Čo pondelok dal: Technologickí giganti na obzore, ziskové správy môžu rozhýbať akciové trhy
V nadchádzajúcich dňoch sa trhy pripravujú na viaceré kľúčové správy, vrátane finančných výsledkov významných spoločností, ktoré by mohli mať zásadný dopad na investičné prostredie.
V najnovšom dennom komentári sa zameriame na vývoj globálnych indexov, analyzujeme očakávané makroekonomické ukazovatele a budeme sa zaoberať politickou situáciou v Japonsku, ako aj vplyvom konfliktu medzi Izraelom a Iránom na ceny ropy.
Absolútna správa
Americké akciové futures v pondelok do 12:15 SEČ rástli, keďže Dow stúpol o 0,46 %, S&P 500 o 0,53 % a Nasdaq 100 o 0,66 %, zatiaľ čo v týždni končiacom sa 23. októbra 2024 prilákali americké akciové fondy 4 miliardy USD a dlhopisové fondy získali 13,5 miliardy USD.
V nasledujúcich dňoch sa očakáva, že správa o zamestnanosti v USA v piatok ukáže nárast 111 000 pracovných miest s nezamestnanosťou na úrovni 4,1 %. Popritom Fed plánuje znížiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov, pričom pozornosť sa zameria aj na kľúčové ekonomické údaje a pred prezidentskými voľbami v USA 5. novembra sa predpokladá zvýšená volatilita na trhu. V tomto týždni sa taktiež zverejnenia zisky piatich z „Magnificent Seven“ amerických technologických spoločností, ktoré môžu ovplyvniť širšie akciové trhy.
Nasledujúc Wall Street aj ázijské akcie vzrástli na začiatku týždňa, s japonským indexom Nikkei 225 zvyšujúcim sa o 1,82 % a juhokórejským KOSPI o 1,13 %. Politická neistota v Japonsku po strate parlamentnej väčšiny vládnucou Liberálnodemokratickou stranou znižuje šance na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Bank of Japan, čo prispelo k nárastu sektora dopravných zariadení a vzostupu akcií Toyoty a Nissanu o viac ako 4 % a 3,5 %. Okrem toho čínsky CSI 300 si pripísal 0,20 % a hongkonský Hnag Seng 0,045 %.
Európske akcie začali taktiež pondelok pozitívne, keď index STOXX 600 vzrástol o 0,16 % po predchádzajúcej týždennej strate. V tomto regióne sa v priebehu týždňa chystá zverejnenie predbežného HDP Španielska a Talianska v stredu a CPI pre eurozónu vo štvrtok. Zatiaľ však na menovom trhu došlo k oslabeniu japonského jenu na 3-mesačné minimum, dosahujúc hodnotu 153,88 za dolár a 166,06 za euro, kým v októbri klesol o 6,4 %, čo je najvýraznejší pokles medzi menami G10. Naopak, americký dolár smeruje k najväčšiemu mesačnému rastu od apríla 2022, s indexom dolára stúpajúcim o 3,6 % na 104,46. Pri kryptomenách bitcoin vzrástol o 2,38 % na 68 671 USD, ale jeho pokus o dosiahnutie 70 000 USD bol zastavený vyšetrením tablecoinového giganta Tether. V rámci komodít ceny ropy Brent a WTI klesli o viac než 5 % po izraelskom odvetnom útoku na Irán.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov vzrástol o viac než 5 bázických bodov na 4,284 % a výnos 2-ročných dlhopisov sa zvýšil o 3 bázické body na 4,126 %. Tento rast nasleduje po dosiahnutí trojmesačného maxima nad 4,25 % minulý týždeň.
Ázia: V septembri sa ceny výrobcov v Malajzii medziročne znížili o 2,1 %, čo je najvýraznejší pokles od júla 2023 a prvý pokles za osem mesiacov, po raste o 0,3 % v auguste. Ceny v ťažobnom sektore klesli o 16,1 % a v priemyselnej výrobe o 1,5 %. Naopak, ceny v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove vzrástli o 5,8 %, zatiaľ čo v komunálnych službách stúpli o 0,3 %. Medzimesačne ceny poklesli o 1,5 %, po augustovom poklese o 0,9 %.
Európa: Maloobchodné tržby v Španielsku vzrástli v septembri medziročne o 4,1 %, s tržbami nepotravinárskych výrobkov, ktoré vzrástli o 4,8 %. Medzitým vo Švédsku klesol obchodný prebytok na 0,8 miliardy SEK, pričom vývoz poklesol o 9 % a dovoz o 8 %. Vo Fínsku sa zase index spotrebiteľskej dôvery v októbri zvýšil na -6, a zároveň sa podnikateľská dôvera v maloobchode mierne zlepšila, no spotrebitelia považovali nákupy dlhodobých tovarov za nepriaznivé.
Adam Babinec, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU