Ropa lacnie, analytici strašia recesiou ekonomiky
Jeden barel ropy Brent za deň poklesol o 3 doláre na pozadí obnovenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou, ktorá recesiou ohrozuje globálnu ekonomiku. Barel ropy, alebo inej obdobnej látky, sa označuje skratkou bbl. Jeden barel je = 158,987294928 litrov.
Ceny ropy Brent, presnejšie povedané termínované kontrakty, anglicky futures, s dodávkami v októbri´klesli 7. augusta 2019 o 5% a pred začiatkom januára 2019 klesli pod 56 dolárov za barel. Brent je typ ropy, ktorá sa používa ako vzorový typ pre oceňovanie ropy zo Severného mora, Afriky, Ruska, Strednej Ázie a Perzského zálivu pre európsky trh, teda asi dvoch tretín svetových dodávok ropy, približne od 80. rokov 20. storočia. Ide sa o zmes, anglicky blend, rôznych druhov ropy ťažených prevažne v oblasti Severného mora
Ceny vstúpili do „medvedieho“ trendu, v porovnaní s najvyššou aprílovou cenou 72 dolárov za barel, klesli o viac ako 20%. „Trhy sú v panike z nedávnych udalostí súvisiacich s obchodnými vojnami. Investori sa obávajú spomalenia, ak nie recesie v globálnej ekonomike. Medvedí trh je situácia na trhu, keď ceny všeobecne klesajú.
Citácie ropy typu Brent klesli po tom, ako prezident USA Donald Trump 1. augusta 2019 oznámil zavedenie nových vývozných ciel na čínsky tovar vo výške 10%. Čína v reakcii zaujala tvrdý postoj a umožnila jüanu klesnúť pod 7 dolárov. Spojené štáty americké, vzhľadom na to, že oslabenie jüanu voči doláru bolo pre čínsky tovar konkurenčnou výhodou, uznali Čínu za manipulátor meny. Investori sa obávajú, že dôsledkom čínsko-americkej obchodnej vojny by mohlo byť spomalenie globálneho hospodárskeho rastu.
Priemyselná produkcia vo svete sa spomaľuje, priemysel väčšiny svetových ekonomík vstúpil do recesie, v dôsledku čoho klesá aj dopyt po rope. Podľa Bank of America Merrill Lynch bude dopyt po rope v roku 2019 najslabší v poslednom desaťročí a každý percentuálny pokles svetového obchodu v dôsledku obchodnej vojny bude mať za následok pokles dopytu o ďalších 250 tisíc barelov. za deň.
Na základe týchto skutočností ministerstvo energetiky USA minulý týždeň oznámilo nárast zásob ropy v USA o 2,39 milióna barelov. Analytici oslovení S&P Global Platts zároveň naopak očakávali pokles rezerv o 3,8 milióna barelov. To spôsobilo ďalší pokles cien ropy.
Ak však v dôsledku zhoršenia konfliktu so Spojenými štátmi Čína začne opäť nakupovať iránsku ropu, bude to znamenať, že 1,5 milióna barelov sa vráti na trh. Analytici Bank of America Merrill Lynch varujú, že to môže viesť k zníženiu ceny na 40 dolárov za barel. Čína doteraz dodržala sankcie USA, ktoré zakazujú nákup iránskej ropy, a preto jej produkcia za rok klesla o 1,6 milióna barelov za deň.
Ceny ropy sú naďalej podporované poklesom ťažby v krajinách OPEC , s ktorými spolupracuje Rusko, a znížením základnej úrokovej miery americkou centrálnou bankou, Federálnym rezervným systémom, tvrdí Merrill Lynch. V súčasnosti však krajiny OPEC + pravdepodobne do tejto situácie nezasiahnu, s tým, že organizácia nereaguje na krátkodobé prudké zvýšenie cien ropy. Navyše, len málo vývozcov ropy je pripravených ďalej znižovať produkciu.
Udržiavanie politiky nízkych sadzieb môže poskytnúť serióznu podporu pre ceny ropy, ale zatiaľ sa investori najviac spoliehajú sa zlato. Situácia na trhu s ropou by sa mala ukľudniť začiatkom jesene, keď Spojené štáty zavedenú nové clá na čínsky vývoz.