Priemyselná revolúcia číslo štyri volá, máme výzvy
Výzvy spojené s priemyselnou revolúciou 4.0, optimalizácia systému vzdelávania, vyššia flexibilita vzdelávacích ciest jednotlivca, validácia a uznávanie výsledkov predošlého vzdelávania či adaptácia vzdelávania na potreby trhu práce – tieto témy boli predmetom bilaterálneho rokovania medzi zástupcami rezortov školstva Slovenskej republiky a Českej republiky. Stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 27. až 29. marca 2019 v Trenčianskych Tepliciach za prítomnosti štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej. Informuje o tom ministerstvo na svojej stránke.
V rámci prvého dňa rokovania si účastníci vymenili skúsenosti so zavádzaním duálneho vzdelávania alebo jeho prvkov do systému odborného vzdelávania a prípravy. Aj napriek odlišnému prístupu k uvedenej problematike sa odborníci oboch rezortov zhodli na podpore systémových opatrení smerujúcich k zvýšeniu účasti zamestnávateľov na výkone praktického vyučovania. Zároveň sa zhodli na tom, že je potrebné podporovať kvalitu v odbornom vzdelávaní a príprave na systémovej úrovni, ako aj na úrovni poskytovateľov odborného vzdelávania a prípravy.
Predmetom diskusie boli aj skúsenosti so systémom anticipácie zručností na trhu práce. V čase neustále častejších zmien na trhu práce spôsobených digitalizáciou a automatizáciou, spoločne s demografickým vývojom, je potrebné optimalizovať využívanie ľudských zdrojov. Je potrebné nastaviť systémy predpovedania a riadenia zručností tak, aby vzdelávacie systémy vedeli efektívnejšie reagovať na zmeny na trhu práce a v spoločnosti.
Druhý deň rokovania bol venovaný diskusii o majstrovskej skúške. Ide o jeden z najdôležitejších inštitútov celoživotného vzdelávania. Jej poslaním je zabezpečiť kvalitu poskytovaných remesiel a služieb formou podnikateľskej činnosti alebo zabezpečiť dostatočne profesijný personál na praktické vyučovanie žiakov v systéme duálneho vzdelávania. Českí partneri zároveň prezentovali výstupy z Národného projektu Majstrovská skúška. Obe strany sa taktiež zhodli na tom, že je potrebné podporovať a budovať systémy validácie a uznávania výsledkov predošlého vzdelávania, ktoré budú v nadchádzajúcom období v celoeurópskom priestore hrať čoraz väčšiu úlohu.
Uvedené bilaterálne stretnutie je pokračovaním výstupov, ktoré vzišli zo spoločných rokovaní vlád Slovenskej republiky a Českej republiky (uskutočnili sa 4. septembra 2017 v Ledniciach a 17. septembra 2018 v Košiciach). Obe krajiny sa na stretnutí dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej bilaterálnej skupiny pre oblasť odborného vzdelávania a prípravy a celoživotného vzdelávania, a to aj s účasťou ďalších krajín V4 a Rakúska. Nasledujúce bilaterálne rokovanie je naplánované na jeseň 2019 v Prahe.