Neoficiálny komentár Národnej banky Slovenska: potraviny zdraželi a inflácia poskočila nahor

Inflácia CPI v októbri zrýchlila na 3,1 % a bola výraznejšie nad očakávaniami z jesennej predikcie. Prispel najmä rast cien potravín. Ceny medzimesačne vzrástli celkom o 0,7 %.

Graf 1: Štruktúra zrýchlenia / spomalenia inflácie CPI (príspevky k zrýchleniu / spomaleniu v p. b., inflácia medziročne v %).

 

Graf 2: Aktuálny a historický vývoj cien potravín (medzimesačne v %)

Rast cien sa zrýchlil v dôsledku zdraženia potravín. V októbri ceny potravín medziročne narástli o 5,1 %. Potraviny tiež zaznamenali najrýchlejší októbrový medzimesačný rast (okrem krízového roku 2022)od vstupu do Eurozóny. Aj s prihliadnutím na historický vývoj veľmi rýchlo rástli v rámci potravín ceny ovocia, zeleniny, olejov a tukov, výrobkov z múky, cukroviniek. Aktuálne výrobné ceny potravín pre domáci trh pritom nevytvárajú výrazný priestor na tak dynamický nárast spotrebiteľských cien.

V porovnaní so septembrom ceny nafty a benzínu na pumpách mierne narástli. Medziročný pokles sa tak spomalil a neprispieval k zmierňovaniu inflácie.

Graf 3: Štruktúra medziročného vývoja cien potravín (príspevky v p. b., medziročne v %)
Graf 4: Vývoj čistej inflácie bez pohonných látok a jej zložiek (medziročne v %)

 

Priaznivo vyznieva spomaľovanie čistej inflácie.  Tá sa zmiernila v októbri na 2,2 %. Pomalšia bola naposledy v máji 2021. Trhové služby tiež spomalili k 3,1 %. Spomaľovanie rastu miezd, opatrnejší dopyt domácností, relatívne pomalý a stabilný rast dovozných cien napomáhajú k aktuálnemu postupnému zmierňovaniu cenových tlakov. Na konci roka ale očakávame ešte mierny rast cien tovarov aj služieb.

Text a grafy Branislav Karamžin, expert, analytik makroekonómie, Národná banka Slovenska.