ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Gerard Debreu

Gerard Debreu, 4. júla 1921 – 31. decembra 2004, bol americký ekonóm francúzskeho pôvodu.

V roku 1983 získal Nobelovu cenu za ekonómiu za zásadný prínos k teórii všeobecnej rovnováhy.

Jej oficiálny názov znie Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Nobelove ceny sú všeobecne považované za najprestížnejšie ocenenie za intelektuálny výkon na svete.

V roku 1950 sa Debreu stal členom Cowlesovej komisie pre výskum v ekonómii (teraz Cowlesova nadácia pre výskum v ekonómii) na Chicagskej univerzite a v roku 1955 sa spolu s touto komisiou presťahoval na Yaleovu univerzitu v New Havene v štáte Connecticut. V roku 1956 získal doktorát z ekonómie na Parížskej univerzite. Neskôr sa stal profesorom ekonómie (1962) a matematiky (1975) na Kalifornskej univerzite v Berkeley, kde vyučoval do roku 1991. Debreu sa stal občanom USA v roku 1975.

Debreuova klasická monografia Theory of Value: An Axiomatic Analysis of Economic Equilibrium bola publikovaná v roku 1959. Debreu v nej poskytol matematické základy pre fenomén rovnováhy v ponuke a dopyte, ktorý bol prvýkrát vyslovený (ako „neviditeľná ruka“, ktorá vedie seba – hľadanie ľudí nevedomky na pomoc spoločnosti) od Adama Smitha v roku 1776. Debreu tiež vyvinul metódy na analýzu faktorov, ktoré ovplyvňujú rovnováhu.

Príjemca mnohých ocenení, Debreu bol vymenovaný za dôstojníka Francúzskej čestnej légie v roku 1976 a bol zvolený za člena Národnej akadémie vied v roku 1977.

Debreu začal pracovať ako Research Associate av lete 1950 sa stal členom Cowlesovej komisie na Chicagskej univerzite . Zostal tam päť rokov a pravidelne sa vracal do Paríža.

V roku 1954 publikoval spolu s Kennethom Arrowom prelomovú prácu s názvom Existencia rovnováhy pre konkurencieschopnú ekonomiku , v ktorej poskytli definitívny matematický dôkaz existencie všeobecnej rovnováhy pomocou metód založených skôr na topológii ako na počte .

Konrad Jacobs, Erlangen, autorské práva má MFO – Mathematisches Institut Oberwolfach (MFO)

V roku 1955 sa presťahoval na Yale University .

V roku 1959 vydal svoju klasickú monografiu Theory of Value: An Axiomatic Analysis of Economic Equilibrium (Cowles Foundation Monographs Series), ktorá je jednou z najdôležitejších prác v matematickej ekonómii . Študoval aj niekoľko problémov v teórii kardinálnej užitočnosti , najmä aditívny rozklad funkcie užitočnosti definovanej na karteziánskom súčine množín.

V tejto monografii Debreu vytvoril axiomatický základ pre konkurenčné trhy. Pomocou nového prístupu tiež stanovil existenciu rovnováhy. Hlavnou myšlienkou jeho argumentu je ukázať, že existuje cenový systém, pre ktorý mizne súlad agregátneho nadmerného dopytu. Urobil tak preukázaním typu vety o pevnom bode, ktorá je založená na Kakutaniho teoréme o pevnom bode . V kapitole 7 Debreu predstavil koncept neistoty a ukázal, ako by sa dal začleniť do deterministického modelu . Tu zaviedol pojem podmienený tovar , ktorý je prísľubom dodania dobra, ak sa naplní určitý prírodný stav. Tento koncept sa veľmi často používa vo finančnej ekonómii , kde je známy ako „ bezpečnosť podľa vety Arrow–Debreu “.

V rokoch 1960–61 pracoval v Centre pre pokročilé štúdium behaviorálnych vied v Stanforde a väčšinu svojho času venoval komplexnému dôkazu, ktorý sa objavil v roku 1962 o všeobecnej vete o existencii ekonomickej rovnováhy.

V januári 1962 začal pôsobiť na Kalifornskej univerzite v Berkeley , kde získal tituly univerzitného profesora a v roku 1958 emeritný profesor ekonómie a matematiky.

Počas svojich sabbaticalov koncom 60. a 70. rokov navštívil univerzity v Leidene , Cambridge , Bonne a Paríži . V roku 1987 navštívil univerzitu v Canterbury ako Erskine Fellow, kde prednášal ekonomickú teóriu. 

Jeho neskoršie štúdie sa sústredili najmä na teóriu diferencovateľných ekonomík, kde ukázal, že vo všeobecnosti funkcie agregátneho nadmerného dopytu miznú v konečnom počte bodov – v podstate ukázal, že ekonomiky majú konečný počet cenových rovnováh.

V roku 1976 získal francúzsku čestnú légiuBol členom Medzinárodnej akadémie vied, Americkej akadémie umení a vied , Národnej akadémie vied Spojených štátov amerických a Americkej filozofickej spoločnosti . 

V roku 1990 pôsobil ako prezident Americkej ekonomickej asociácie .

(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)

Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD  0000-0002-8634-3295.

Ilustračné fotografie: Archív www.financnenoviny.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.