárnym zdrojom zisku bol obchod a nie rozširovanie výroby ako v neskorších obdobiach. Ako vysvetlil Minsky, „komerčný kapitalizmus možno dobre chápať tak, aby zodpovedal štruktúre financií, keď sa výroba uskutočňuje pomocou práce a nástrojov skôr než strojmi a prácou.”
Finančný kapitalizmus
Priemyselná revolúcia kládla väčší dôraz na používanie strojov vo výrobe as tým spojené náklady, ktoré nie sú spojené s prácou. To si vyžadovalo „trvalé aktíva“, čo prinieslo korporáciu ako subjekt s obmedzenou zodpovednosťou pre investorov. Hlavný zdroj financovania sa presunul z komerčných bánk do investičných bánk, najmä s nárastom akcií a dlhopisov na trhoch cenných papierov. Keďže konkurencia medzi firmami by mohla viesť k poklesu cien, čo by ohrozilo ich schopnosť plniť existujúce finančné záväzky, investičné banky začali podporovať konsolidáciu kapitálu uľahčovaním trustov, fúzií a akvizícií. Krach na burze v roku 1929 ukončil ich dominanciu v ekonomike.
Manažérsky kapitalizmus
Opierajúc sa o ziskovú teóriu Michala Kaleckého , Minsky tvrdí, že úroveň investícií určuje agregátny dopyt, a teda tok ziskov (teda investície sa financujú samé o sebe) .garantoval tok ziskov a umožňoval návrat firiem financujúcich sa zo ziskov (niečo, čo nebolo rozšírené od prvého obdobia kapitalizmu.) Manažment vo firmách sa stal nezávislejším od investičného bankára a akcionára, čo viedlo k dlhšie časové horizonty v obchodných rozhodnutiach, o ktorých sa Minsky domnieval, že sú potenciálne prospešné.
Kompenzuje to však poukázaním na to, že firmy sa zbyrokratizovali, pričom im chýbala dynamická efektívnosť skoršieho kapitalizmu, takže sa stali „zajatcami tradícií“. K stagnácii prispeli aj rozhodnutia o vládnych výdavkoch, ktoré sa presunuli skôr na upisovaciu spotrebu ako na rozvoj kapitálových aktív, hoci stabilný agregátny dopyt znamenal absenciu depresií alebo recesie.
Kapitalizmus finačného manažéra
Minsky tvrdí, že v dôsledku daňových zákonov a spôsobu, akým trhy kapitalizovali príjmy, bola hodnota vlastného imania v zadlžených firmách vyššia ako v konzervatívne financovaných firmách. To viedlo k posunu, ako vysvetlil Minsky,
Rozvinul sa trh kontroly firiem: správcovia fondov, ktorých odmena bola založená na celkových výnosoch získaných portfóliom, ktoré spravovali, rýchlo akceptovali vyššiu cenu aktív v ich portfóliu, ktorá bola výsledkom refinancovania, ktoré sprevádzalo zmeny v kontrole. firiem. Okrem predaja akcií, ktoré viedli k zmene kontroly, boli manažérom peňazí aj nákupcovia záväzkov (dlhopisov), ktoré vzišli z takéhoto refinancovania. Nezávislosť fungujúcich korporácií od peňažných a finančných trhov, ktorá charakterizovala manažérsky kapitalizmus, bola teda prechodnou etapou. Vznik výnosových a kapitálovo orientovaných blokov spravovaných peňazí viedol k tomu, že finančné trhy mali opäť veľký vplyv na určovanie výkonnosti ekonomiky. však
Minsky poznamenal, že vzostup správy peňazí, obchodovania s obrovskými multimiliónovými blokmi každý deň, viedol k nárastu cenných papierov a ľuďom, ktorí preberali finančné pozície, aby získali zisk. Toto umiestnenie bolo financované bankami. Minsky poznamenal, že finančné inštitúcie sa v tomto bode natoľko vzdialili od financovania rozvoja kapitálu, ale radšej zaviazali veľké peňažné toky na „overenie dlhu“.
Komerčný | Finančné | manažérsky | Money-Manager | |
---|---|---|---|---|
Ekonomická aktivita | Obchodovať | Výroba | Agregátny dopyt | Hodnota aktív |
Objekt financovaný | Obchodníci | Corporation | manažérska korporácia | International Corporation; cenné papiere; pozície |
Zdroj financovania | Komerčná banka (+ interné financovanie) | Investičná banka | Centrálna banka (+ interné financovanie) | Peňažný fond |
Ďalší ekonómovia ako Charles Whalen a Jan Toporowski diskutovali o Minského obdobiach kapitalizmu. Obaja naznačujú prechodnú fázu medzi komerčným a finančným kapitalizmom, čo Whalen nazýva „priemyselný kapitalizmus“ a to, čo Toporowski nazýva „klasický kapitalizmus“. Toto bolo charakterizované tradičným kapitalistickým podnikateľom, riadnym vlastníkom svojej firmy, ktorý sa zameriaval najmä na rozširovanie výroby prostredníctvom rozvoja kapitálových aktív. Whalen dáva túto expanziu do kontrastu s konsolidáciou kapitálu v rámci finančného kapitalizmu. Jan Toporowski spája kapitalizmus peňažných manažérov so súčasnými trendmi v globalizácii a financializácii .