Globálny hospodársky rast bude stabilný, ale nízky
Celosvetový hospodársky rast sa v roku 2017 zvýšil na 3,6 percenta, po dosiahnutí 6-ročného zníženia o 3,2 percenta v roku 2016. Oživenie bolo založené na širokom základe, a to vďaka rozširovaniu rozvojových, rozvíjajúcich sa a rozvinutých krajín. Budúci rast pravdepodobne zostane pod úrovňou 4%, keďže ekonomická aktivita sa normalizuje vo väčšine hlavných ekonomík bez výrazného podnetu a fixné investície zostávajú na miernom stupni.
Celosvetová nezamestnanosť zostáva zvýšená
Najnovší vývoj globálnej nezamestnanosti je tiež zmiešaný. Podľa nového odhadu ILO založeného na zlepšených údajových súboroch a metodikách sa očakáva, že celková miera nezamestnanosti sa mierne zvýši na 5,5% v roku 2018 (z 5,6% v roku 2017), čo bude znamenať obrat po troch rokoch rastúcej miery nezamestnanosti. Avšak s rastúcim počtom ľudí, ktorí vstupujú na trh práce, aby hľadali zamestnanie, sa očakáva sa, že celkový počet nezamestnaných zostane v roku 2018 stabilný, teda viac ako 192 miliónov. V roku 2019 sa očakáva, že celosvetová miera nezamestnanosti zostane v podstate nezmenená, zatiaľ čo počet nezamestnaných stúpne o 1,3 milióna.
Zraniteľná zamestnanosť sa zvyšuje
Vzhľadom na to, že tieto zlepšenia v oblasti zamestnanosti budú len mierne, počet pracovníkov v zraniteľných formách zamestnania (zamestnanci na vlastný účet a rodinní príslušníci prispievajúci do rodiny) pravdepodobne v nadchádzajúcich rokoch stúpne. Celosvetovo významný pokrok, ktorý sa dosiahol v minulosti v oblasti znižovania zraniteľných pracovných miest, sa v podstate zastavil od roku 2012. V roku 2017 približne 42% pracovníkov (alebo 1,4 miliardy) na celom svete sa odhaduje, že sú v zraniteľných formách zamestnanosti, zatiaľ čo tento podiel by mal zostať obzvlášť vysoký v rozvojových a rozvíjajúcich sa krajinách, a to o viac ako 76 percent a 46 percent. Zaujímavé je, že súčasná prognóza naznačuje, že tento trend bude reverzibilný, pričom počet ľudí v zraniteľnom zamestnaní by mal v rokoch 2018 a 2019 vzrásť o 17 miliónov ročne.
Tempo znižovania chudoby sa spomaľuje
Gobálny trh práce zaznamenal len slabý pokrok v oblasti pracovnej chudoby. V roku 2017 zostala extrémna pracovná chudoba rozšírená, pričom viac ako 300 miliónov pracovníkov v rozvíjajúcich sa a rozvojových krajinách má príjem na domácnosti alebo spotrebu na obyvateľa menej ako 1,90 USD (PPP) za deň. Celkovo je pokrok v znižovaní pracovnej chudoby príliš pomalý, aby udržal krok s rastúcou pracovnou silou v rozvojových krajinách, kde sa očakáva, že počet ľudí v extrémnej pracovnej chudobe presiahne 114 miliónov ľudí v roku 2018 alebo 40% všetkých zamestnaných.
Rozvíjajúce sa krajiny na druhej strane dosiahli významný pokrok v znižovaní extrémnej pracovnej chudoby, ktorá by mala v roku 2017 postihnúť menej ako 8% (približne 190 miliónov) pracovníkov. Výskyt extrémnej chudoby by mal naďalej klesať, zníženie počtu extrémnych chudobných o 10 miliónov ročne v rokoch 2018 a 2019. Napriek tomu mierna práca chudoba, v ktorej pracovníci žijú s príjmom 1,90 USD až 3,10 USD za deň v PPP, zostáva rozšírená a postihuje 430 miliónov pracovníkov v rozvíjajúcich sa a rozvojových krajinách v roku 2017.
