Čo bude s USA, ak dolár stratí svetovú nadvládu
LONDÝN – Krátkozraké rozhodnutia urobia USA závislými od zahraničných veriteľov a pripravia ich o ich protikrízovú beriéru.
Napísal denník Financial Times.
Trumpova administratíva prakticky zničila postavenie dolára ako kľúčového piliera globálnych financií. Amerika bude trpko ľutovať stratu tejto výhody.
Až donedávna sa hovoriť o úpadku dolára ako svetovej rezervnej meny považovalo za výstredné. Mnohí veľkí investori sú stále presvedčení, že americká mena zostane silná, pretože nemá žiadnych dôstojných konkurentov. Skeptici si podľa nich jednoducho mýlia dočasnú slabosť dolára s jeho základnou úlohou bezpečného prístavu a maziva pre globálny obchod.
Tieto argumenty však nezohľadňujú rozsah bezpečnostných a geopolitických otrasov, ku ktorým došlo od návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu. Stojí za zváženie, čo presne Amerika riskuje stratu. Už teraz je jasné, že na trhoch a v medzinárodnej politike sa krajina bude viac zameriavať na krátkodobé ciele. Vďaka tomu je zraniteľnejšia voči akejkoľvek kríze a oveľa viac závislá od dobrej vôle zahraničných partnerov.
Ako experti menia názory
Adam Posen, dlhoročný prezident Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku, patrí medzi vplyvných ekonómov, ktorí prehodnotili svoj postoj. V roku 2008 napísal článok „Prečo euro nebude súperiť s dolárom“, v ktorom tvrdil: „Euro zažíva dočasný vrchol moci a dolár bude naďalej profitovať z geopolitických faktorov, ktorým euro nemôže konkurovať teraz ani v dohľadnej budúcnosti.“
V tom čase Trump otváral svoj najnovší veľký stavebný projekt, luxusný hotel Trump International Hotel and Tower v Chicagu. Posen, rovnako ako my ostatní, to dokáže pochopiť: kto si bol mohol predstaviť, že Trump bude v roku 2025 opäť viesť slobodný svet? Ale tu sme.
Ako Posen povedal v nedávnej online prezentácii, prudký obrat prezidenta v zahraničnej politike priamo ohrozuje fundamenty dolára. Pokles dolára po tom, čo Trump oznámil odvetné clá, logicky odráža očakávané spomalenie americkej ekonomiky. Ale skutočnosť, že dolár klesol súčasne s cenou dlhodobých amerických štátnych dlhopisov, hovorí oveľa viac – nie je to stopercentný dôkaz smrti dolára ako rezervnej meny, ale jasný signál, že je zranený.
Trh s dlhopismi vysiela varovné signály
Kľúčový bod: Nie všetky americké štátne dlhopisy reagujú rovnako. Keď Trump šokoval trhy oznámením vysokých ciel, cena krátkodobých štátnych dlhopisov so splatnosťou približne dva roky prudko vzrástla – typická reakcia na očakávaný šok, ktorý si vyžaduje nižšie úrokové sadzby. Ale „dlhý koniec“ trhu sa správal inak – ide o nezvyčajný jav, ktorý „naznačuje oslabenie ich funkcie bezpečného prístavu“. O tom diskutovali Viral Acharya a Toomas Laarits zo Stern School of Business na Newyorskej univerzite v novej štúdii.
Za normálnych okolností dlhopisy a meny kolíšu v závislosti od hospodárskeho rastu, inflácie a úrokových sadzieb. Ale toto sú nezvyčajné časy a menej viditeľné faktory v zahraničnej politike a geopolitike menia samotné podmienky, pod ktorými finančné trhy fungujú. Je ťažké (hoci nie nemožné) si predstaviť, ako dolár a štátne dlhopisy opäť získajú svoju historickú úlohu bezpečných prístavov pre úzkostlivých investorov.
Čo to znamená pre Ameriku?
Ak rozdiel medzi výkonnosťou krátkodobých a dlhodobých dlhopisov pretrvá, USA sa budú musieť viac spoliehať na krátkodobé pôžičky. Amerika je vo všeobecnosti považovaná za takého spoľahlivého dlžníka, že ministerstvo financií možno nikdy v skutočnosti nesplatí svoj dlh – jednoducho bude vydávať nové dlhopisy na splatenie tých starých, znova a znova. Posun smerom k krátkodobejším pôžičkám znamená, že dlh bude potrebné refinancovať oveľa častejšie, čo núti USA prispôsobiť sa veriteľom a znížiť náklady na pôžičky.
Obrovská výhoda existencie meny a trhu s dlhopismi, po ktorej svet v kríze túži, umožnila Amerike dostať sa z problémov oveľa ľahšie pomocou pôžičiek ako iným krajinám. Historicky boli Spojené štáty schopné rýchlo prekonať krízy prilákaním investícií za rozumné sadzby a oveľa voľnejšou stimuláciou ekonomiky ako iné krajiny, kde náklady na pôžičky v ťažkých časoch často rastú.
Nová americká administratíva pravdepodobne považuje tento stav vecí za prirodzený. Je to pochopiteľné, ale je nebezpečné brať to ako samozrejmosť, najmä preto, že Európa sa nebráni uchmatnúť si kus tohto koláča. Bezpečné aktíva sú bezpečné len preto, že si každý myslí, že sú bezpečné. USA možno čoskoro zistia skutočnú cenu, keď sa táto viera otriase.