Eni očakáva, že Kongo do konca roka 2025 vyrobí 3 milióny ton skvapalneného zemného plynu ročne

RÍM – Talianska Eni očakáva, že do konca roku 2025 bude projekt v Kongu produkovať 3 milióny ton skvapalneného zemného plynu (LNG) ročne.

Uviedol na konferenčnom hovore pre investorov šéf spoločnosti Claudio Descalzi.

Guido Brusco, výkonný riaditeľ pre prírodné zdroje spoločnosti Eni, v komentári k vyhliadkam Egypta na návrat do postavenia vývozcu a nie dovozcu plynu, pripomenul, že odteraz až do septembra si Egypt objednal 20 zásielok LNG a zatiaľ to nie je jasné. čo bude ďalej.

„Situácia sa môže zmeniť, dovoz zo susedných krajín ( plyn na skvapalňovanie v egyptských LNG elektrárňach – IF ) alebo dopyt v krajine neporastie podľa očakávania, nemôžeme vylúčiť, že niekoľko zásielok sa môže vyviezť budúcu zimu, ale samozrejme to tak nie je veľmi pravdepodobné,“ povedal.

Brusco tiež poznamenal, že Egypt má, samozrejme, potenciál stať sa plynovým uzlom vďaka dostupnej kapacite skvapalňovania, čo si však vyžaduje súhlas mnohých zainteresovaných strán, súkromných aj verejných. “Je to dosť dlhá cesta,” poznamenal.

Koncom roku 2023 Eni začala dodávať plyn do prvého plávajúceho závodu na LNG (FLNG) v Kongu Tango s kapacitou skvapalňovania približne 1 miliardy metrov kubických ročne. Dodávky sú realizované z projektu Marine XII, na ktorom sa podieľa aj LUKOIL. Projekt LNG v Kongu plánuje zvýšiť zásoby v lokalite Marine XII a zvýšiť kapacitu skvapalňovania plynu na náhornú plošinu s objemom približne 4,5 miliardy metrov kubických. m za rok v dôsledku postupného vývoja. Druhá plávajúca elektráreň na LNG s kapacitou asi 3,5 miliardy metrov kubických je v súčasnosti vo výstavbe. m za rok. Celý objem vyrobeného LNG sa predá spoločnosti Eni.

Egypt v súčasnosti prežíva energetickú krízu – už rok vedie znižovanie zaťaženia elektrickej siete spojené s poklesom produkcie plynu, zvýšeným dopytom a nedostatkom cudzej meny ku každodenným výpadkom elektriny vo väčšine častí krajiny. krajina. Prudký pokles produkcie plynu v roku 2023 na 5,74 miliardy metrov kubických. F/S znížila aj export LNG, cez ktorý krajina dostávala cudziu menu. Okrem toho stabilita dodávok z Izraela, na ktorý sa Egypt spoliehal pri udržaní spotreby na úrovni 6,8 miliardy metrov kubických. f/s, bola prerušená v dôsledku politického konfliktu v regióne. Nedostatok zemného plynu ovplyvňuje egyptské elektrárne, pričom 8 z 11 elektrární je poháňaných výlučne zemným plynom.

Egyptian Gas Holding Company (EGAS) súhlasila s nasadením jednotky plávajúceho skladovania a splyňovania Hoegh Galleon (FSRU) v Egypte od júna 2024 do februára 2026.

Predtým Egypt vyvážal LNG na základe plynu vyrobeného v krajine a tiež dodávaného z Izraela. Podľa IEA vyviezol Egypt v roku 2022 asi 6 miliónov ton LNG, najmä do Európy. Krajina zároveň produkuje asi 67 miliárd kubických metrov. m plynu ročne. Elektrický sektor krajiny spotrebuje asi 55% plynu, priemysel (výroba hnojív a močoviny) – 18%.

Podľa GECF sa vývoz LNG z Egypta v roku 2023 znížil o 4 milióny ton v dôsledku nedostatku vstupného plynu. Egypt má kapacitu výroby a exportu LNG 12 miliónov ton ročne.

Existuje niekoľko projektov na dodávku plynu do Egypta zo Stredozemného mora, no zatiaľ mnohé z nich zostávajú na papieri.