Ako dialóg s podnikmi prispieva k celkovému hospodárskemu úspechu Uzbeckej republiky
Dialóg s podnikateľskou sférou, ktorý sa uskutočňuje na rôznych úrovniach štátnej správy, pomáha optimálne určovať a upravovať uskutočňovanú hospodársku politiku a uľahčuje spájanie záujmov podnikateľskej sféry so záujmami spoločnosti a štátu, čo je dôležitý faktor dynamického rozvoja hospodárstva Uzbekistanu.
V priebehu reforiem v Uzbekistane v posledných rokoch nadobudol význam taký formát interakcie, akým je verejný dialóg medzi prezidentom a podnikateľmi. Po prvýkrát sa takýto dialóg zorganizoval 20. augusta 2021 a tento deň sa na návrh hlavy štátu stal každoročným Dňom podnikateľov.
V priebehu rokov sa tento formát ukázal ako veľmi účinný nástroj na zlepšenie hospodárskej politiky. Práve vďaka tomuto dialógu sa urobili dôležité kroky v oblasti zlepšovania regulačných vzťahov, ako aj v oblasti rozvoja samotného podnikania.
V priebehu reforiem v Uzbekistane v posledných rokoch nadobudol význam takýto formát interakcie ako verejný dialóg medzi prezidentom a podnikateľmi. Prvý takýto dialóg sa uskutočnil 20. augusta 2021 a tento deň sa na návrh hlavy štátu stal každoročným Dňom podnikateľov.
V priebehu rokov sa tento formát ukázal ako veľmi účinný nástroj na zlepšenie hospodárskej politiky. Práve vďaka tomuto dialógu sa urobili dôležité kroky v oblasti zlepšovania regulačných vzťahov, ako aj v oblasti rozvoja samotného podnikania.
Obchodný vývoj v dynamike minulého roka
O účinnosti takéhoto mechanizmu, akým je dialóg medzi hlavou štátu a podnikateľmi, svedčí dynamický a kvalitatívny rozvoj podnikania v uplynulom roku, keďže práve rozhodnutia prijaté počas predchádzajúcich dialógov na to vytvorili potrebné podmienky.
Len v tomto roku sa obrat podnikateľov zvýšil o 25 % v porovnaní s minulým rokom. Obzvlášť dynamický bol vývoj stredných a veľkých podnikov, ktorých počet sa v porovnaní s minulým rokom zdvojnásobil. Počet stredných podnikov dosiahol 14,5 tisíc, zatiaľ čo počet veľkých podnikov dosiahol 2 200. Počet podnikov zamestnávajúcich viac ako 100 zamestnancov dosiahol 3 tisíc.
Kým predtým 60 % nových podnikateľov ukončilo svoju činnosť v prvom roku kvôli rôznym problémom, podiel podnikov fungujúcich viac ako tri roky je teraz 76 % a po prvýkrát dosiahol 300 tisíc. Týka sa to aj 100 tisíc individuálnych podnikateľov. Počet pracovných miest sa v priebehu roka zvýšil o 440 tisíc, čo je významný príspevok k riešeniu problému nezamestnanosti a zvyšovaniu životnej úrovne.
Výrazne sa zlepšila aj kvalita podnikania: počet podnikov, ktoré v hodnotení podnikateľov získali vysoké známky “A” a “B”, sa zvýšil o 91 tisíc. Zároveň 170 tisíc podnikov dokázalo prekonať najnižšiu kategóriu “D”, čo svedčí o ich úspešnom rozvoji a zlepšenej efektívnosti.
Rozhodnutia prijaté počas štvrtého dialógu
Venujme sa podrobnejšie rozhodnutiam prijatým v rámci štvrtého dialógu medzi predsedom a podnikateľmi. Počas posledného štvrtého dialógu medzi prezidentom a podnikateľmi,
ktorý sa konal 20. augusta v meste Nukus v Karakalpakstanskej republike a na ktorom sa zúčastnilo 300 podnikateľov a investorov z celého sveta. ktorého sa zúčastnilo 300 podnikateľov a investorov zo všetkých regiónov a prostredníctvom videolinky sa zúčastnilo 3 000 zástupcov podnikateľov z regionálnych štúdií. V priebehu dialógu sa prezident oboznámil s novými iniciatívami v piatich oblastiach.
Konkurenčné prostredie a prístup na zahraničné trhy
Výhradné práva v hutníckom, chemickom, energetickom a telekomunikačnom priemysle už boli zrušené. Teraz sa pri firemnom obstarávaní zruší cenová priorita pre produkty nakupované do výroby. Štátne strategické podniky, súkromné podniky aj zahraniční investori budú pracovať v rovnakých ekonomických podmienkach. Proces vstupu do Svetovej obchodnej organizácie bude pokračovať. Súkromný sektor sa bude podieľať na riadení regionálnych elektrických sietí. Podporí sa zvýšenie podielu domácich výrobkov vo vládnom obstarávaní. Do konca roka získajú podnikatelia prístup k 300 ložiskám a plochám na rozvoj. Na pokrytie potreby piesku a štrku bude vyčlenených aj 172 ložísk so zásobami 110 miliónov metrov kubických.
