Dovoz ropy z Ruska do Číny dosiahol maximum
PEKING – Dopyt po ruskej rope podporovali nezávislé rafinérie aj veľké štátne spoločnosti.
V roku 2024 Čína zvýšila dovoz ropy z Ruska, svojho hlavného dodávateľa, o 1 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bol rekordný počet. Nákupy zo Saudskej Arábie zároveň klesli o 9 %.
Podľa Generálnej colnej správy Číny v roku 2024 objem dodávok z Ruska predstavoval 108,5 milióna ton, čo zodpovedá 2,17 milióna barelov denne. To zahŕňa dodávky potrubím aj námornou dopravou.
Podľa informácií agentúry Reuters dopyt po ruskej rope podporili tak nezávislé ropné rafinérie, ako aj veľké štátne firmy. Dopyt ovplyvnili aj vládne opatrenia na tvorbu rezerv.
Saudská Arábia, najväčší producent ropy v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), dodala Číne 78,64 milióna ton, teda asi 1,57 milióna barelov denne. To je menej ako v roku 2023, kedy bol objem dodávok na úrovni 1,72 milióna barelov denne.
Po väčšinu roku 2024 bol čínsky dovoz saudskej ropy obmedzený lacnejšou ropou z Ruska a Iránu v dôsledku rastúcich cien. Vo štvrtom štvrťroku sa však situácia zmenila a trhový podiel Saudskej Arábie sa zotavil. Stalo sa tak po prudkom znížení cien zo strany lídra OPEC a znížení dodávok z Iránu.
V roku 2023 dovoz ropy do Číny, ktorá je najväčším nákupcom tejto komodity na svete, klesol o 1,9 %. Bol to prvý ročný pokles mimo prepadu súvisiaceho s pandémiou. Pokles bol spôsobený pomalým ekonomickým rastom a špičkovým dopytom po palivách.
Dovoz z Malajzie, hlavného tranzitného bodu pre sankcionovanú ropu z Iránu a Venezuely, vzrástol v minulom roku o 28 %. Objem dodávok predstavoval 70,38 milióna ton alebo 1,41 milióna barelov denne. To umožnilo Malajzii zaujať tretie miesto po Saudskej Arábii.
Takmer všetky dodávky iránskej ropy do Číny končia v nezávislých rafinériách krajiny. Patria sem veľké integrované továrne a tradičnejšie malé podniky známe ako „čajníky“. Obe skupiny sú pod tlakom klesajúcich marží a slabého dopytu po palivách a chemikáliách.
Za celý rok 2024 neboli zaznamenané žiadne dodávky ropy z Iránu do Číny.
V decembri bol z Venezuely dovezený nezvyčajný náklad s hmotnosťou asi 290 000 ton. To zvýšilo celkovú zásobu juhoamerického exportéra na 1,5 milióna ton alebo 30 000 barelov denne.
Dovoz z Brazílie vlani stúpol na druhé miesto po Malajzii. Objemy sa zvýšili o 17 %, zatiaľ čo dovoz z USA klesol o 36 % v porovnaní s rokom 2023.
Nižšie sú uvedené údaje o dovoze od hlavných dodávateľov vyjadrené v miliónoch metrických ton: