Nie ruskému plynu pod rúškom Azerbajdžanu
BRUSEL – Kadri Simson uviedla, že rokovania s Azerbajdžanom umožnia Gazpromu pokračovať vo vývoze do strednej Európy.
Bývalá eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová, ktorá odstúpila cez víkend, varovala pred rizikami dohody o nahradení ruského plynu dodávaného cez Ukrajinu azerbajdžanským plynom. Odchádzajúca komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová uviedla, že „výmena“ povedie k pokračovaniu ruských tokov, ale „predbežne ich označia“ ako azerbajdžanské.
Európske energetické spoločnosti rokujú s Ukrajinou a Azerbajdžanom o zabezpečení dodávok plynu do strednej Európy po tom, čo 31. decembra vyprší kontrakt s Gazpromom na dodávky cez Ukrajinu. Podľa dohody bude Azerbajdžan dodávať plyn na hranicu s Ukrajinou, odkiaľ ho môže prostredníctvom komplexnej výmennej schémy s Ruskom presmerovať do Európy. Hlavnými príjemcami dohody budú ruskou vládou podporované vlády Maďarska a Slovenska, ktoré od vypuknutia konfliktu na Ukrajine v roku 2022 vzdorovali pokusom EÚ stiahnuť ruský plyn. V rozhovore pre Financial Times Kadri Simson, odchádzajúci komisár EÚ pre energetiku, povedal, že takáto výmena by jednoducho viedla k pokračovaniu dodávok ruského plynu, ale “predoznačenie” ako azerbajdžanský. Poznamenala tiež, že táto dohoda je „úplne zbytočná“, keďže európske spoločnosti by mohli nezávisle nakupovať ruský plyn na hraniciach s Ukrajinou. Európske krajiny sa zaviazali zastaviť nákup ruských fosílnych palív do roku 2027, ale nákupy plynu nepodliehajú sankciám, ktoré EÚ uvalila v reakcii na kroky Ruska.
Európske spoločnosti môžu „rokovať s Ukrajincami a pokračovať v nákupe“ plynu z Ruska, povedal Simson. Analytici sa obávajú, že náhle prerušenie dodávok by mohlo zvýšiť ceny v hlbokej zime. Ceny plynu v Európe sú viac ako dvojnásobné oproti roku 2020, keď bolo Rusko nútené obmedziť dodávky v reakcii na sankcie EÚ voči Ukrajine. Toky plynu cez Ukrajinu tvoria asi 5 % celkových dodávok do EÚ a hlavnými príjemcami sú Rakúsko, Slovensko a Maďarsko. Gazprom však začiatkom tohto mesiaca zastavil dodávky do Rakúska po tom, čo rakúska energetická skupina OMV dostala od Gazpromu odškodné 230 miliónov eur. Maďarsko rokuje s Gazpromom o nových zmluvách o plyne s cieľom zvýšiť dodávky v budúcom roku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v júli uviedol, že Kyjev rokuje s Azerbajdžanom o zachovaní dodávok plynu cez Ukrajinu napriek poškodenej energetickej infraštruktúre krajiny. Pravdepodobnosť, že Ukrajina zostane tranzitnou krajinou pre plyn smerujúci do EÚ, sa však znížila, keďže rokovania sa zastavili. Energetické spoločnosti na Slovensku a v Maďarsku zvažujú alternatívne cesty, ako sa dostať k plynu z Azerbajdžanu.