Padlo rozhodnutie vyčleniť 200 miliónov dolárov z prostriedkov určených na rozvoj odvetví na predexportné financovanie. Z toho 50 miliónov dolárov bude poskytnutých ako záruka za bankové úvery. Pomocou týchto prostriedkov sa v priebehu roka vyvezú ďalšie produkty v hodnote 1 miliardy USD. Spustí sa platforma E-logistiky na prepravu tovaru, ktorá umožní vývozcom uzatvárať priame kontrakty. Základom pre vrátenie dane z pridanej hodnoty bude odteraz elektronický certifikát colného úradu potvrdzujúci vývoz a nebudú potrebné ďalšie nepotrebné doklady. Rozšíri sa spolupráca medzi exportujúcimi podnikmi a našimi krajanmi, ktorí majú bohaté skúsenosti s podnikaním v zahraničí, ktorí budú pôsobiť ako „obchodní a investiční poradcovia“, poskytovať poradenstvo, pomáhať pri nadväzovaní kontaktov a pomáhať aj pri realizácii spoločných projektov.
Nový impulz pre sektor služieb
Bolo oznámené vytvorenie komplexného ekosystému na podporu start-up projektov. Jedným z kľúčových prvkov nového ekosystému bude zakladanie rizikových fondov. Štát tiež poskytne zdroj vo výške jedného dolára na každý dolár investície, ktorý startup prilákal zo zahraničia. Výdavky ako patentovanie vývoja startupov a registrácia ochranných známok bude hradiť štát. Na financovanie projektov v tejto oblasti bude vyčlenených 50 miliónov dolárov. Vyvinie sa program na rozšírenie účasti miestnych podnikov na údržbe služieb veľkých podnikov. Od 1. októbra 2024 budú môcť hotely a touroperátori získať späť 20 % z DPH, ktorú zaplatili formou „cashbacku“ a od 1. januára 2025 sa k nim pridajú aj stravovacie zariadenia.
Daň z príjmu reštaurácií a kaviarní, ktoré prejdú na platenie takejto dane, sa zníži na polovicu. Okrem toho od 1. decembra budú môcť reštaurácie a kaviarne nakupovať poľnohospodárske produkty za hotové a najímať pracovníkov na krátkodobé pracovné zmluvy. Funkcie poradenských centier úplne prejdú do súkromného sektora. Znižovanie bariér a prekážok v podnikaní. Za účelom odstránenia prekážok v podnikaní bude vypracovaný register kritérií, ktoré reálne ohrozujú život a zdravie obyvateľstva. Zodpovední budú úradníci, ktorí pozastavili činnosť podnikateľa na základe kritéria nezaradeného do registra. Bolo prijaté rozhodnutie o zdvojnásobení sumy nezaplatených daní, čo sa môže stať podkladom pre začatie trestného stíhania podnikateľa. Ak je nesplatený dlh nižší ako 15 percent hodnoty zabezpečenia, nehnuteľnosť nebude exekvovaná. V súčasnosti je táto hranica 300-násobkom veľkosti základnej projektovanej hodnoty (BV).
Záver
Na záver je užitočné preskúmať, ako rozhodnutia prijaté v procese dialógu, t. j. zohľadnenie názorov a potrieb podnikov, ovplyvňujú reguláciu podnikateľských činností a čo to prináša podnikom a hospodárstvu ako celku.
Výsledkom prvého dialógu boli teda opatrenia na zvýšenie kapitálu bánk a na poskytovanie úverov podnikateľom v sumách bez ohľadu na menu, v ktorej banky získavajú zdroje. Štátny majetok sa predával spolu s pôdou, ktorú podnikatelia začali vlastniť na základe súkromných vlastníckych práv. Pre malé podniky sa začalo realizovať pripojenie k energetickým sieťam prostredníctvom elektronickej platformy. Povolenia na začatie podnikateľskej činnosti sa vydávali online.
Na základe rozhodnutí druhého dialógu sa zaviedli samostatné prístupy k podpore podnikov podľa veľkosti ich podnikania a na základe podmienok jednotlivých okresov a miest. Boli zrušené duplicitné kontrolné funkcie 26 agentúr a trestná zodpovednosť za porušenie obchodných pravidiel a rozšírila sa možnosť podnikateľov obrátiť sa na súd. Obchodná a priemyselná komora bola vyňatá z pôsobnosti vlády a stala sa nezávislým obhajcom záujmov podnikateľov.
Autor Obid Chakimov, Riaditeľ Centra pre ekonomický výskum a reformy pod správou prezidenta Uzbeckej republiky