Rozdiely v výsledkoch zamestnanosti pokračujú
Svet stále prežíva rozmanité trendy v oblasti zamestnanosti. Očakáva sa, že rozvinuté krajiny vstúpia do svojho šiesteho po sebe nasledujúceho roka klesajúcej miery nezamestnanosti, ktorá klesne na 5,5% v roku 2018, čo je najnižšia miera od roku 2007. Napriek tomu mnohé krajiny naďalej vykazujú vysoké miery nedostatočnej pracovnej sily s veľkým podielom znevýhodnených pracovníkov a rastúcim výskytom nedobrovoľnej časti práce zamestnanosť.
Naproti tomu rozvíjajúce sa krajiny zaznamenali výrazný nárast miery nezamestnanosti medzi rokmi 2014 a 2017, spôsobené veľkým hospodárskym poklesom, čiastočne kvôli poklesu cien komodít v mnohých veľkých hospodárstvach, ako je Brazília a Ruská federácia. Rok 2018 je zlomovým bodom, keďže miera nezamestnanosti by mala klesnúť na 5,5% (z 5,6% v roku 2017), čo by viedlo k zvýšeniu počtu nezamestnaných v rozvíjajúcich sa krajinách približne o 0,4 milióna v roku 2018 a 1,2 milióna v roku 2019.
Očakáva sa, že v roku 2018 a 2019 sa nezamestnanosť v rozvojových krajinách zvýši o polovicu milióna ročne, pričom miera nezamestnanosti zostane okolo 5,3%. Pre mnohé rozvojové a rozvíjajúce sa krajiny však hlavné výzvy predstavujú pretrvávajúca nekvalitná zamestnanosť a pracovná chudoba.
Rozdiely v výsledkoch zamestnanosti
Svet stále prežíva rozmanité trendy v oblasti zamestnanosti. Očakáva sa, že rozvinuté krajiny vstúpia do svojho šiesteho po sebe nasledujúceho roka klesajúcej miery nezamestnanosti, ktorá klesne na 5,5% v roku 2018, čo je najnižšia miera od roku 2007. Napriek tomu mnohé krajiny naďalej vykazujú vysoké miery nedostatočnej pracovnej sily s veľkým podielom znevýhodnených pracovníkov a rastúcim výskytom nedobrovoľného zamestnania na čiastočný úväzok.
Naproti tomu rozvíjajúce sa krajiny zaznamenali výrazný nárast miery nezamestnanosti medzi rokmi 2014 a 2017, spôsobené veľkým hospodárskym poklesom, čiastočne kvôli poklesu cien komodít v mnohých veľkých hospodárstvach, ako je Brazília a Ruská federácia. Rok 2018 je zlomovým bodom, keďže miera nezamestnanosti by mala klesnúť na 5,5% (z 5,6% v roku 2017), čo by viedlo k zvýšeniu počtu nezamestnaných v rozvíjajúcich sa krajinách približne o 0,4 milióna v roku 2018 a 1,2 milióna v roku 2019.
Očakáva sa, že v roku 2018 a 2019 sa nezamestnanosť v rozvojových krajinách zvýši o polovicu milióna ročne, pričom miera nezamestnanosti zostane okolo 5,3%. Pre mnohé rozvojové a rozvíjajúce sa krajiny však hlavné výzvy predstavujú pretrvávajúca nekvalitná zamestnanosť a pracovná chudoba. Dôležité je, že už existujú rodové nerovnosti mladých pracovníkov, čo ešte sťažuje pokrok v oblasti znižovania rodových rozdielov.
Pri pohľade do budúcnosti sa plánované štrukturálne zmeny na službu odvetvie by mohlo vytvoriť komplexné tlaky na kvalitu pracovných miest. Vnútorné a vonkajšie sily, ako je technologický pokrok, akumulácia kapitálu, globalizácia, demografia a vládne politiky, by mali naďalej podporovať prerozdelenie zamestnanosti medzi výrobné sektory. Vo všetkých príjmových skupinách sa očakáva, že v sektore služieb bude zamestnaný čoraz väčší počet pracovníkov, zatiaľ čo podiel zamestnanosti v poľnohospodárstve bude pokračovať jeho dlhodobý klesajúci trend. Okrem toho sa očakáva, že podiel zamestnanosti v priemysle bude pokračovať v poklese v krajinách s vyšším stredným príjmom a v rozvinutých krajinách a bude len mierne rásť v nižších stredných príjmoch. To potvrdzuje pokračujúci trend “predčasnej deindustrializácie”, pričom krajiny s nižším príjmom zaznamenávajú pokles
Tento jav by mohol spôsobiť, že pozitívne vplyvy štrukturálnej transformácie na zníženie neformálneho a zraniteľného zamestnania budú nižšie, ako sa bežne očakáva, keďže väčšina pracovníkov, ktorí sa presúvajú z poľnohospodárstva, očakáva, že nájdu zamestnanie v rade trhových služieb, kde je výskyt zlých pracovných podmienok vyšší než v priemysle. V rozvinutých krajinách, plánované zvýšenie zamestnanosti v službách by mohlo zvýšiť výskyt zamestnania na čiastočný úväzok a čiastočnej nezamestnanosti súvisiacej s časom. Zdá sa teda, že očakávaná cesta štrukturálnej transformácie má obmedzený potenciál viesť k rozšíreniu zlepšenia pracovných podmienok. Preto je dôležité silné politické úsilie na podporu formalizácie a zvýšenie kvality pracovných miest a produktivity v sektore služieb podmienkou pre zabezpečenie dôstojných pracovných výsledkov štrukturálnej transformácie.
Starnúca populácia prinesie ďalší tlak
V dôsledku nárastu očakávanej dĺžky života a klesajúcej miery pôrodnosti sa celosvetový rast obyvateľstva značne spomalil a očakáva sa, že táto trajektória bude pokračovať v najbližších desaťročiach. Jedným z bezprostredných dôsledkov tohto spomalenia je, že rast globálnej pracovnej sily nebude postačovať na kompenzáciu rýchlo sa rozširujúceho počtu dôchodcov, čím sa vyvíja tlak na dôchodkový systém, ako aj na trh práce ako celok. V rozvinutých krajinách, kde je starnutie obyvateľstva oveľa rýchlejšie, je to odhaduje, že do roku 2030 sa bude pohybovať okolo piatich osôb vo veku 65 rokov a viac na každých desať osôb na pracovnom trhu, a to z úrovne 3,5 v roku 2017.
Zastaranie obyvateľstva bude nevyhnutne viesť k zvýšeniu priemerného veku osôb na pracovnom trhu, čo bude spochybňovať schopnosť pracovníkov držať krok s inovačnými a štrukturálnymi zmenami na trhu práce. Celosvetovo sa očakáva, že priemerný vek pracovnej sily sa zvýši z takmer 40 v roku 2017 na 41 v roku 2030, čo bude v Európe a vo východnej Ázii, najmä v Číne, výrazne rýchlejšie. Celkovo tieto trendy predstavujú niekoľko výziev, vrátane toho, aby sa dôchodcovia dostali mimo chudobu a podporovali výsledky dôstojnej práce pre stále starnúcu pracovnú silu a pomoc starším pracovníkom pri prispôsobovaní sa zmenám vo svete práce. Je pravdepodobné, že chudoba v starobe je neodmysliteľne spojená s existujúcimi nerovnosťami na trhu práce, keďže pracovníci s nižšou pracovnou silou a príjmami majú menší prístup a schopnosť prispievať do systému dôchodkového sporenia. Preto je potrebné zabezpečiť primerané príležitosti na trhu práce pre všetkých, pričom zároveň zlepšuje výsledky na trhu práce, predstavuje dôležitý základný cieľ pre zmiernenie chudoby v starobe. Z tohto hľadiska je podpora zamestnateľnosti pracovníkov prostredníctvom celoživotného vzdelávania kľúčom k rozšíreniu ich pracovných príležitostí, a to aj v staršom veku. Cielené činnosti sú tiež potrebné na podporu účasti starších pracovníkov na vzdelávacích programoch a schémach na aktualizáciu zručností s cieľom pomôcť znížiť riziko odlúčenia na trhu práce a predčasného odchodu do dôchodku, čo by prinieslo dodatočný tlak na dôchodkové systémy